Film na sobotní odpoledne: Zítra to roztočíme, drahoušku!

Nestárnoucí komedie, kterou lze právem považovat za rodinné stříbro české kinematografie. Je nesmrtelná nejen díky zábavnému tématu „malé sousedské války“, špičkové jsou především herecké výkony tehdejších českých top stars Miloše Kopeckého, Stelly Zázvorkové, Ivy Janžurové a Františka Peterky.

Novákovi a Bartáčkovi. Dvě rodiny, které se navzájem nenávidí a závidí si i nos mezi očima. Fakt, že žijí v těsném sousedství na jedné pavlači starého domu, vše jenom zhoršuje. Přes tenké zdi slyší, co se u sousedů šustne, každou manželskou hádku, téměř každičký rozhovor. Navzájem si dělají někdy i velmi drsné naschvály, pomlouvají se, nadávají si do maloměšťáků, dokonce se udávají. Ovšem pozor! Diváci se u těchto mezirodinných zlomyslností královsky baví už téměř čtyřicet let. Film vznikl pod taktovkou režiséra Petra Schulhoffa v roce 1976.

Skvělou českou komedii Zítra to roztočíme, drahoušku! si vychutnejte v sobotu ve 13. 45 na Primě!

První z válčících rodin řídí příležitostný komparzista u filmu Evžen Novák (Miloš Kopecký). On i jeho žena Božena (Stella Zázvorková) si rádi hrají na lidi z lepší společnosti. Přitom jde Nováková žádat o místo uklízečky. Povedený je také jejich syn René (Luděk Sobota), který sice pracuje jako taxikář, ale před jménem rád používá různé tituly, které mu nepatří. Také žárlivá fintilka Alena Bartáčková (Iva Janžurová) si myslí, že ona je hogo fogo. Její manžel svalovec Bartáček (František Peterka) zase předstírá, že je málem ředitelem podniku a přitom je tam jenom skladníkem.

Nejvtipnější jsou však přestřelky na pavlači, vzájemné schválnosti a podrazy. Nenávidění sousedé se mají navždy rozloučit, když vyjde najevo, že jejich dům je určen k demolici. Novákovi dostanou byt na sídlišti. Ovšem jaké je jejich překvapení, když zjistí, že jejich sousedé jsou opět Bartáčkovi. Usmíří se konečně obě rodiny, když se vyvine vztah mezi mladým René Novákem a Bartáčkovic neteří Naďou (Dagmar Veškrnová)?

5 x o filmu

1. Síla hereckých hvězd se projevil i v tom, že všichni zúčastnění chtěli improvizovat. Luděk Sobota tím dokonce podmínil přijetí role. Stejně tak slavná scéna s americkou pračkou vznikla prý čirou improvizací.

2. Miloš Kopecký a Stella Zázvorková tu hrají manželskou dvojici. Tito dva herci dříve skutečně manželé krátce byli, ale rozvedli se. Svatební fotografie na začátku filmu je z jejich opravdové svatby.

3. Neuvěřitelné! Někdejší sex symbol a idol mnoha žen František Peterka vypadá ve filmu minimálně o dekádu mladší, než jeho herecký kolega Miloš Kopecký. Ve skutečnosti je Peterka stejný ročník jako Kopecký,ba dokonce je o čtyři měsíce starší.

4. Těšte se na hlášky: „Tak co pucujete, pucujete?“ nebo „Tady nejen, že nepoteče voda, tady poteče krev!“ a do třetice: „Ty mu říkáš macku?“

5. Hlavní postavy filmu (kromě Miloše Kopeckého) se znovu setkaly ve volném pokračování z roku 1980 s názvem Co je doma, to se počítá, pánové, kdy se nenasytní Novákovi pokoušejí zbohatnout.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.