Seriály a filmy

26. července 2018 10:04

Dohoda Trumpa s Junckerem: Více zkapalněného plynu a soji do EU nebo nižší cla na průmyslové zboží

Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dohodli, že nebudou uvalovat nová cla po dobu svých nadcházejících jednání, která mají za cíl vést ke snížení překážek transatlantického obchodu. Podle agentury Bloomberg se jedná o znamení, že velký obchodní partner dokáže i samotné USA přesvědčit o ustoupení z obchodní války.

Z prohlášení obou aktérů na tiskové konferenci ve Washingtonu, která následovala po jejich jednání v Bílém domě, vyplynulo, že se zástupci Spojených států a Evropské unie dohodli na snižování cel na průmyslové zboží vyjma automobilů nebo na rozšíření dovozu zkapalněného plynu a sóji do EU.

Celní sazba na dovoz automobilů do EU ve výši 10 % je podle Trumpa příliš vysoká ve srovnání s 2,5% celní sazbou na dovoz do Spojených států. Americký prezident rovněž kritizoval EU za její obchodní přebytek s USA ve výši 150 miliard dolarů.

„Především jsme se dnes dohodli, že budeme společně usilovat o nulová cla, nulové necelní bariéry a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Budeme také pracovat na tom, abychom snížili bariéry a zvýšili obchod co se týče služeb, chemikálií, léčiv, zdravotnických výrobků a sóje,“ uvedl podle ČTK Trump po setkání s Junckerem.

Předseda Evropské komise během tiskové konference potvrdil, že EU bude z USA dovážet více sóji a že na území unie vznikne více terminálů sloužících k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA. „Dokud jednáme, kromě případu, že by jedna ze stran jednání zastavila, zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ doplnil také Juncker.

„Dohodli jsme se na zjednodušení vzájemného obchodu, podíváme se na nulová cla na průmyslové zboží, energii a regulatorní spolupráci. Také zintenzivníme práci na reformě WTO,“ doplnila oba aktéry jednání eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která ve Washingtonu Junckera doprovázela.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.