FILM: 900 mil nebezpečí aneb Cesta do Sonory

I v moderních dobách hrozí loupeže při přepravě hotových peněz. O co horší to bylo na divokém Západě v dobách kovbojů, vypráví dobrodružný western Cesta do Sonory z roku 1975. Prima family ho vysílá v pátek ve 22:00.

Pike (Jim Brown) je bývalý kriminálník, ale napravil se a jeho bohatý šéf Morgan mu svěří úkol. Protože Morgan cítí, že umírá, musí mu Pike přísahat, že odveze na jeho ranč v mexické Sonoře peníze pro jeho vdovu. Jenže jde o 86 tisíc amerických dolarů a cesta nehostinnou pouštní krajinou, která je plná potulných zloduchů, měří skoro devět set mil.

Hned od začátku jde po Pikeovi a balíku peněz neúprosný lovec lidí Kiefer (vynikající westernový záporák Lee Van Cleef). Aby se vůbec do Sonory dostal, spojí se Pike s falešným hráčem Tyreem (Fred Williamson). Už při první přestřelce zachrání Tyree Pikeovi život.

A tomu nezbývá, než začít podivínu Tyreeovi věřit. Po cestě se k nim přidá ještě prostitutka na útěku Catherine (Catherine Spaak) a němý indiánský míšenec Kashtok (Jim Kelly). Ten sice nemůže mluvit, o to víc však ovládá bojová umění. Což se hodí, protože nebezpečí číhá na skupinu převážející drahocenný náklad v sedlových brašnách téměř na každém kroku.

O co není ve filmu nouze:

  • Přestřelky, pády z koní, ale i souboje holýma rukama
  • Zabití bídáci se válejí v prachu americké prérie
  • Klasicky krásné scenérie Západu
  • Vtipné dialogy mezi hlavními hrdiny

Co je Špagety western?

  • Cesta do Sonory se může řadit k tzv. Spaghetti westernům. Jde o dobrodružné westerny natáčené hlavně italskými režiséry, často v italštině s mezinárodním hereckým obsazením a produkované italskými studii. Někdy jsou nazývané také italské či italo-westerny.
  • I Cestu do Sonory (v originále Take a Hard Ride) režíroval tvůrce italského původu Antonio Margheriti. Ovšem ačkoliv největší bídák Kiefer je běloch, hlavní hrdinové Pike a Tyree jsou černošští kovbojové
  • Dá se říct, že ve spaghetti-westernech jde o ztvárnění Divokého západu na italský způsob. Další z typických znaků je nízký rozpočet, rychlý a poměrně násilný děj
  • Toto označení vymysleli kritici a první spaghetti-westerny se objevily v 60. letech 20. století. Některé byly natáčeny jako komedie či parodie. Proti klasickým těžkopádným až filozofujícím westernům bývají také více odlehčené.
  • K dokonalosti přivedl spaghetti-westerny režisér Sergio Leone (Pro hrst dolarů; Hodný, zlý a ošklivý; Tenkrát na západě). Z herců se ve westernech tohoto stylu prosadil například Clint Eastwood

Western s prvky komedie Cesta do Sonory vysíláme v pátek ve 22:00 na Primě

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.