20. března 2015 01:05
Iva KropáčkováKaždé páté dítě je obézní. Pomůže "tučná" daň, zákaz prodeje, nebo výchova?
Téma Zpráv FTV Prima: Pouhá polovina českých dětí pravidelně sportuje a jen necelých padesát procent z nich denně snídá a svačí. Většina zato často popíjí přeslazené nápoje. Sečtením všech těchto faktorů dostáváme velmi smutný výsledek, každé páté dítě má problémy s váhou...
Více než dvacet procent českých dětí trpí obezitou, která jim může vážně poškodit zdraví. Můžeme nějak zabránit tomu, aby nám děti netloustly před očima? "Podle odborníků snižuje riziko dětské obezity už pouhých dvacet minut tělesného pohybu denně. A to třeba i svižné chůze nebo obyčejného hraní na hřišti. Právě na to už ale dnešní děti příliš zvyklé nejsou," zjistila Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima. Kromě pohybu je nejdůležitější to, co děti konzumují...
ŠETŘETE PŘI NAKUPOVÁNÍ, s kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy a až 2 % z každého nákupu zpět. Vyberte si kreditní kartu v porovnávači Prima Rádce.
Daň z nezdravých potravin?
Řada států už přistoupila ke krokům, které mají snížit obezitu jak u dětí, tak dospělých. Lotyšsko zdražilo limonády, Rumunsko zase cukrovinky a Maďaři dokonce zavedli takzvanou hranolkovou daň na jídla z rychlého občerstvení. Dánové zase jako první na světě zavedli daň z tuku a některé naše zdravotnické organizace doporučují zvýšit sazbu daně na nezdravé potraviny i v českých obchodech. Nicméně tento experiment v Dánsku trval jen jeden rok. Tamním zákonodárcům se nepovedlo to, co si představovali. Dánové začali jezdit nakupovat do sousedních zemí a až devítiprocentní daň na tučná jídla začala ničit i místní potravináře. Nabízí se tedy otázka, jestli by takové opatření opravdu pomohlo.
Nenechte si ujít:
- hraný on-line seriál ze života
- tipy, triky a rady
- články
Zákaz prodeje nezdravých potravin ve školách
Naši zákonodárci ale zatím přemýšlejí jiným směrem. České republice chybí jen krůček k tomu, aby zakázala prodej nezdravých potravin ve školách. Podle odborníků nám ale ani po takových opatřeních děti nezhubnou. "Zákaz většinou nikdy nic neřeší. Dokonce v zahraničí se ukázalo, že když došlo k zákazu těchto školních automatů, tak se prudkým způsobem zvedla konzumace dětí ve fastfoodech a růst obezity se zrychlil, místo toho, aby se zpomalil," říká Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy. Jistou možnost tak představuje nabídnout dětem kvalitnější potraviny i v tolik oblíbených automatech. Nicméně, dokud taková situace nenastane, nejlepším řešením podle odborníků bude vždy domácí svačina.
Vlastní svačina je nejlepší
Pouze deset procent obézních dětí ztloustlo kvůli užívání hormonálních léků. Drtivou většinu z nich si ale prý "vykrmili" sami rodiče. Ti by tak měli jako první přistoupit k zásadnímu kroku - připravovat dětem kvalitní a zdravou svačinu. A nejen tu. Nicméně je podle odborníků důležité se při nakupování potravin v obchodech snažit vyhnout nejen těm potravinám, kterým by mohla hrozit vyšší daň nebo zákaz prodeje, ale i zdánlivě zdravým potravinám, které ale mohou být nebezpečné.
Čtěte etikety. Co raději nechat v regálech?
- Výživoví poradci varují zejména před ztuženými tuky, které obsahují například i oblíbené zdravé svačinky v podobě müsli tyčinek s polevou. Zákeřný ztužený tuk se ale ukrývá právě v těchto polevách. Snažte se tedy kupovat pouze müsli tyčinky bez polevy.
- Do nákupního košíku nedávejte ani nízkotučné sušenky s náplní.
- Minout byste měli i regály s ovocnými i dalšími slazenými nápoji, které jsou často plné cukrů a nezřídka i konzervantů. Namiřte si to raději k regálům s ovocem a zeleninou. Dětem z nich ale nemusíte ani připravovat čerstvé šťávy a džusy, raději jim dejte ovoce celé. Takto do sebe dostanou mnohem více vlákniny. "Když dětem nachystám na stůl spoustu jídla, včetně zeleniny třeba nakrájené na špalíčky, nebo udělané nějaké zeleninové jednohubky, tak je to to první, po čem sáhnou. Pokud jim vedle toho nedám na výběr chipsy a křupky," říká Jana Florentýna Zatloukalová, autorka knih o vaření.
- Ani všechny cereálie nemusí být úplně "zdravé". Řada z nich obsahuje kromě velkého množství cukru i konzervanty.
Na co se zaměřit při nákupu?
Obecně se při nákupu neřiďte jen cenou či lákavou etiketou, ale měli byste také pečlivě číst složení výrobku, a to u všech potravin. Ideálně pak vybrat ty, které obsahují málo sodíku a cukru.
Celosvětové téma
Potraviny pro děti jsou aktuálním tématem pro řadu institucí po celém světě. Podle informací na internetových stránkách dTestu se jimi teď zabývá například i rakouská spotřebitelská organizace. "Její průzkum zaměřený na potraviny pro děti starší tří let zjistil, že drtivá většina jich je nezdravých, plných soli, cukru a barviv. Žádný zákon však označení takových potravin jako dětských v EU ani na lokální úrovni nereguluje", píše se na webu. Před několika týdny také proběhl celosvětový den spotřebitelů, který byl zasvěcený zdravé výživě. Jedním z dílčích cílů tohoto dne byla podle dTesu i osvěta na školách a boj proti dětské obezitě.
Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi, jak ušetřit, kde spořit či investovat?
Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.
Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. V kontaktním formuláři vyplňte vaše údaje, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.