FILM: Víte, co by se s námi stalo, kdyby Slunce pohaslo?

Znamenalo by to téměř jistě konec života na Zemi. Právě tomu chtějí zabránit hrdinové sci-fi snímku Sushine, za nímž stojí režisér tak slavných filmů, jako je Trainspotting, Pláž, 28 dní poté nebo Milionář s chatrče. Na Prima family ho vysíláme v pondělí ve 23.25.

Režisér Danny Boyle se na natáčení filmu poctivě připravil a nenechal nic náhodě. Například herecké obsazení vybíral tak, aby podpořil dojem posádky, jež je vpravdě internacionální. Chtěl docílit co nejpůsobivější tísnivé atmosféry na palubě a přiblížit proměnlivost vztahů mezi postavami, které se musejí navzájem vyrovnat se svou odlišností, a přitom se snažit „táhnout za jeden provaz“.

Herci spolu i před natáčením strávili několik měsíců, prošli kosmickým a potápěčským tréninkem, vyzkoušeli si stav beztíže simulovaný ve speciálním letadle, kvůli klaustrofobickému ovzduší filmového vnitřku kosmické lodi navštívili palubu jaderné ponorky a také spolu sledovali různé filmy, které jim Danny Boyle chtěl představit jako inspiraci.

Úsilí vložené do příprav se vrátilo v oceňované kvalitě filmu. Režisérovi se spolu s dalšími tvůrci podařilo dokonale vykreslit náročnost nebezpečné mise ke Slunci. Skličující atmosféra vzdalující se Země, která strádá pod stále se zmenšujícím přílivem slunečního svitu, jakoby procházela skrze stříbrné plátno i obrazovku. Nejen z děje a replik postav je zřejmé, že není návratu.

Buď mise uspěje a shozením atomové nálože do nitra Slunce probudí jeho předchozí výkon, nebo je se všemi „amen“. To ale není jediný problém, který se nad hrdiny v temném vzduchoprázdnu vznáší. Výpravu jim ztěžuje fakt, že se kosmická loď s předchozí záchrannou misí kdesi ve Vesmíru ztratila. Čeká je stejný osud?

V roce 2007, kdy britský sci-fi film vznikal, nebyli u nás ještě mnozí herci, kteří v něm hrají, tolik známí jako možná dnes, o to však zajímavější je sledovat vývoj postav, které představují. Vžili se do nich tak, že se budete cítit jako na návštěvě u skutečné vesmírné posádky a prožijete s misí ty nejdramatičtější okamžiky, kterými musí projít.

Za všechny tváře jmenujme alespoň Chrise Evanse, můžete jej znát z Cellularu, Cilliana Murphyho, toho zas např. z filmu Batman začíná, Cliffa Curtise si nejspíš pamatujete z válečného thrilleru Tři králové, Rose Byrne z Tróje nebo Michelle Yeoh z bondovky Zítřek nikdy neumírá. Zaujmou vás ale jistě i skvělé výkony dalších členů posádky.

Při výpravě za obnovením síly slunečního svitu vás čeká:

  • Neuvěřitelně věrná dramatická atmosféra na palubě lodi
  • Skvěle vykreslené proměny psychiky postav
  • Vynikající herecké výkony
  • Dovedně napínavý děj
  • Výborné záběry kamery
  • Propracované vizuální triky

Na snímek Sunshine se podívejte v pondělí ve 23.25 na Prima family.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.