Seriály a filmy

16. srpna 2016 00:15

Iva Kropáčková

Hrozí podvody. Jak bezpečně prodávat i nakupovat (použité) věci na internetu?

Prodáváte nebo pořizujete něco soukromě přes internet? Máme pro vás tipy, jak to dělat bezpečně...

Chcete levně nakoupit něco, co třeba jinde neseženete nebo naopak prodat něco, co například už nepotřebujete a může to udělat ještě službu někomu jinému? To vše velmi rychle a snadno zařídíte online. Prodávat i nakupovat může kdokoliv. Občasný prodej není podnikání, nemusíte na to mít zvláštní oprávnění. Internet znamená volnost, spoustu možností a informací pro každého, na druhou stranu ale také nabízí velký prostor pro nejrůznější podvodníky. A to i v oblasti "obchodování" se soukromým zbožím. Stát se obětí podvodu je navíc neuvěřitelně jednoduché. Kdyby nebyl tak nedůvěřivý, mohlo všechno špatně skončit i pro pana Hájka, který se nedávno snažil prodat elektrokolo. Umístil inzeráty na dva české inzertní weby. Ozval se mu zájemce až z Ameriky, který zprvu působil solidně. Jenže nakonec chtěl předmět poslat do zahraničí přes kurýra, který byl ale fiktivní. A tučné poštovné mělo putovat přímo do kapsy kupce. Na obchodu se totiž domluvili a panu Hájkovi na e-mail dokonce přišlo potvrzení z internetové platební brány, že peníze jsou na cestě. Aby se transakce dokončila, měl dojít na pobočku banky hotově složit pětitisícový poplatek za kurýra, který kolo převeze. Tehdy věc začala vypadat podezřele a že se jedná o podvod potvrdili i pracovníci banky. "Potvrdili mi, že tyhle podvody se dějí a že ještě nastane situace, že mi budou vyhrožovat, že jsem jim to neposlal, když mi už peníze poslali, což se taky potvrdilo," řekl pan Hájek reportérce Zpráv FTV Prima Karolině Hošek.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u ochodníků a další výhody. Přehled kreditních karet online

Snaha o bezpečnost, přesto...

Nabízet i shánět zboží lze na nejrůznějších internetových bazarech či v aukčních síních. Jejich provozovatelé se snaží, aby byl celý proces bezpečný (a většinou i je), uživatelé se často musí registrovat, potvrzovat identitu, existuje možnost uhradit zboží přes zabezpečenou platební bránu a podobně. Jenže, i tak k nejrůznějším rafinovaným podvodům může docházet a dochází. Jednou z možností, jak se údajný kupující může snažit podvést prodávajícího, jsou tzv. nigerijské e-maily. Jejich cílem je obohatit se na úkor důvěřivého adresáta, tedy v tomto případě prodejce. Takový podvod proběhne zpravidla tak, že podvodník, který se vydává za kupujícího, osloví prodejce s nabídkou vyšší ceny, než jakou si prodejce zadal při vystavení. Požaduje ale zaslání zásilky do zahraničí a na odeslání zboží spěchá – pod záminkou, že se jedná například o dárek k narozeninám. Ke zvýšení důvěry pak prodejce obdrží od zahraniční banky potvrzení, že peníze již byly odeslány na jeho účet a může zboží bez obav zaslat. Nepochybujte o tom, že zaslané kopie dokumentů jsou falešné. Právě tomu se podobá případ pana Hájka a obdobnou situaci před časem řešil i pan Tomáš. Ten chtěl zase prodat zánovní notebook za 11 tisíc korun. A podvodný scénář se začal odvíjet okamžitě. Více zde:

A otom, jak může být nebezpečné prodávat zboží přes inzerát, ví i mladík, který v bazaru nabízel telefon. V jeho případě šlo i o zdraví. Na jeho inzerát se ozval zájemce, chtěl se sejít na určitém místě, jenže když mu mladík mobil ukázal, údajný kupující mu nastříkal slzný plyn do očí a s mobilem utekl. Více v následující reportáži:

Jak bezpečně prodávat na internetu?

