Seriály a filmy

9. května 2020 14:21

Zuzana Schneidewind

Evropa si připomíná 70 let solidarity

Den Evropy 9. května připomíná 70 let od podepsání Schumanovy deklarace, zahájení spolupráce a vzájemné solidarity, kterou letos nečekaně prověřila i koronavirová krize.

Evropu v historii nejvíce decimovala a rozdělila válka. Pro celý kontinent dlouho znamenal největší nebezpečí německý militarismus, který stavěl na produkci oceli a uhlí. Z tohoto faktu vyvodil někdejší francouzský ekonomický a politický poradce Jean Monnet, který zasvětil svůj život úsilí o sjednocení Evropy, že nejlepším garantem míru může být především francouzsko-německé usmíření. Aby spočívalo na pevném základě, přišel s návrhem, dát pod společnou kontrolu uhelný a ocelářský průmysl.

Tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman Monnetův návrh nové formy politické spolupráce v Evropě přijal právě 9. května roku 1950 jej v Paříži slavnostně představil světu. Během jeho projevu zazněla často citovaná památná věta: „Válka v Evropě má být nejen nemyslitelná, ale prakticky nemožná!“

Základna pro trvalé udržení mír

Deklarace vyzývala k usmíření mezi dlouholetými nepřáteli Francií a Německem, stala se impulsem k poválečné spolupráci evropských vlád a základním stavebním kamenem pro pozdější vznik Evropské unie. Zároveň navrhovala dát uhelný a ocelářský průmysl obou zemí pod společnou kontrolu tak, aby ani jedna ani druhá strana nemohla tajně vyrobit zbraně a ohrozit druhou.

Dva roky na to se k návrhu připojily Itálie a země Beneluxu. Toto Společenství se stalo druhou západoevropskou organizací. První, Rada Evropy, která vznikla z iniciativy deseti států 5. května 1949, se soustředila především na ochranu lidských práv. V roce 1957 pak byly v Římě podepsány smlouvy o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie Euratom, a o Evropském hospodářském společenství (EHS). Z původního Evropského společenství uhlí a oceli se tak postupně zrodila až dnešní Evropská unie. Společenství států natolik propojených v mnoha oblastech, že se jim vyplatí vzájemná pomoc a solidarita.

Koronavirová krize testem evropské solidarity

O tom, že se Monnetovo i Schumanovo poselství naplnilo, svědčí i současná koronavirová krize. Ačkoliv oblast zdravotnictví nepatří mezi oblasti, kde mají orgány EU velké pravomoci, přesto jednotlivé instituce EU i členské státy navzájem vyvinuly velké společné úsilí v boji proti koronaviru. Během pandemie tak např. v rámci mechanismu společné civilní ochrany dodala EU více než 330 tisíc FFP2 masek a dalšího zdravotnického materiálu ze společných zásob do Španělska, Itálie či Chorvatska. Evropská komise uvolnila 140 mil. eur na vývoj očkovacích látek a další miliardy eur půjdou z rozpočtu EU na ekonomickou obnovu a pomoc subjektům postiženým krizí, včetně těch českých. Zorganizovala celosvětovou sbírku na vývoj léků či vakcíny proti COVID-19, ve které se vybralo přes 7,5 bilionu eur. Jak se také ukázalo, evropské země si významně pomohly při zajišťování návratu svých občanů zablokovaných v zahraničí v důsledku zrušených letů nebo uzavřených hranic.

Ducha solidarity připomíná výroční videoklip

Ačkoli zažívá Evropa jednu z nejhorších krizí ve své historii, pomáhají si jednotlivé její státy navzájem. K 70. výročí dne, kdy Schuman zveřejnil tolik významnou deklaraci, vznikl také hudební videoklip, připomínající ducha solidarity a ve kterém chtějí zástupci EU, konkrétně Zastoupení Evropské komise v ČR, vzdát hold všem, kteří v duchu této vzájemnosti a solidarity pomáhají ostatním.

Přehrajte si celý videoklip:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.