Dnes si dejte pozor: Dopadne Asteroid Kassandra! Na Primě
Asteroid Kassandra se chystá udeřit na nepřipravenou planetu. Sledujte další mrazivý katastrofický snímek už v sobotu ve 20:15 na Prima Family.
Svět se připravuje na odvrácení blížícího se asteroidu, zatímco dvojice astronomů Dr. Lehman (Christopher Lloyd) a Imogene O'Neillová (Marla Sokoloff) usilovně pracují na zdokonalení dat, která budou užita k vyslání jaderné nálože.
Panika z dopadu však ovládne jejich pracoviště a Lehman je nečekaně sražen autem. Jednoho z šílenců zodpovědných za vraždění mezitím pronásleduje detektiv Jack Crowe (Billy Campbell). Imogene se tak náhle ocitne v apokalyptické situaci, uprostřed násilného městečka, a k tomu v Lehmanových výpočtech objeví chybu – k Zemi se neblíží jeden, nýbrž dva asteroidy. Začíná závod s časem a v sázce není nic menšího než osud lidstva.
Dvoudílná minisérie, jíž Prima Family odvysílá v sobotu od 20:15 na jeden zátah, potěší větším množstvím dějových linií i známých obličejů. Asteroid Kassandra v sobě ukrývá jak nezbytné prvky katastrofických filmů, tak i detektivní podzápletku.
Zrovna tak zabaví i vidina veteránů filmové i televizní zábavy. V roli doktora Lehmana se představí Christopher Lloyd, kterého znáte jako doktora Emmetta Browna ze série Návrat do budoucnosti. Podobně i Billy Campbell zahřeje srdce pamětníků pro svou roli v kultovním snímku Rocketeer, či epizodní roličky v seriálech 4400 i Merlose Place. A do třetice všeho dobrého je tu i Marla Sokoloff, na níž mohou vzpomenout diváci Zoufalých manželek či teenagerské komedie Hele vole, kde mám káru.
Z dalších postaviček však své hrdiny poznají i diváci Hvězdné brány či Castle na zabití.
Jako u mnoha jiných katastrofických filmů je přitom i zápletka Asteroidu Kassandra snad až nepříjemně věrohodná, odhlédneme-li tedy od nezbytných filmových prvků.
Sotva před stoletím unikla civilizace jen o fous katastrofě při známém dopadu „Tunguského meteoritu“ (zřejmě však ve skutečnosti malé komety). Kdyby byl jen o pár hodin pomalejší, jeho detonace by nemusela postihnout sibiřské lesy, nýbrž klidně Evropu či Ameriku. Ani dnes nejsme v suchu, moderní věda však dovede předpovědět dráhu řady vesmírných těles na dekády dopředu.
Příkladem za všechny a nejpopulárnějším posledním objevem je planetka Apophis objevená v roce 2004, a částečně pojmenována podle záporáka z televizního seriálu Hvězdná brána. S průměrem 320 metrů by při nárazu uvolnila sílu 850 megatun TNT, čili 17 krát více než kolik zvládla nejsilnější sesrojená vodíková puma, či zhruba 68 tisíckrát víc než výbuch v Hirošimě. Nešlo by sice o katastrofu na úrovni dopadu asteroidu, jež skolil dinosaury, jednalo by se však o největší kataklyzma za poslední desítky tisíc let. Apophis nás navíc mine hned dvakrát. Riziko srážky při průletu v roce 2029 je sice momentálně vyloučeno, mihnutí však může mírně změnit dráhu pro rok 2036, kdy dojde k průletu druhému.
Doufejme, že štěstěna bude stát na naší straně. Prozatím totiž v zásobě máme pouze fiktivní hrdiny z filmů jako je Asteroid Kassandra a podobných snímků.