Seriály a filmy

3. března 2015 01:00

Iva Kropáčková

Dětské kočárky: Jsou v českých obchodech kvalitní?

V nedávných testech v sousedním Německu propadly některé kočárky, které přitom u nás stojí přes 25 tisíc korun. Vysoká cena tak nemusí být zárukou kvality.

Testovalo se celkem 14 kombinovaných kočárků, požadavky splňoval pouze jeden a dva z nich naopak naprosto nevyhovovaly. Většina z těchto kočárků se prodává i v Česku. Nejlépe dopadl kočárek Britax Go, nejhůře Stokke Trailz, ve kterém byly dokonce zjištěny rakovinotvorné látky a musel být stažen z prodeje. Z českých obchodů byl stažen také – na konci minulého roku – a rodiče, kteří si ho koupili, měli možnost si kočárek bezplatně vyměnit. Na reportáž z testu kočárků se můžete podívat na videu, které najdete pod obrázkem (v němčině). Na fotce jsou dva kočárky, které v testu propadly – tedy Joolz Day Earth a Stokke Trailz. Kromě obsahu škodlivých látek se testovala i skladnost, praktičnost či velikost.

Testované kočárky: Rychlý přehled

Jako nejlepší z hodnocench kočárků se ukázal Britax Go (známka: dobrý), vyhovující jsou NAKUPUJTE VÝHODNĚ! Slevy až 90 % na hračky, módní oblečení, drogerii, kosmetiku, elektroniku, ale i masáže nebo dovolenou. ZDEKnorr Baby Voletto Sport, ABC-Design Turbo 6S, Hauck Malibu XL All in One. Dostatečné jsou Bugaboo Cameleon3 Base, Gesslein F6 Air+, Hartan Topline S, Maxi-Cosi Mura 4 Plus, Mutsy Evo, Naturkind Terra Plus, Peg Perego Book Pop-Up Modular a Teutonia BeYou V2. Joolz Day Earth a Stokke Trailz testu nevyhověly. (Zdroj: www.test.de)

Žádný strach

I přesto, že v německém testu některé kočárky propadly a většina měla nějakou chybu, celkově je kvalita kočárků na trhu prý dobrá. Pokud jde o Českou republiku, podle odborníků se není čeho bát, dětské kočárky jsou u nás až na drobné výjimky v pořádku. „Málokdy se stane, že by byl nahlášen výrobek do systému Rapex, který by došetřovaly orgány ochrany veřejného zdraví, tedy, že by v něm byly překročeny nějaké chemické látky,“ říká Jarmila Rážová, zástupkyně hlavního hygienika ČR.

České testy: Někdy problém, loni vše v pořádku

I čeští odborníci kočárky pravidelně testují. „V testech se setkáváme s menšími či většími prohřešky vůči normě. K těm častějším patří riziko uvíznutí či uskřípnutí prstu případně nebezpečí vdechnutí oddělitelných částí, to znamená, že hrozí udušení. A zaměřujeme se také na to, zda nejsou nějaké šňůrky, provázky, kde by hrozilo uškrcení dítěte,“ vysvětlil Daniel Pavlis z dTestu. Nicméně dodává: „Co se týče výsledků zveřejněných dTestem v roce 2014, tak ty dopadly dobře, odhalili jsme jen opravdu drobné nedostatky.“ Odborníci testovali celkem 105 výrobků – jak kombinované kočárky, tak golfky. Dobré až velmi dobré hodnocení měly jak kočárky dražší, tak ty mnohem levnější. Článek dTestu s výsledky najdete zde.

"Kočárek není jen účelovým výrobkem určeným k přepravě dětí, které ještě nedokážou samy chodit. Pro matky a otce se v praxi stává doslova pojízdnou logistickou základnou. Je zapotřebí, aby se kočárek pohodlně vešel do auta a poskytoval „součinnost“ s dětskou autosedačkou. Mělo by se s ním snadno cestovat hromadnou dopravou, po chodníku i v lehkém terénu. Také by se do něj měl vejít nákup a pro potomka i rodiče by měl být pohodlný. A hlavně vydržet, aby mohl být nakonec zděděn." Zdroj: dTest

5 tipů na nákup...

Pokud chcete kupovat kočárek, připravili jsme pro vás několik tipů, které si můžete připsat na nákupní seznam:

1. BEZPEČNÝ

Nejdůležitější je následující: „Vždy si vybrat kočárek, který má všechny potřebné certifikáty, protože ten certifikát je určitá míra záruky, že ten výrobce prošel zkouškami a výrobek by tedy měl být v pořádku,“ tvrdí Jarmila Rážová. Kočárek by měl být vždy vybaven odkazem na normu EN 1888, značkou výrobce, distributora nebo prodejce. Bezpečnosti a kvalitě nemusí vždy odpovídat vysoká cena. I kvalitní kočárek podle výsledků testů pořídíte za rozumnou cenu.

2. NASTAVITELNÁ VÝŠKA MADLA

Kočárek musí být pohodlný i pro toho, kdo ho veze. Madlo by mělo mít nastavitelnou výšku, přitom vysocí lidé potřebují mít madlo vysoké minimálně 110 centimetrů.

3. PROSTORNÝ

Korba pro miminko by měla nabízet dostatek prostoru. Dlouhá by měla být ideálně 80 centimetrů a víc, široká přes 30 centimetrů. Prostor za zády dítěte by měl být minimálně 50 centimetrů dlouhý. To až si vaše dítě začne sedat, zhruba ve věku 7 měsíců. Mělo by mít dostatečně opřená záda.

4. VÝHLED PRO DÍTĚ

Miminka jsou ráda, když vidí na mámu nebo tátu, větší děti pak raději vidí dopředu a pozorují svět. Vyberte kočárek, kde je možné nastavit směr jízdy. Výrobci nabízejí buď otočitelnou korbu, nebo přenastavitelné madlo z jedné strany na druhou.

5. POHODLNÝ NA JÍZDU I CESTY AUTEM

  • Odpružená přední i zadní kola s větším průměrem jsou neocenitelná pro jízdu na horším a nerovném terénu, v lese a na polních cestách. S kočárkem se vám také bude snáz manipulovat, když bude mít přední kolečka otočná.
  • Ještě v obchodě si také otestujte, jak dobře se dostanete k úložným prostorám pod kočárkem. Někdy to může být nepohodlné.
  • Kočárek by měl být také skladný. Oceníte to při cestování autem, až budete kočárek vybírat, určitě vyzkoušejte, jak se skládá a jak se vám vejde do kufru. Při nakládání kočárku do kufru auta také oceníte rychloodnímatelná kola. Přední kolečka by navíc měla být otočná kolem své osy, aby se s kočárkem snáze manipulovalo.
  • Praktický sice může být i podvozek, na který lze připevnit autosedačku, nicméně miminka by v takové poloze podle lékařů neměla být dlouho. Převážejte je v autosedačce co nejkratší dobu. Většinu času by mělo vaše malé miminko trávit v hluboké korbičce.

Odborníků se ptala Petra Doležalová, reportérka Zpráv FTV Prima

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Může se hodit:

Sdílejte článek
Štítky testy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.