Hogo fogo Homolka aneb na výlet, nebo na funus?

Pořídit si nové auto znamenalo v Československu v 70. letech zásadní posun na společenském žebříčku. Také rodina Homolkových si svoji novou škodovku pořádně užívá. Konečně jsou pojízdní, konečně jsou hogo fogo. Je to tak doopravdy? Nebo jsou to stále ti staří dobří Čecháčkové a burani?

Česká filmová komedie Hogo fogo Homolka (1970) je druhým pokračováním úspěšné ságy o typické české rodince Homolkových. „Homoláči“ neboli děda (Josef Šebánek), babí (Marie Motlová), Heduš (Helena Růžičková), Ludva (František Husák) a neposlušná dvojčata (bratři Formanovi) si koupili auto. Jsou štěstím bez sebe, cítí se konečně jako „někdo“, vyměnili šaty a objíždějí hezká místa v Praze. Zastavili se na Hradčanech, kvůli klukům se jedou podívat na letiště a plánují, co dál. Kam se vydají na první nedělní výlet? Mužská část rodiny by ráda vyrazila do Teplic na fotbalový zápas Sparty. Babí s Heduš by chtěly rodinku odvézt do Chuchle na koníčky.

Dohadům udělá přítrž zpráva od prababičky o tom, že s pradědečkem je to zlé. A tak se všichni Homolkovi obléknou do svátečních šatů a vyrážejí směr jižní Čechy do míst, kde se narodila babí. Jenže jaké je překvapení všech, když pradědeček nejenže neleží na smrtelné posteli, ale jako správný myslivec si vyrazil do lesa a pak s kamarády do hospody. Ve stavení však nikdo netuší, kde pradědeček je, nikdo ho nejde hledat a roztáčí se kolotoč čekání a trapnosti.

Když se nakonec Homolkovi údajně umírajícího pradědečka nedočkají, vydávají se – po sérii eskapád, super vtipných rozhovorů plných hlášek a jedné geniální kadibudkové scéně – zpět do Prahy. Jsou naštvaní, že promrhali volnou neděli. Na závěr, když se babí loučí s rodným krajem u romantického rybníka, je čeká ještě mokré dobrodružství. A jak to nakonec dopadne s pradědečkem?

Výtečnou českou tragikomedii plnou nezapomenutelných hlášek si zapněte v úterý ve 20.15 na Primě!

Nesmrtelné scénky:

1. Natěsno zaparkovaná auta

2. Babí leze po lávce ke stavidlu

3. Děda vysvětluje, jak si musel holit prsa

4. Dvojčata hodí čepičky do kadibudky

Co (možná) nevíte:

  • Po nádherných pražských exteriérech se Homolkovi přesouvají na venkov. Protiváhu k městu tu vytvořily jihočeské Čimelice, kde se natáčela většina scén. Ať už záběry z hospody na Hvížďalce, od rybníka Zhoře, domky, viadukt. Scenárista a režisér Jaroslav Papoušek vesničku dobře znal, zde také v roce 1995 umřel.
  • Tento díl Hogo fogo Homolka je pro některé diváky a kritiky problematičtější. Je pravda, že oproti jedničce Ecce Homo Homolka a trojce Homolka a tobolka, je dvojka klidnější, jakoby ne tak uřvaná, nostalgičtější, ale stále nadupaná hláškami a perfektně odpozorovanými situacemi a charaktery. O to víc je tu černého humoru a samotný závěr vás dostane do kolen.
  • Při natáčení došlo omylem k osvícení části materiálu, takže filmový pás byl zničen. Některé scény se musely kompletně přetáčet, naneštěstí i „koupací“ scéna od rybníka. Jenže bylo to na podzim a herci museli naskákat do téměř ledové vody.
  • Pozor! Film obsahuje i myslivecké pasáže z lovu a srazu myslivců, v nichž pozorujeme pradědečka. To jsou nejproblematičtější pasáže, které by někteří kritici filmu nejraději vystřihli.
  • Roztomilou prababičku hrála vynikající herečka Pepča Pechlátová (1890–1974), která kdysi začínala v kabaretu U bílé labutě, působila i v kočovných společnostech. Byla také skvělou rozhlasovou herečkou, ale k filmu se dostala až ve svých šedesáti letech, takže hrávala většinou už jen babičky.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.