17. května 2015 01:00
Iva KropáčkováMalý cyklista: Vybíráme kolo pro dítě + TIPY, jak ho (na)učit jezdit
Odrostlo dítě odrážedlu a chcete mu koupit kolo? Poradíme vám, na co si dát při výběru pozor, i jak malého cyklistu učit jezdit. A pokud už vaše dítě na kole „drandí“, v článku zjistíte, jaký další bicykl byste mu měli koupit, až zase povyroste.
Na kole můžou děti jezdit už od tří let a dost je to baví. Jízda na kole navíc zlepšuje jejich motoriku, stabilitu i fyzičku. Dnes děti často začínají na tzv. odrážedle, na kterém se naučí stabilitě a které usnadňuje přechod na šlapací kolo, nicméně i bez odrážedla se dříve nebo později na bicyklu naučí. A pokud holdujete cyklistice, určitě se nemůžete dočkat chvíle, kdy budete moci vyrazit i na parádní společné výlety.
ZÁSADY VÝBĚRU DĚTSKÉHO KOLA
Ve stejné velikostní kategorii existují různě konstruovaná kola z různých materiálů a každé vyhovuje jiné postavě. Některá mají trochu delší rámy, mohou mít jinak posazená řidítka nebo jinak vysoko šlapačky. Některá kola jsou těžší, jiná lehčí. Pro snadnější manipulaci je vždy lepší, aby kolo nebylo příliš těžké. Řada rodičů (a dětí) má nejlepší zkušenosti s hliníkovým rámem, který je lehký. Nejdůležitějším krokem při výběru je ale především správná velikost.
VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků i další výhody. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci
Velikost kola
Zvláště u prvního kola dítě jezdit ještě neumí. O to důležitější je, aby dosáhlo spolehlivě na zem. Pokud by bylo kolo větší nebo mělo příliš vysoko řidítka, bude se muset dítě extrémně natahovat a nebude sedět přirozeně. To mu zkomplikuje nejen první pokusy o jízdu. Příliš velké kolo může být i nebezpečné, dítě ztěžka šlape, nemá dostatečnou sílu ho utáhnout a hrozí větší úraz při pádu. Podle odborníků je nejlepší, když si dítě kolo vyzkouší pod dohledem prodejce ještě před jeho koupí. Ideálně víc typů od různých výrobců. Pokud chcete dát kolo dítěti jako dárek, změřte vnitřní délku nohou (od země k "rozkroku"), v cykloprodejně by vám měli doporučit správnou velikost kola, případně si může dítě vyzkoušet sednout na kolo kamaráda.
Dětská kola od nejmenší velikosti
Vodítkem pro to, jak velké kolo pořídit dítěti, je průměr zaplétaných kol. Ta jsou nejčastěji ve velikosti 12, 16, 20 a 24 palců. Pokud je dítě ještě malé na „dvanáctku“, mělo by začít na odrážedle a zase po letech, až odroste ze „čtyřiadvacítky“, vybírá už kolo pro dospělé. Je-li potřeba, lze pořídit i mezivelikosti - 14ti a 18ti palcová kola, která se ale nevyrábějí v takovém počtu, jako velikosti standardní. Většinou se hodí pro děti s neobvyklou výškou v daném věkovém rozmezí nebo může záležet i na období, kdy se dítě narodilo a termínem, kdy se chce na kole začít učit jezdit. Kolo velikosti 14 palců je vhodné zejména tehdy, když vaše dítě je na svůj věk relativně vysoké a 12 palců velké kolo je moc malé na to, aby s ním dítě začínalo. Nicméně často je už po velmi krátké době (několik měsíců) vhodné pořídit velikost následující. Pro stanovení velikosti kola může sloužit následjící obecné rozdělení.
Velikost kol | Věk dítěte | Výška dítěte | Délka dolních končetin | Nosnost kola |
12´´ | 3 - 5 let | 90 - 110 cm | 35 - 42 cm | 50 kg |
16´´ | 5 - 7 let | 110 - 125 cm | 45 - 55 cm | 50 kg |
20´´ | 7 - 9 let | 125 - 135 cm | 55 - 65 cm | 80 kg |
24´´ | 9 - 12 let | 130 - 150 cm | 60 - 75 cm | 100 kg |
Další tipy, jak určit velikost kola
- Nechte dítě rozkročit se nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi. Mezi trubkou a rozkrokem dítěte by mělo být asi pět centimetrů volného místa. Pokud je to více, je kolo malé, pokud méně, je kolo ještě příliš velké.
- Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům. Dítě by mělo být při sezení schopno bez problémů řídítka uchopit.
- Sedlo nastavte tak, aby dítě dosáhlo na zem.
Kola pro menší děti (3 – 7 let)
- jedná se o kola velikosti 12 – 16 palců
- měla by mít odnímatelná kolečka, která lze u některých modelů nastavovat výškově s možností je odmontovat (některé děti je nechtějí a nepotřebují, jiným dodají sebevědomí do začátku)
- měla by mít kryt na řetěz v celém jeho průběhu
- měla by mít bezpečné zakončení řidítek
- měla by mít možnost nastavovat výšku sedla, případně řidítek (kolo může nějakou dobu s dítětem „růst“)
- mají zadní protisměrnou brzdu (torpédo) + přední ráfkovou brzdu (je to bezpečnější, na přední brzdu by takto malé děti hůř dosahovaly a neměly by sílu ji zmáčknout)
- nemají přehazovačku
- ceny za nová kola se pohybují od asi 3 do 6 tisíc
Kola pro větší a zkušenější děti (předškoláci a školáci)
- jedná se o kola velikosti od 18, resp. 20 palců
- jedná se v podstatě o zmenšeniny „dospěláckých“ kol
- přední i zadní brzda už bývá na řidítkách, dítě se musí naučit brzdit „ručně“ - brzdy proto musejí být dostatečně účinné a ráfky z takového materiálu, aby měly vhodnou brzdnou plochu (měli byste se tak vyvarovat plastových ráfků)
- jezdí se na volnoběh
- objevují se už i přehazovačky
- ceny za nová kola se pohybují od cca 7 tisíc, seženete i specializovaná za několik desítek tisíc
Úrazové pojištění pro dítě zdarma k životnímu pojištění rodičů. Chcete sjednat životní/úrazové pojištění, nastavit správně smlouvu a limity nebo poradit? Zeptejte se odborníků Prima Rádce na pojištění zde.
TIPY, JAK UČIT DÍTĚ JEZDIT NA KOLE
Takže, odpovídající kolo (a helmu) už máte a nezbývá než se pustit do výuky v terénu. I přesto, že na odrážedle může dítě jezdit jako "fík", kolo je něco jiného a může s ním mít ze začátku problémy. Záleží hodně i na povaze dítěte, jak se se změnou popere. Jak mu to co nejvíce usnadnit, zpříjemnit a jak dlouho ideálně trénovat?
- V prvních dnech (možná i týdnech) netrénujte příliš dlouho, stačí jen několik minut. Snažte se vychytat dobu, kdy dítě nebude unavené a bude se na učení těšit. A to samé platí i pro vás.
- Na trénink vyberte rovný úsek (žádný kopec), neměl by mít zničený povrch s dírami či jinými překážkami.
- Chce to tempo. Aby se dítě naučilo jezdit, musí jet rychleji, než pomalým krokem. Jinak hrozí, že neudrží stabilitu, nebude mít sílu šlápnout a spadne.
- Když nemá sílu šlápnout nebo se rozjet, pomozte mu.
- Ze začátku mu pomáhejte tak, že ho budete držet za sedlo u kola, případně za ramena.
- Jestliže dítěti pomůžou cítit se bezpečněji přídavná kolečka, dejte mu je. Až získá jistotu, snadno je sundáte.
- Snažte se zůstat v klidu a respektovat jeho pocity. Samo dítě si přeje, aby jezdit umělo, neúspěch umí odradit i dospělého, ještě hůř se s ním pere snaživý malý cyklista.
- Pokud se dítě „zasekne“ po neúspěchu, nenuťte ho, aby na kolo usedlo hned znovu. Dejte mu čas. Dříve nebo později se jezdit naučí.
- Nesnažte se dítě srovnávat s ostatními v jeho věku, případně ani se sourozencem, kterému jízda na kole šla hned.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Použité zdroje: kolo.cz, www.detska-kola.net; Zdroj fotografií: Thinkstock