Seriály a filmy

10. prosince 2020 23:00

6 zajímavostí pohádky Jak se budí princezny. Věděli jste, že Jan Hrušínský hrál s nohou v sádře?

Jak se budí princezny - upoutávka

Vtipné filmové pojetí klasické pohádky o Šípkové Růžence z roku 1977 má název Jak se budí princezny. Do známého příběhu o kletbě, píchnutí trnem růže a spícím království vstupujeme tak trochu odjinud než obvykle. Perfektní obsazení a bezchybná Vorlíčkova režie činí z této pohádky naprostý skvost. Jak se budí princezny se dozvíte v oblíbené pohádce 27. prosince na Primě.

Příběh pohádky Jak se budí princezny určitě znáte. Královský otec (Jiří Sovák) a královna matka (Milena Dvorská) se domnívají, že když svoji dceru Růženku provdají, nenaplní se dávná kletba žárlivé tety Melánie. Aby uchránili celé království od zkázy, pořádají zásnuby své dcery s princem Jiřím ze sousedního království. Jenže s budoucím ženichem dorazí nejen královští rodiče (Oldřich Velen a Stella Zázvorková), ale také princův bratr Jaroslav. A o pohádkovou zápletku je postaráno.

Oba bratři jsou totiž úplné opaky. Jiří v podání Jana Krause je nafoukaný protivný macho, naproti tomu Jan Hrušínský coby Jaroslav ztělesňuje něžného stydlivého sympaťáka. Princezně Růžence (Marie Horáková) se logicky více líbí Jaroslav. Mezi Jiřím a Jaroslavem se rozhoří skrytý boj o přízeň princezny. Jenže princezna si má přeci vzít Jiřího a tak je zamilovaný Jaroslav se svým věrným sluhou Matějem (nezapomenutelně hladový Vladimír Menšík) odeslán pryč, aby nekazil zásnuby.

Pak se to ale stane. Princezna zabloudí na lesní hrádek zlé tety Melánie, kde je plno růží. A dál už to všichni známe. Kdo tedy nakonec probudí spící království?

Jak se budí princezny se dívejte v neděli 27. prosince ve 20.15 na Primě.

5 x o filmu Jak se budí Princezny

1. Během natáčení si Jan Hrušínský zlomil nohu. Ovšem ne na place, ale večer po filmování a z vlastní neopatrnosti. S Janem Krausem lezli po římse do hotelového pokoje „princezny“ Marie Horákové. Hrušínský se propadl až do hotelové restaurace a zlomil si nohu.

2. To byl také důvod, proč musel Jan Hrušínský točit scénu závodu na koni s nohou v sádře. A protože tato scéna končí doslova v rybníce a sádra ve vodě ztěžkla, musela herce vytahovat z vody těžká technika.

3. Ve filmu byli předabováni dva herci. Režiséru Václavu Vorlíčkovi se nelíbil příliš silný brněnský akcent Oldřicha Velena. Namluvil ho Lubor Tokoš. Ovšem propůjčený hlas měla i princezna Růženka, tedy herečka Marie Horáková. Tu nadabovala Naďa Konvalinková.

4. Představitelka princezny Růženky Marie Horáková (Míková) se nedočkala zdaleka takové kariéry, jakou očekávala. Pohádková princezna zaujala ještě v komedii Krakonoš a lyžníci - a tím její herecké úspěchy skončily.

Nejlepší hlášky z pohádky Jak se budí princezny

Co ukončilo hereckou kariéru talentované Marie Horákové?

4. Scénář k filmu napsala zkušená scenáristka a dramaturgyně Bohumila Zelenková (maminka režiséra Petra Zelenky). Autorka psala některé figury přesně na míru. To je případ sluhy Matěje, kterého ztvárnil Vladimír Menšík. A právě tahle postava je geniální!

5. O život šlo při natáčení Libuši Švormové (připomenout si ji můžete také v oblíbeném seriálu Všechny moje lásky, který je k celý k přehrání ON-LINE v archivu na iPrima.cz) , které její role zhrzené královniny sestry Melánie také padla jako ušitá. Nebezpečí nastalo, když se točila jedna ze závěrečných scén, kdy Melánie dostává za vyučenou a prchá zatopeným podzemím hradu. Aby útěk vypadal efektně, měla část nařasených šatů zůstat vidět nad vodou. Kostyméři je proto podšili igelitem. Zbytek kostýmu byl však tak těžký, že herečku nemilosrdně stahoval pod hladinu.

Filmařské přešlapy

6. Jednu z nezapomenutelných scén filmu, v níž Menšík učí prince Hrušínského plavat, protože pro lásku udělá člověk přece cokoli, provází "záhada". Všimněte si, že na cvičné kládě se učí prsa, ale o pár obrazů později plave kraula! Filmoví šťourové se také usmívají nad záběrem, následujícím po pádu prince z koně do rybníka. V něm mu totiž voda sahá až po prsa a hned v dalším záběru jen po pás.

Další drobnou chybičkou jsou zapomenuté hodinky na zápěstí Václava Postráneckého. Všimli jste si, ve kterém záběru?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.