18. dubna 2016 01:58
Iva KropáčkováElektřina na burze zlevňuje, dodavatelé téměř nereagují. Můžete to změnit, a ušetřit
Cena elektřiny na burzách dlouhodobě klesá, čeští dodavatelé ale jakoby o tom nevěděli a ceny snižují jen nepatrně! S největší pravděpodobností navíc začnou ceny opět stoupat...
Cena elektřiny na energetických burzách dlouhodobě klesá. Za posledních pět let zlevnila elektřina obchodovaná na burzách zhruba o polovinu. Zatímco například loni se obchodovala megawatthodina v přepočtu za zhruba 810 korun, aktuálně přijde na necelých 600 korun. Naši dodavatelé ale jakoby neviděli, neslyšeli. S cenami energií sice směrem dolů hýbou, ale ne tak výrazně, jak by mohli. „U tradičních tarifů se pokles ceny elektřiny příliš neprojevil. Ceny jsou vesměs stejné jako loni. Na vině však nejsou jen dodavatelé elektřiny, ale i spotřebitelé, kteří nevyvíjejí dostatečný tlak na dodavatele, aby ti zlevnili. Tedy nevyužívají akčních nabídek, které jsou jim nabízeny ostatními dodavateli elektřiny,“ říká analytička Prima Rádce Veronika Balšánová.
>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<
Konkurence nahrává domácnostem
Díky velké konkurenci na trhu lze totiž využít řady nabídek a ušetřit ročně od stovek po tisíce korun při pouhé změně dodavatele. Jen určitá část ceny elektřiny je fixní a stanovena Energetickým regulačním úřadem. Ta tvoří zhruba 50 procent. Druhou část už stanovuje distributor a dodavatel elektřiny pro koncové odběratele. A právě tato část podléhá poptávce a nabídce – může se výrazně lišit.
Ceny porostou...
A co víc. Podle analytiků se prý s dalším poklesem cen elektřiny na energetických burzách moc počítat nedá. Naopak se očekává spíš zdražování. A vypadá to, že navíc právě teď je možná ta nejvhodnější doba začít uvažovat o sjednání nové smlouvy o dodávkách elektřiny. „Tato situace obvykle znamená, že dodavatelé cen energií se snaží využít nízkých cen prostřednictvím zvýhodněných tarifů k nalákání nových klientů. Tím dochází k určitému přeskupení počtu klientů na trhu. A z toho může těžit každá domácnost, která chce ušetřit za účty za energie. Stačí, aby si porovnala nabídku dodavatelů, vypověděla svoji stávající smlouvu a elektřinu odebírala od dodavatele, který jí nabídne výhodnější cenu,“ radí Veronika Balšánová.
Pozor na zafixované smlouvy
Ne vždy je ale jednoduché změnu vyřešit. „Domácnosti by se měly nejdříve ujistit, jaký typ smlouvy na dodávky elektřiny mají. Pokud mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou, třeba jeden, dva roky nebo i více let, mají prozatím smůlu, protože vypovězení takové smlouvy přijde na sankcích za její zrušení velmi draho. Stojí tisíce korun a například jeden z dominantních dodavatelů na trhu si může v určitých případech naúčtovat penále i ve výši deset tisíc korun, varuje Balšánková.
Doba neurčitá ve smlouvě? Šetřit můžete začít hned
Úplně jiná situace ale panuje u těch klientů, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, jsou tedy omezeni jen výpovědní lhůtou. Ti žádné sankce neplatí. Jak změnit dodavatele elektřiny krok za krokem se dozvíte v tomto článku:
DOPORUČUJEME: Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. V aplikacích CENY ELEKTŘINY a CENY PLYNU si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme. A pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, který je pro vás nejvýhodnější, nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.
Jak ušetřit za energie? Jak se bránit podomním prodejcům? To vše v on-line seriálu Prima Rádce. Najdete ho ve SPECIÁLU o ENERGIÍCH:
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...