Dobří holubi se vracejí: film na sobotní poledne

Boj s alkoholem je běh na dlouhou trať. Své o tom ví zejména ti, kterým touha po skleničce rozbila manželství, přišli o práci, o bydlení. Alkohol je prevít. O tom, ale taky o přátelství a věčné naději, je český film režiséra Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí. Prima ho vysílá v sobotu ve 12.05.

Tragikomický příběh ze života v protialkoholní léčebně vypráví osudy těch, kteří se rozhodli zbavit své závislosti na alkoholu. Tak trochu nedobrovolně nastupuje na léčení vzdělanec a topič Miloš Lexa (Milan Kňažko). Spolu s ním si léčbu odpykávají neúspěšný malíř Ament (Miroslav Macháček), profesor dějepisu (Zdeněk Řehoř), slovenský farář Dorenda (Marián Labuda), bývalý fotbalista Láďa Muclinger (Pavel Zedníček). Malou roli spiťarského ministerského úředníka Honzíčka si zahrál Vladimír Menšík.

Prostoru však vládne despotický hlavní ošetřovatel Masák (Rudolf Hrušínský), který své svěřence trestá za jakýkoliv projev revolty, nekázně. Sám přitom používá při léčbě různé experimenty. Jediný Lexa se mu dokáže vzepřít. Film z roku 1988 velmi sugestivně líčí drsné prostředí odvykacích kůr, atmosféru bezmoci, ponížení a vlastního selhání. Dokáže vůbec některý z pacientů vyjít ze zakletí démona alkoholu? Nebo se všichni zase postupně vrátí zpět jako „dobří holubi“?

Poslední filmová role Vladimíra Menšíka: Vladimír Menšík zemřel v květnu roku 1988. Ještě předtím však stihl dokončit dva filmy. Pro dospělé to byli právě Dobří holubi a pro děti film Hurá za ním, kde hrál policistu. Skutečně naposledy se však před kamerou objevil dva dny před smrtí, při natáčení televizního pořadu Abeceda.

Možná nevíte, že…

  • Část komparzu hráli skuteční pacienti protialkoholní léčebny nacházející se v klášteře v Želivi, kde se natáčelo.
  • Stejnojmenný román, podle něhož byl film „Dobří holubi se vracejí“ natočen, napsal v roce 1985 Ladislav Pecháček. Právě on je i autorem scénářů ke všem čtyřem dílům divácky megaúspěšných „básníků“, jež Dušan Klein také natočil.
  • Kdo se rádi šťouráte ve filmech, najděte si mezi komparzisty mladičkou Aňu Geislerovou. Bylo to údajně její první objevení se na filmovém plátně.

Podobné filmy:

  • Ikarův pád
  • Tažníptáci
  • Přelet nad kukaččím hnízdem

Skvěle obsazený český film Dobří holubi se vracejí si nenechte ujít v sobotu ve 12.05 na Primě!

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.