Seriály a filmy

1. prosince 2015 00:15

Iva Kropáčková

Jezdíte na vánoční trhy do Německa nebo lyžovat do Alp? Víme, jak tam můžete ušetřit

Nechcete při placení v cizině zbytečně vyhazovat peníze? Máme pro vás několik tipů, díky kterým na zimních výletech a dovolených ušetříte a nenechají vás daleko od domova ve štychu.

1. Hotovost nebo karta?

Základní otázkou při cestě do zahraničí je, jestli se vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou. Pro výlet na lyže do rakouských a italských Alp nebo na vánoční trhy do Norimberka či Drážďan i jinam do zahraničí je odpověď jednoduchá: Obojím. „Pro výhodné placení v zahraničí je klíčové mít při sobě vždy nějakou hotovost a zároveň i platební kartu,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank. Hotovost je vždy potřeba a často se vám může hodit už brzy po překročení hranic. Ne všude lze totiž použít k platbě kartu. Ale na místech, kde karty berou, je výhodné jimi platit. "Kde můžete, tak plaťte kartou, protože všude u obchodníků máte tu platbu zdarma a banka vám všechno přepočte devizovým kurzem, který je vždycky výhodnější, než ve směnárně," doporučuje zase finanční expert Prima Rádce Michal Koubek. Hotovost si tak šetříte pro případ, že někde karty brát nebudou.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další bonusy: Přehled kreditních karet online

2. Výběr z bankomatu

Stejně jako u nás je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky. Jsou ale i banky, které nabízejí i výběry ze zahraničního bankomatu zdarma. Před cestou je proto praktické si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banka nabízí v dané zemi. Nicméně snažte se výběr z bankomatu omezit, raději jednou vyberte 100 euro, než 2 x 50 euro. Výběr z bankomatu v cizině je ovšem bezpečnější, než například kupovat valuty na ulici. "Když jdete do bankomatu a vyberete si lokální měnu, tak máte garanci, že máte peníze oficiální, kdežto, když to vyměníte někde na ulici, tak můžou být peníze falešné," varuje ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

3. Visa vs. Mastercard

A co samotná karta? Je jedno, která z karetních společností ji vydala? Často ano, protože dnes už většina obchodníků akceptuje obě karty, ale v odlehlých oblastech nebo malých krámcích můžete narazit na problém. „Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací - Visa i Mastercard,“ radí Drápalová. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky.

4. Zásady bezpečnosti

Při nakládání s penězi se vždy vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Na cestách dvojnásob. Vhodné je nemít všechnu hotovost a zároveň i karty na jednom místě. Pak totiž ztráta či zcizení jednoho zavazadla nebo jedné peněženky může znamenat velké problémy. Pokud jedete v páru, mějte tedy každý svou peněženku a karty i hotovost rozdělenou na dvě části. Když cestujete sami, mějte peníze na dvou místech tak, aby nebyly jednoduše zcizitelné naráz.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.