Seriály a filmy

10. května 2016 00:55

Iva Kropáčková

Doba spoření nepřeje, možnosti tu ale jsou. Kde lze peníze zhodnotit?

Současná doba nízkých úroků zásadně mění situaci na trhu s finančním produkty zaměřenými na spoření. Spořit krátkodobě v podstatě nemá smysl. A to ani prostřednictvím investování do dluhopisových podílových fondů a fondů peněžního trhu. A tak zbývá jen nabídka spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Téměř dvě třetiny lidí by podle únorového průzkumu agentury IBRS začaly více spořit, pokud by sazby u spořicích produktů dosáhly 3 a více procent ročně. Nejvíc by ale lidi vybičovaly k většímu zhodnocování peněz prostřednictvím finančních produktů úroky ve výši 5,7 procenta. Jenže takovou úrokovou sazbu jim dnes na trhu nabídne málokdo. V podstatě nikdo. Jaké jsou tedy možnosti pro ty, kteří chtějí peníze více či méně zhodnotit prostřednictvím spoření? Klasickou volbou pro většinu drobných "střadatelů" stále zůstávají spořicí účty. A v delším časovém horizontu se vyplatí uvažovat i o penzijním či stavebním spoření.

Nejlepší úroky na spořicích účtech? Kolem 1 procenta

Z aktuálního porovnání cen na trhu spořicích účtů docela jasně vyplývá, že atraktivita nabídky není taková, jakou by klienti chtěli. Jasně odpovídá současné situaci nízkého úročení vkladů, kdy základní úroková sazba České národní banky je už několik let na technické nule. „Na trhu jsou jen tři spořicí účty, které klientům bez jakýchkoli podmínek zhodnotí jejich vklad například ve výši sto tisíc korun o více než jedno procento za rok. Více než tisíc korun při jednoroční úložce ve výši sta tisíc korun klienti dostanou od Sberbank, která jim peníze zúročí částkou 1 392 korun, od mBank, ta jim vyplatí navíc 1 369 korun, a od Raiffeisenbank, která ke sto tisíc korun po roce spoření přidá 1 208 korun,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

Nezhodnotí moc, může se ale hodit...

Aktuální situace nenapovídá tomu, že by na trhu se spořením mělo dojít v dohledné době k nějakému zásadnějšímu obratu. Dnešní běžný výnos ze sta tisíc na spořicím účtu je pouhých několik stokorun a mezi bankami jsou i takové přebornice, které po roce klientových sto tisíc korun na spořicím účtu zhodnotí i 42 korunami. Nicméně, i když spořicí účty nemusí být úplně lákavé kvůli nízkému hodnocení, peníze se na nich můžou zhodnotit víc než na běžném účtu. Stále některé z nich dorovnají inflaci a vyplatí se na ně finance, které nepotřebujete na běžné pravidelné výdaje, ukládat. A to hlavně tehdy, pokud k nim chcete mít rychlý přístup. A také proto, že oddělíte rodinné finance a nebudete mít všechny peníze, které potřebujete mít po ruce, na jednom účtu. Schováte je tak před sebou samými, jednodušeji ušetříte například na dovolenou, nový spotřebič nebo Vánoce. Spořicí účty jsou v nabídce bank většinou zdarma a můžete je snadno obhodpodařovat online.

Dlouhodobé zhodnocení? Penzijní spoření se státním příspěvkem

Alternativou pro lidi, kteří disponují větším objemem peněz, může být podle Zbyňka Laiska určitě ukládání peněz s cílem zajištění se na stáří. Třeba doplňkové penzijní spoření je výhodná forma spoření podporovaná státem, která vám umožní zajistit si určitý objem prostředků na dobu po dovršení 60 let věku. Lze v určitých limitech uplatňovat daňové výhody, ale zejména máte nárok na státní příspěvěk. „Na našem srovnávači cen finančních produktů si každý, kdo má zájem o výhodnější penzijní spoření snadno a rychle porovná základní parametry aktuální nabídky penzijních společností. A pokud má již nějaké sjednáno, Prima Rádce mu umožní i si nasimulovat situaci, jak by to vypadalo, pokud by ho chtěl navýšit. Tedy za jakých podmínek a s jakým výsledkem,“ radí Zbyněk Laisek.

>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

Stavební spoření: Také možnost státní podpory

Stále smysluplná forma spoření, nicméně už ne tolik výhodná, jako například před 10 či 15 lety. A důvod stále stejný, nízké úroky. Stále ale máte šanci získat státní příspěvek, který vám uložené peníze zhodnotí víc, než jiné finanční produkty. Díky státnímu příspěvku v maximální výši 2 000 korun ročně (musíte poslat ročně aspoň 20 tisíc korun na účet) se celkový výnos pohybuje i kolem 4 procent, což vám v podstatě žádná jiná finanční instituce nedá. Nevýhodnou je ale to, že peníze jsou na stavebním spoření vázány poměrně dlouhou dobu, minimálně musíte mít peníze uložené 6 let. Při předčasném výběru hrozí sankce. Úroky jsou také zdaněny běžnou 15 procentní sazbou, stejně, jako úroky v bance. Nicméně, některé stavební spořitelny přiznaly, že novým klientům hodlají od léta úroky ještě snížit. Jak moc a o kolik se tak sníží aktuální výnosy, se ale ještě uvidí...

DOPORUČUJEME: >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější spořicí produkt.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky penze

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 10. 2024

Zpestřete si život spontánními aktivitami. Je čas vyrazit ven a užívat si více světa. Prozkoumejte věci, které jsou ve své podstatě jiné, než byste očekávali. Vyberte si zavřené dveře namísto otevřených.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.