Seriály a filmy

7. ledna 2015 01:00

Iva Kropáčková

Snowboard, lyže? I do Alp se pojistěte, evropská karta na 99 % nestačí

Cestovní pojištění na zimní dovolenou je podle odborníků v podstatě nutnost. Přitom není drahé.

Pokud jde o lyžování, zejména na sjezdovce stačí vteřina a stane se úraz. Ale podle Centra mezistátních úhrad (CMU), které je styčným orgánem České republiky pro oblast veřejného zdravotního pojištění ve vztahu ke státům EU, EHP, Švýcarska a nově i Srbska, si ani v evropských lokalitách nemůžete být jisti, že vás či vaše děti tamní lékaři ošetří jen na základě předložení kartičky pojištěnce, kterou vám vydala česká zdravotní pojišťovna. (A to i přesto, že mezinárodní kartu EHIC uznává většina evropských států.) Respektive, ošetří vás, ale budou chtít vše zaplatit.

Porovnejte si nabídky cestovního pojištění na trhu. Stačí zadat pár údajů a máte okamžitý přehled cen i smluvních podmínek.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ON-LINE

Na horách ordinují soukromí lékaři

Zdravotnická zařízení v horských oblastech jsou totiž většinou soukromá a kartičku pojištěnce lze s nárokem na proplacení (nebo alespoň částečné) předkládat pouze ve státem hrazených nemocnicích a ordinacích. Také například svoz ze sjezdovky v Rakousku musíte platit ze svého – není hrazen z veřejného systému zdravotního pojištění. „I místní občané se z výše uvedených důvodů musí pro pobyt na horách soukromě připojistit,“ uvádí CMU na svém webu.

Cestovní pojištění je na zimní dovolené jistota

Vyrážíte-li tedy na zimní dovolenou do Alp, spojenou se sportováním, neměli byste raději jezdit bez komerčního cestovního pojištění. To vám oproti kartičce pojišťence zajistí například i asistenční službu v rodném jazyce a uhradí všechny náklady spojené s léčbou či přepravou zpět do vlasti (s vyjímkou výluk z pojištění), ať už váš ošetřují kdekoliv. Jinak podstupujete riziko velkých výdajů, které nejsou veřejným pojištěním plně kryty. Ceny lékařských výloh za nejčastějčí zdravotnické úkony uvádíme v tabulce.

Lékařský zákrokCena (v korunách)
Ambulantní ošetření naražených zad5 500
Ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR)28 000
Operace natržených kolenních vazů112 000 - 126 000
Operace komplikované nebo otevřené zlomeninycca 400 000
Operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteřecca 570 000
Převoz sanitkou do ČR30 000
Svoz vrtulníkem ze sjezdovky55 000 - 84 000 (100 000)
Zranění zahraničního lyžaře560 000 - 2,8 mil.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Itálii, Francii a Rakousku (ceny jsou srovnatelné); Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Není drahé...

Komerční pojištění přitom není ani nijak drahé. Podle informací některých pojišťoven vyjde cena na jednoho dospělého lyřaře na týden v Alpách kolem 300 - 420 korun se vším, co potřebuje. Například na internetovém porovnávači Prima Rádce najdete nabídky i pod 100 korun... To, jak dosáhnout co nejnižší ceny cestovního pojištění, se dozvíte zde:

Komerční pojištění uplatněte přednostně

„Pokud je pojištěnec pro cestu do zahraničí pojištěn i v rámci komerčního cestovního připojištění, měl by být ideálně v prvé řadě uplatněn jeho nárok z tohoto cestovního pojištění,“ doporučuje dále CMU, a to i v případě, že vás ošetřují ve státním zařízení. Na co všechno máte a nemáte nárok a jak se chovat v zahraničí, pokud jedete jen s kartičkou pojišťovny, si přečtěte v tomto článku:

Mohlo by vás ještě zajímat:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.