Seriály a filmy

31. října 2016 00:01

Iva Kropáčková

Hypotéky na cenovém dnu. Banky lákají klienty před platností nového zákona

Snižování úroků nekončí, hypotéku lze získat i za 1,29 procenta. K úvěru většina bank nabízí také výhodnější podmínky pro předčasné splacení části hypotéky. To potrvá ještě do konce listopadu. Pak podle odborníků může přijít při sjednávání hypoték zdražování, začne platit nový zákon.

Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů pokračoval i po prázdninách. Nedávno je snížila Raiffeisenbank, poté se přidala Moneta Money Bank a například UniCredit Bank nově nabízí hypotéky s tří-, pěti-, sedmi- a desetiletou fixní sazbou od 1,29 procenta. „Podmínkou je ale otevření běžného účtu a sjednání kreditní karty i sjednání úvěrového pojištění, což úvěr poněkud zdražuje,“ doplňuje analytik hypotéčního trhu Prima Rádce Michal Koubek. Podle něj se banky snaží prodat co nejvíc hypoték do začátku prosince, kdy začnou platit pravidla daná novým úvěrovým zákonem i další regulací bank ze strany Evropské komise a centrální banky. „Na současné klienty se nová pravidla začnou vztahovat až při další fixaci, proto banky chtějí získat co nejvíce lidí ještě za současných podmínek,“ je přesvědčen Koubek.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Nová výhodná pravidla, která možná přinesou zdražení

Odhaduje přitom, že cenové dno u hypoték bylo v říjnu a bude ještě v listopadu. Poté začnou na trhu platit nová pravidla. Například předčasné splacení hypoték mimo termín fixace bude od prosince jednodušší. Bez sankce půjde splatit čtvrtinu zbylého úvěru ročně. Bez poplatku pak půjde splatit hypotéku v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí dlužníka. A právě i kvůli tomu dost možné, že hypotéky začnou zdražovat. Banky v důsledku nových pravidel přijdou o své finanční rezervy a proto následně budou muset zvednout úrokové sazby. "Tím, že zákon umožní klientům splatit až čtrtvinu hypotéky ročně, tak to bude pro ty banky nepředvídatelné. A tato nepředvídatelnost může vyvolat tlak na zdražení," myslí si bankovní expert Patrik Nacher. "Mění se proces, mnohem více dokumentů, které bude klient dokládat a samozřejmě se to promítne i do úrokových sazeb," říká Vladimír Vojtíšek z Hypoteční banky. I podle mluvčí České spořitelny Kristiny Havligerové s tím musí banka počítat při shánění finančních zdrojů. "Může se to tedy promítnout do úrokových sazeb. Ale konkrétní dopady uvidíme až podle vývoje toho trhu," domnívá se Havligerová.

Konec konkurenčního boje?

Už nyní ale některé banky bezplatné předčasné splacení umožňují. Službou se zkrátka chtějí odlišit od konkurence. Kvůli zákonu se teď ale podle expertů tento konkurenční boj ztratí. "Naši klienti mohou dělat tyto splátky za mnohem výhodnějších podmínek, než jsou ty, které stanovuje nová úprava," uvedl mluvčí AirBank Vladimír Komjati. Česká bankovní asociace navíc tvrdí, že nový zákon je v podstatě jenom státem řízená cenová regulace, která na hypoteční trh nepatří.

Zlevnění při prodeji domů

Nicméně zákon by měl podle Michala Koubka naopak přinést i zlevnění při prodeji domů, které jsou zatížené hypotékou. „Banky za to budou moci klientovi naúčtovat jen částku ve výši jednoho procenta z předčasně splácené sumy, maximálně však 50 tisíc korun. A za splacení celé hypotéky mimo uvedené případy si banky budou moci účtovat jen oprávněné náklady,“ uzavírá Michal Koubek.

Plánujete koupit nemovitost? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky bydlení zákon hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.