  • V případě prodeje například na Aukro.cz buďte obezřetní, pokud je zpráva psána lámanou češtinou nebo rovnou anglicky. Podezřelé destinace, kam má zboží putovat, jsou pak prý Anglie, africké, popřípadě východní země.
  • Pozor si dejte, když chce kupující zaslat zboží dříve, než se peníze připíšou na váš bankovní či PayU účet. Zaslané doklady o provedené platbě totiž nemusí být pravé.
  • Spoléháte-li na potvrzení o platbě zasílané kupujícím, měli byste si toto potvrzení u konkrétní banky nejprve ověřit. Banku kontaktujte, kdykoliv se vám zdá cokoliv podezřelého.
  • Pokud to půjde, trvejte na zaplacení zboží v hotovosti při převzetí.
  • Ověřujte všechny informace, které se k vám dostávají, včetně kontaktních údajů prodejce. "Zkoumat e-mailovou adresu, z které komunikuje, případně si ověřit telefonní čísla, uvádí-li je," říká ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu Jiří Palyza.
  • Velký varovný rys jsou okamžité, příliš rychlé odpovědi a dychtivost transakci uskutečnit, vytváření nátlaku, aby obchod rychle proběhl.
  • Pokud nabízíte na inzertních serverech, na pozoru byste měli být zejména v případě prodeje spotřební elektroniky, jako je notebook, digitální fotoaparát, kamera, tablet, mobil a podobně. O takové zboží je většinou okamžitý zájem. Zloději tak mají i větší šanci obratem ukradené věci prodat dál a přijít si tak na pěkné peníze.
  • Pokud už se stanete obětí podvodníka, měli byste se obrátit na nejlbližší oddělení policie a v žádném případě nemazat e-mailovou komunikaci s daným člověkem.

Jak bezpečně nakupovat na internetu?

  • Nakupujete-li na inzertních serverech, přebírejte zboží pokud možno osobně.
  • Pokud prodejce nemá ověřitelnou historii a vy ano, nebojte se požádat o zaslání zboží předem a vaši úhradu platbou na účet po převzetí a kontrole zboží. Při jakýchkoliv pochybnostech odstupte od obchodu.
  • V případě Aukro.cz či eBay.com nekupujte nikdy nic od uživatelů, kteří mají hodně negativních hodnocení nebo kteří nemají žádné či velmi málo pozitivních hodnocení.
  • Velmi pečlivě sledujte, jakým způsobem s vámi prodejce komunikuje, zkuste třeba prodejci zatelefonovat (podvodníci telefon nezvedají nebo uvádějí falešná čísla).
  • Zadejte si jméno nebo e-mail prodejce do vyhledávače a zjistěte, jestli se o něm nemluví v souvislosti s podvody.
  • Dávejte si pozor na podezřele nízké ceny, podívejte se do srovnávačů cen.
  • Podvodný inzerát může označovat i počet vykřičníků, varovat by vás měl i podbízivý text inzerátu, který slibuje zázraky.
  • Opět by vás měly varovat okamžité, příliš rychlé odpovědi a nátlak, aby obchod rychle proběhl.
  • Zásilku při přebírání rozbalte před pracovníkem pošty - pokud obsah neodpovídá, ihned reklamujte a volejte policii. Máte přitom svědka.
  • Podle evropského práva nemusí soukromý prodávající při nabídce zboží poskytovat ani záruku, ani lhůtu pro vrácení zboží. Je to dobrovolný servis. Pamatujte na to zejména při koupi elektroniky nebo výpočetní techniky. Cena sice může být atraktivní, ale je třeba zvážit, zda se riziko nákupu bez záruky vyplatí. (Na aukčních portálech se ale stále častěji lze setkat s nabídkami podnikatelů a firem, tj. právnických osob, v takovém případě máte stejná práva jako při nákupu na běžném e-shopu.
  • V případě zahraničního nákupu si dejte také pozor na navýšení ceny o poštovné, daň, případně clo. Více v článku zde:

Jaké máte zkušenosti s prodejem či nákupem přes inzerát vy? Napište nám do diskuze pod článkem...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv po odvysílání na Prima PLAY - Zprávy.

Použité zdroje: http://michal.skrabalek.cz/navody/co-delat-kdyz-vas-nekdo-okrade-na-internetu; http://www.jaknainternet.cz/

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 12. 2024

Tento den je vhodný pro vyjádření vašich pocitů. Tím, že o problému budete mluvit nahlas, se nakonec domluvíte na řešení. Tím, že to, co se vám honí hlavou, externalizujete, se problém nějak snáze zvládne. Držet vše v sobě mu dává jen velmi málo prostoru k pohybu. Jste blíž řešení, než si myslíte. Najděte svůj hlas a odpověď si najde vás.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.