16. prosince 2016 00:05
Iva KropáčkováERÚ chce ulehčit změnu dodavatelů energií kvůli úsporám. Plán má ale háček
Změnou dodavatele energií by domácnosti prý mohly ušetřit až osm miliard korun ročně. Do snahy ušetřit za dodávky plynu a elektřiny se víc zapojí i Energetický regulační úřad. Chce ale využít zavádějící metodu, tvrdí analytička energií...
Energetický regulační úřad běžně informuje, že prostou změnou dodavatele energie je možné ročně ušetřit i několik tisíc korun. Teď ale k těmto informacím chce přidat i takzvané indikativní ceny plynu a následně i ceny elektřiny, které mají lidem pomoci orientovat se v tom, jestli za plyn neplatí příliš mnoho. Přechodem k výhodnějšímu dodavateli by domácnosti podle šéfové úřadu Aleny Vitáskové mohly v součtu ušetřit až osm miliard korun ročně. Musejí se ale orientovat v aktuální nabídce dodavatelů plynu a elektřiny, k čemuž jim mají pomoci zprvu indikativní ceny plynu a následně indikativní ceny elektřiny vypočítané energetickým úřadem. Ty by neměly být podle názoru Vitáskové ničím jiným než cenami maximálními. „Indikativní cenu úřad vypočítá jednoduchým spojením ceny komodity a marže obchodníka. Problém je ale v tom, že takový výpočet nicméně nemůže zohlednit fakt, že obchodníci pro své odběratele často nakupují s předstihem, takže ceny nemusí vždy reflektovat aktuální propady cen na burzách,“ upozorňuje analytička trhu s energiemi Prima Rádce Veronika Balšánová.
Zavádějící metoda...
Podle Balšánové lze jednoduše porovnávat jednotlivé aktuální nabídky na trhu, například v internetovém porovnávači energií, ale stanovit maximální cenu třeba plynu v rámci tak širokého spektra obchodníků, různých produktů, služeb, servisu, garancí i kvality služeb je zavádějící. Dalším podstatným faktorem ovlivňujícím výslednou cenu jsou také náklady na zajištění bezpečnosti a garance dodávek.
Obchodníci nereflektují klesající ceny na burze?!
I tak úřad chce své indikativními ceny energií prosadit. Pomoci mu v tom má i novela energetického zákona, na níž hodlá regulátor spolupracovat s Ministerstvem průmyslu a obchodu. To, jestli ale bude ustanovení o indikativních cenách obsahovat, není jisté. Cílem ale podle Vitáskové je, aby z trhu byly odstraněny cenové anomálie za dodávky energií. Anomálií je podle ní například to, když obchodníci v cenách pro domácnosti dlouhodobě nereflektují levnější plyn na burze, tedy pokles velkoobchodních cen.
Zajímat se o cenu energií je na místě
„Pozitivní na této snaze je, že připomíná českým domácnostem, že by se měly zajímat o cenu, kterou za energie platí. To, že energetický úřad hovoří o tom, že jenom změnou dodavatele by české domácnosti mohly ušetřit za dodávky energií osm miliard korun ročně, ukazuje na to, jak obrovský prostor k úsporám se jim na trhu s energiemi nabízí. Musejí se však zajímat o to, kolik platí a také, zda by nemohly platit s jiným dodavatelem méně,“ vysvětluje Balšánová. Případné zavedení maximální ceny by se podle analytičky netýkalo takzvaných fixací – tedy smluv, kdy se zákazník smluvně zaváže dodavateli na několik let výměnou za jistotu pevné ceny.
DOPORUČUJEME>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen ENERGIÍ s možností sjednání online
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...