6. ledna 2017 00:05
Iva KropáčkováJen nejnižší nabídka nestačí. 5 kroků k výhodné změně dodavatele energií
Změna dodavatele nemusí být náročná. Při hledání úspor se vyplatí být aktivní. Tady je návod, jak na to...
1. Zkontrolujte si, jakou máte smlouvu
Vše začíná smlouvou se stávajícím dodavatelem. Důležité je, zda je uzavřena na dobu určitou, nebo neurčitou. Je-li uzavřena na dobu určitou, změna dodavatele i s výhodnější nabídkou se nemusí vyplatit, protože vypovězení smlouvy stávající dodavatel „ocení“ tučným penále.
Pokud máte smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou, stačí přečkat většinou dvouměsíční výpovědní lhůtu – pak si na stávajícím dodavateli vymoci výhodnější podmínky a ceny, anebo ho prostě vyměnit. Zajímejte se proto o to, jak dlouho dopředu je nutné podat nesouhlas s prodloužením smlouvy a všechny dokumenty včas vyplňte. V opačném případě vám totiž společnost smlouvu automaticky prodlouží – a to minimálně na další rok.
„Pokud chcete být vždy perfektně informovaní, kontrolujte si výhodnost své smlouvy každý rok, a to ideálně bezprostředně po vyúčtování. Ověřte si, zda vaše roční výdaje odpovídají smluveným podmínkám a porovnejte svoji fakturu s nabídkami jiných dodavatelů,“ říká analytička energetického trhu Prima Rádce Veronika Balšánová.
2. Srovnejte nabídky na trhu
Pro zjištění aktuálně nejvýhodnějších nabídek a jejich srovnání můžete využít internetové porovnávače, kde během několika minut zjistíte, jak se ceny na trhu pohybují, kolik v případě vaší spotřeby můžete kde zaplatit. Srovnat ceny ENERGIÍ můžete i zde.
3. Ptejte se na podmínky a vývoj ceny
Ani v případě, že naleznete výhodnější nabídku dodávky energií, nejednejte zbrkle. Lákavé úspory v podobě desítek procent ročně totiž nemusí být vždy reálné. Cena energií se totiž vždy skládá ze dvou částí. Zatímco obchodní složka ceny energie se skutečně může snižovat a dodavatel ji může ovlivnit, státem regulované položky, které každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad ovlivnit nelze. „V případě plynu tvoří regulované položky zhruba 25 procent z celkové ceny, v případě elektřiny se ale může jednat až o 70 procent z ceny, ušetřená částka tak nemusí být zdaleka tak vysoká, jak se může na první pohled zdát. Pokud vám tak nový dodavatel slibuje, že ušetříte až 10 procent z částky, kterou platíte dnes, uvědomte si, že šetření se týká pouze jedné složky z celkové ceny energií,“ vysvětluje Balšánová.
Na podmínky a možný vývoj ceny je dobré se ptát dopředu. Některé společnosti totiž na možnost zvýšení regulovaných položek vůbec neupozorňují. I přes zdánlivě výhodnější nabídku se tak může stát, že zákazník nakonec zaplatí za energie více.
Pokud chcete se změnou dodavatele poradit, můžete se také obrátit na odborníky Prima RÁDCE, kteří vám pomůžou zorientovat se v nabídkách a najít nejvýhodnější variantu pro vaši domácnost. Kontaktujte nás na info@prima-radce.cz nebo na telefonním čísle 810 811 812.
4. Jakou smlouvu vybrat teď?
Každý druh nové smlouvy přináší určité výhody a nevýhody.
- Smlouvy na dobu určitou mohou lákat dočasně nižší cenou energií, doba zvýhodněných cen je ale často velmi krátká a po jejím skončení zaplatíte standardní cenu. "Někteří dodavatelé nabízejí dlouhodobou garanci fixace ceny, která zůstane nezměněná bez ohledu na vývoj trhu. Tato varianta je vhodná zejména pro lidi, kteří hledají jistotu a nevadí jim, že za několik měsíců jejich tarif nebude ten nejvýhodnější,“ upřesňuje Balšánová.
- Pokud rádi sledujete dění na trhu a hledáte vždy tu nejlepší nabídku, naopak oceníte smlouvy na dobu neurčitou, které vám umožní odejít v podstatě kdykoliv. Ukončit odběr je tak možné kvůli jiné konkurenční nabídce, ale i v případě zvýšení ceny komodity nebo změny podmínek.
5. Sledujte i další výhody
Pokud nevíte, jakého z dodavatelů energií zvolit, všímejte si i dalších výhod, které vám jednotlivé společnosti nabízejí. Ohled tak berte na rozsah poskytovaných služeb, administrativní poplatky, smluvní pokuty i výpovědní podmínky. Zvažte také, jaké bonusy vám daná společnost může nabídnout.
Aplikace - SROVNÁNÍ CEN na trhu:>>> ELEKTŘINA>>> PLYN
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...