Jaké lidské osudy stojí za filmem Zelená míle?

Slzy, bezmoc, ale i laskavost. To ve vás bude probíhat při sledování snímku Zelená míle. My jsme si posvítili na lidské osudy, které stojí za hollywwodským scénařem.

Filmoví fanoušci na Zelenou míli nedají v žádném případě dopustit. Kouzelně magické oscarové drama Zelená míle z roku 1999 dodnes okupuje nejvyšší pozice nejoblíbenějších a nejlepších filmů všech dob.

Příběh o tajemném odsouzenci na smrt však krom dokonalé zápletky i režie znovu připomíná téma vězňů odsouzených za pochybných okolností ke trestu smrti. Připomeňte si proto osudy tří mužů, kteří se v nesprávný čas ocitli na nesprávném místě a zaplatili za to cenu nejvyšší.

Zelená míle: Tom Hanks a Michael Clarke Duncan

Mahmood Hussein Mattan a neuvěřitelná shoda náhod

V roce 1952 vyděsila brutální loupežná vražda dvaačtyřicetileté majitelky krámu Lily Volpert britské přístavní město Cardiff. Její hrdlo bylo proříznuto břitvou, z pokladny zmizelo na sto liber. Po deseti dnech byl zatknut britskosomálský obchodní námořník Mahmood Mattan a navzdory pochybnému svědectví se 3. září téhož roku dočkal popravy oběšením.

Nejděsivější justiční omyly: Zelená míle v reálu

Jediným důkazním materiálem stojícím proti Mattanovi byla břitva nalezená v jeho bytě spolu s párem bot, na nichž zaschlo několik kapek neznámé krve. V bytě se nenašly ani odcizené peníze, ani jakýkoliv zakrvácený oděv. Nutno dodat, že v poválečných letech nepatřila břitva mezi zrovna exotický majetek, policie a vyšetřovatelé rovněž nikdy nezkusili porovnat krev z bot s tou patřící oběti.

Mahmood Hussein Mattan, Foto: rawjustice.com

Odsouzení tedy stálo primárně na svědectví Jamajčana Harolda Covera, který Mattana identifikoval jako muže, jenž odcházel z obchodu Lily Voplertové. Co se však porota již nedozvěděla, byla skutečnost, že Cover měl dlouhou násilnickou historii a za své svědectví obržel od rodiny Volpertové odměnu. Navrch nebyl Cover schopný Mattana vůbec rozeznat mezi jinými muži černé pleti – neidentifikoval ho správně dokonce ani při srovnávání po boku dalších černochů. Jiní svědci navíc oproti Mattanovi jako muže vyskytujícího se v oblasti vraždy označili jistého Tahera Gasse.

K dovršení frašky se explicitně ve prospěch Mattana vyjádřila i dnes neznámá dvanáctiletá dívka, policie však její svědectví ignorovala a nepředala dále soudu. Sotva měsíc trvající proces byl obecně velmi rasově zakalený a Mattanovi v něm nepomohla ani jeho chabá znalost angličtiny.

Tragicky ironickou dohru měla i doba po popravě. Taher Gass, muž jehož identifikovali jiní svědci namísto Mattana, byl o dva roky později odsouzen za vraždu prodavače (!) Granvilla Jenkinse, shledán šíleným, uvězněn a poté deportován. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že klíčový svědek procesu Harol Cover byl následně v roce 1969 odsouzen za pokus o vraždu své dcery pomocí břitvy (!).

Snad i tato skutečnost nakonec napomohla v roce 1998 ke znovuotevření Mattanova případu, aby byl celý soud z roku 1952 nakonec odborníky z komise označen jako "ukázkově chybný". Třicet šest let po Mattanově popravě tak jeho rodina obdržela odškodné v hodnotě 725 tisíc liber.

Chcete znát další dva životní příběhy odsouzenců na smrt? Podívejte se na Prima ZOOM!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.