Seriály a filmy

13. května 2015 18:51

Iva Kropáčková

Ovocné přesnídávky: Test prokázal i pesticidy. Jak dětskou výživu vybírat?

Je to jednoduchá a rychlá svačina pro větší děti a jeden z prvních příkrmů pro malé kojence. Musí splňovat přísné normy. Nejnovější test ale prokázal u jednoho bio výrobku vysoký obsah pesticidů, v řadě skleniček jsou místo dostatku ovoce škroby, hodně cukru a vody...

Časopis dTest porovnal dvanáct jahodových přesnídávek, které lze na českém trhu koupit. Ať už ve skleničce, nebo v tubě. Mezi nimi i bio svačinku Poki Bio od francouzského výrobce. Právě ta obsahovala zvýšené množství pesticidů a označení bio by tak mít vůbec neměla. Problém už řeší ministerstvo zemědělství a český prodejce stáhl výrobek z obchodů. Zbytky pesticidů, které mohou být ve velkém množství i karcinogenní, obsahovalo ještě dalších šest výživ, nicméně zjištěné hodnoty jsou tolerovány přísnými normami. Na druhou stranu, nákup ovocných přesnídávek může být v určitém ohledu bezpečnější, než je dětem například vařit doma z koupeného ovoce. Třeba jedno jablko z obchodu prý může obsahovat až pětsetkrát víc pesticidů, než "propadlá" francouzská bio přesnídávka...

Testované jahodové přesnídávky: Billa/Clever Ovocná přesnídávka s jahodami, Cvrček Kojenecká výživa s jahodami, Danival Poki Bio Pomme Fraise, GoGo Squeez Fruit Snack Apple Strawberry, Hamánek s jahodami, Hamánek Svačinka s jahodami, Hami s jahodami, Hello Ovocná přesnídávka s jahodami, Krtečkova přesnídávka s jahodami, Lidl/Dizzy S jablky a jahodami, Ovocňák Pyré Jablko Jahoda, Sunárek Do ručičky Jahoda. Složení všech výrobků včetně fotografií najdete v tabulce zde.

Není přesnídávka jako přesnídávka

Kvalita obsahu jednotlivých skleniček s přesnídávkami je různá. Řada z nich obsahuje přidané látky a místo ovoce cukry nebo vodu navíc. Podíl ovoce nicméně žádná norma nestanovuje. Dobrá zpráva je, že složení výrobku většinou odpovídá údajům uvedeným na etiketě. Výrobci se tedy nesnaží mlžit. Tudíž lze dobře poznat kvalitní výrobek od nekvalitního.

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde! Získáte slevy, bonusy, až 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci

Jak vybrat ovocnou přesnídávku?

Zvýšený obsah pesticidů běžný spotřebitel bohužel jen těžko odhalí (naštěstí to ale nebývá častý případ), zbývající prohřešky výrobců vůči kvalitě ovocných přesnídávek lze ale vyřešit jednoznačně pečlivým výběrem a čtením etiket. Podle čeho tedy svačinky pro děti v obchodě vybírat?

1) Rodiče batolat by měli dát pozor na to, že ne všechny ovocné přesnídávky na trhu jsou určeny právě pro děti mladší tří let. Pokud jsou pro ně určeny, je to na obalu napsáno. Takové výrobky splňují přísnější kritéria. Ty jsou například stanoveny na obsah pesticidů, omezené je také používání přídatných látek. Výrobky pro kojence a batolata nesmí obsahovat syntetická barviva, proto podle dTestu přibarvené přesnídávky obsahují pouze různé přírodní extrakty.

Na ostatní oblíbené svačinky na trhu, bez označení doporučeného věku, se pak nevztahují přísnější kritéria daná vyhláškou a jedná se o ovocné protlaky.

2) Obsah ovoce je různý, u testovaných výrobků 60–100 procent. Většinu ovocného podílu tvoří jablka a v případě jahodových přesnídávek je pak dodáno určité množství jahod. Přitom platí, že čím méně ovoce, tím více v nich naleznete jiných přidaných látek. Jedná se hlavně o zahušťovadla, přidané cukry a přírodní barvicí látky.

3) Často je součástí vitamín C (kyselina askorbová), který zabraňuje změnám barvy. Někteří vyrobci podle zjištění časopisu přidávají i regulátor kyselosti a u přesnídávek s nízkým ovocným podílem také vodu. Přidané látky, které mají výrobek například obarvit, by ale neměly konzumovat příliš malé děti.

Doporučení: Při nákupu přesnídávky, zejména pro kojence a batolata, může být vodítkem věkové označení na obalu. Pozorně ale čtěte i etiketu o složení. Vybírejte ideálně výrobky, které mají nejvyšší podíl ovocné složky a minimum přidaných látek, resp. žádné.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.