Evropa si připomíná 70 let solidarity

Den Evropy 9. května připomíná 70 let od podepsání Schumanovy deklarace, zahájení spolupráce a vzájemné solidarity, kterou letos nečekaně prověřila i koronavirová krize.

Evropu v historii nejvíce decimovala a rozdělila válka. Pro celý kontinent dlouho znamenal největší nebezpečí německý militarismus, který stavěl na produkci oceli a uhlí. Z tohoto faktu vyvodil někdejší francouzský ekonomický a politický poradce Jean Monnet, který zasvětil svůj život úsilí o sjednocení Evropy, že nejlepším garantem míru může být především francouzsko-německé usmíření. Aby spočívalo na pevném základě, přišel s návrhem, dát pod společnou kontrolu uhelný a ocelářský průmysl.

Tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman Monnetův návrh nové formy politické spolupráce v Evropě přijal právě 9. května roku 1950 jej v Paříži slavnostně představil světu. Během jeho projevu zazněla často citovaná památná věta: „Válka v Evropě má být nejen nemyslitelná, ale prakticky nemožná!“

Základna pro trvalé udržení mír

Deklarace vyzývala k usmíření mezi dlouholetými nepřáteli Francií a Německem, stala se impulsem k poválečné spolupráci evropských vlád a základním stavebním kamenem pro pozdější vznik Evropské unie. Zároveň navrhovala dát uhelný a ocelářský průmysl obou zemí pod společnou kontrolu tak, aby ani jedna ani druhá strana nemohla tajně vyrobit zbraně a ohrozit druhou.

Dva roky na to se k návrhu připojily Itálie a země Beneluxu. Toto Společenství se stalo druhou západoevropskou organizací. První, Rada Evropy, která vznikla z iniciativy deseti států 5. května 1949, se soustředila především na ochranu lidských práv. V roce 1957 pak byly v Římě podepsány smlouvy o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie Euratom, a o Evropském hospodářském společenství (EHS). Z původního Evropského společenství uhlí a oceli se tak postupně zrodila až dnešní Evropská unie. Společenství států natolik propojených v mnoha oblastech, že se jim vyplatí vzájemná pomoc a solidarita.

Koronavirová krize testem evropské solidarity

O tom, že se Monnetovo i Schumanovo poselství naplnilo, svědčí i současná koronavirová krize. Ačkoliv oblast zdravotnictví nepatří mezi oblasti, kde mají orgány EU velké pravomoci, přesto jednotlivé instituce EU i členské státy navzájem vyvinuly velké společné úsilí v boji proti koronaviru. Během pandemie tak např. v rámci mechanismu společné civilní ochrany dodala EU více než 330 tisíc FFP2 masek a dalšího zdravotnického materiálu ze společných zásob do Španělska, Itálie či Chorvatska. Evropská komise uvolnila 140 mil. eur na vývoj očkovacích látek a další miliardy eur půjdou z rozpočtu EU na ekonomickou obnovu a pomoc subjektům postiženým krizí, včetně těch českých. Zorganizovala celosvětovou sbírku na vývoj léků či vakcíny proti COVID-19, ve které se vybralo přes 7,5 bilionu eur. Jak se také ukázalo, evropské země si významně pomohly při zajišťování návratu svých občanů zablokovaných v zahraničí v důsledku zrušených letů nebo uzavřených hranic.

Ducha solidarity připomíná výroční videoklip

Ačkoli zažívá Evropa jednu z nejhorších krizí ve své historii, pomáhají si jednotlivé její státy navzájem. K 70. výročí dne, kdy Schuman zveřejnil tolik významnou deklaraci, vznikl také hudební videoklip, připomínající ducha solidarity a ve kterém chtějí zástupci EU, konkrétně Zastoupení Evropské komise v ČR, vzdát hold všem, kteří v duchu této vzájemnosti a solidarity pomáhají ostatním.

Přehrajte si celý videoklip:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.