31. března 2015 14:00
Gabriela GabrielováHraje Bruce Willis padoucha nebo hrdinu? Hartova válka natáčená v Česku prozradí
Jestli uvidíte americké válečné drama Hartova válka poprvé, můžete se těšit na napětí, které vás bude provázet po celou dobu filmu. Jestli je něco na tomto snímku z roku 2002 nejlepší, tak to, že je téměř nemožné uhodnout, jak to celé dopadne. Kdo je klaďas, kdo záporák, kdo je vrah a proč vraždil?
Na všech frontách vrcholí II. světová válka, ale pro plukovníka Williama McNamaru (Bruce Willis) boj skončil. Byl zajat a spolu se stovkami dalších vojáků a důstojníků „hnije“ v německém zajateckém táboře Augsburg. Stejný osud potkává i mladého Thomase Harta (Colin Farell). Který ovšem není žádný pravověrný voják. Je to student práv a bohatý synek senátora, který válku strávil ve štábu amerického praporu v Belgii, vzdálen od skutečných bojů. Zajat byl při rutinní cestě lesem. Jenže podlehl mučení gestapáckého sadisty a prozradil informace o amerických skladech. Proto ho McNamara nechce nechat bydlet s ostatními důstojníky.
Konflikt v táboře se rozhoří, když se Hart začne zastávat dvou pilotů tmavé pleti před rasistickým důstojníkem Bedfordem. Vše má za následek to, že jeden z těchto pilotů je odsouzen k smrti kvůli nedovolenému ozbrojování. Jenže kovovou tyč podstrčil pilotovi do postele právě Bedford (Cole Hauser). Druhý den je nalezeno mrtvé Bedfordovo tělo a indicie vedou ke druhému černošskému letci, Lincolnu Scottovi. Plukovník McNamara přesvědčí německého velitele lágru plukovníka Vissera(Marcel Iures), aby mohli sami Američané uspořádat spravedlivý vojenský soud. A obviněného pilota má obhajovat právě mladý Thomas Hart. Ten je přesvědčen, že Pilot Scott je nevinný. Jenže kdo tedy vraždil? A jakou lekci má tohle zinscenované soudní přelíčení udělit především samotnému Hartovi? Víc neprozradíme…
Hru nervů ve vynikajícím americkém filmu Hartova válka si vychutnejte v sobotu ve 22:00 na Primě!
Plusy filmu:
+ super herci
+ české reálie
+vymakaný akční úvod
Co vás (možná) zajímá?
1. Celý film byl natočen v České republice. Točilo se v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, v Praze, nebo vesnici Zvoloněves. Denní práce se zpracovávaly ve filmových studiích Barrandov v Praze, kde se také i natáčelo.
2. Film Hartova válka se hollywoodským producentům vůbec nevyplatila. Ačkoliv se náklady vyšplhaly na 70 milionů dolarů, tržby za film se zasekly na 32 milionech. Zlí jazykové tvrdí, že je to proto, že film zkrátka „honil příliš mnoho zajíců“. Začal jako akčňák, aby se proměnil v pomalejší soudní drama s psychologickými prvky, nakonec přerůstá v „útěkový“ film.
3. Před Colinem Farellem lanařili tvůrci na roli idealistického Thomase Harta i jiné hvězdy, jako například Edwarda Nortona (Klub rváčů) nebo Tobeyho Maguirea (Spider Man). Oba ale odmítli.
4. Také režie se měl původně ujmout někdo jiný. Na režisérském křesílku měl místo Gregory Hoblita sedět Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Potomci lidí, Gravitace). Nebyl mírně problematický právě scénář k filmu, který se mnohokrát předělával?
5. Rasistické náznaky ve filmu mají velmi reálný základ. V rámci americké armády za II. světové války skutečně existovala peruť, kde byla převaha černošských pilotů – 332nd Fighter Group. Nejúspěšnější pilot Lee A. Archer měl pět sestřelů nepřátelských letadel. Přesto byli letci tmavé pleti ostatním důstojníkům trnem v oku.
(tek)