Filmovou lahůdku V rukách nepřítele uvidíte už dnes!

Píše se rok 1943 a skupina amerických vojáků je zajata Němci. Jenže k tomu všemu se nad nimi na dlouho uzavře hladina ledových vod severního Atlantiku. Akční drama V rukách nepřítele popisuje příběh osmi mužů, kteří museli udělat řadu kompromisů, aby přežili.

Americká ponorka Swordfish se vrací z mnohaměsíční patroly ve vodách Atlantického oceánu. Všude kolem zuří válka, ve vodě i na souši. Náhle je obklíčena dvěma nepřátelskými německými ponorkami. Jednu z nich svými torpédy potopí. Sama je však zasažena. Osm Američanů přežije, ale musí se vzdát posádce německé ponorky U–429, která je zajme na své palubě.

Jenže během několika dní po nalodění na U–429 se na lodi začnou objevovat úmrtí spojená s krutou nemocí, která si mezi německými námořníky vybírá jednu oběť za druhou. Aby udrželi ponorku v chodu, musí se do práce na palubě zapojit i američtí zajatci. Je nutné, aby obě znepřátelené strany začaly spolupracovat, v ponorce jde všem o holý život. Křehkou stabilitu na U–429 totiž ohrožují dvě americká plavidla. Na obzoru je torpédoborec a pod hladinou další americká ponorka. Kdo je tedy nepřítel a kdo spojenec?

Na válečné ponorkové drama V rukách nepřítele se můžete těšit v pátek 9. srpna na Primě!

Co vás zaujme a pobaví?

– Perfektně rozehraná válečná partie, kdy se vojáci shodou náhod dostávají do absurdních situací, ve kterých paradoxně nepřítel sleduje stejný cíl a spojenec je hrozbou.

– Užijte si herecké výkony – skvělá je dvojice postav německého kapitána Herdta (Til Schweiger) a jeho prvního důstojníka Cremera (Thomas Kretschmann). A zároveň nezaměnitelný William H. Macy (Sahara, Magnolia, Fargo) jako velící důstojník americké ponorky Swordfish Nathan Travers.

– Dámy jistě ocení alespoň mírné zjemnění jinak dosti mužského filmu, které poskytuje romantická linie vztahu mezi postavou W. H. Macyho jako amerického důstojníka Traverse a jeho krásnou Rachel (Lauren Holly). Vrátí se jí někdy její milý z hlubin moře, nebo zůstanou navždy rozděleni?

Něco pro šťoury aneb I mistr filmař se utne:

1. Druhý německý důstojník na ponorce má na sobě uniformu, jež se tehdy ještě nepoužívala. Německá armáda tento mundúr zařadila až v pozdních 60. letech a rozhodně nikdy nebyl používán pro uniformy námořních důstojníků.

2. Radista na ponorce přijímá a odesílá několik depeší (hlasových i v morseovce), a to v době, kdy je plavidlo plně ponořené. To je možné dnes, ale během II. světové války se musely ponorky vynořit alespoň do „periskopové hloubky“, aby mohly přijímat a odesílat rádiový signál.

3. Dalším ponorkovým faktem je, že ačkoli ve filmu vidíme německou U–429 stále pod vodou, tehdejší podmořská plavidla se dokázala plně ponořená plavit jen asi 30 námořních mil. Následně se musela vynořit, plout na naftový motor a v mezičase dobít baterie nutné k ponoru.

4. Plavidlo U–429 skutečně existovalo a bylo vyrobeno německou armádou. Nikdy ale nebylo nasazeno do boje a sloužilo italskému a německému námořnictvu jako cvičná ponorka. A skutečná USS Swordfish byla potopena ve vodách poblíž japonské Okinawy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.