Seriály a filmy

24. února 2016 01:00

Iva Kropáčková

Na hory je zásadní pojištění odpovědnosti + Tipy, jak při sjednávání pojistky ušetřit

Většina Čechů neriskuje a pojištění do zahraničí bere jakou automatickou součást příprav na cestu. V případě lyžování je ale určitě vhodné nezapomenout na pojištění odpovědnosti. A co je důležité. Platí to, i když jedete na české hory!

Za zimní lyžovačkou míří každoročně miliony Čechů. Někteří z nich ale stále riskují a na hory do zahraničí jezdí bez cestovního pojištění. V momentě, kdy se jim ale něco stane, vyjde je to pěkně draho. "Například pobyt na ARO v Rakousku stojí denně 50 tisíc korun. Pokud pro vás musí přilétnout vrtulník a odvézt vás, tak ta cena přesahuje 100 tisíc korun," říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. V případě zimních sportů odborníci doporučují nespoléhat na kartičku evropského pojištění, protože v horských oblastech fungují převážně soukromí lékaři, kteří nejsou napojeni na stát a jejich zákroky musí zaplatit pacient. V případě uzavřeného cestovního pojištění hradí výlohy za zraněného pojišťovna.

Lékařský zákrokCena (v korunách)
Ambulantní ošetření naražených zad5 500
Ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR)28 000
Operace natržených kolenních vazů112 000–126 000
Operace komplikované nebo otevřené zlomeninycca 400 000
Operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteřecca 570 000
Převoz sanitkou do ČR30 000
Svoz vrtulníkem ze sjezdovky55 000–84 000 (100 000)
Zranění zahraničního lyžaře560 000–2,8 mil.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Itálii, Francii a Rakousku (ceny jsou srovnatelné); Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Pojištění odpovědnosti je na hory nezbytné

Nejenže se můžete zranit vy, ale na sjezdovce se snadno stane, že někoho srazíte a způsobíte zranění jemu. A to platí jak v cizině, tak na českých horách. Proto by mělo být součástí cestovního pojištění, zejména pokud jedete na hory i jen na víkend, pojištění odpovědnosti. "Tohle připojištění se využije v případě, kdy při lyžování srazíte druhého lyžaře a on se po vás domáhá odškodnění," vysvětluje Zbyněk Laisek. Nezapomeňte si vše při jeho sjednávání ověřit. Podle statistik pojišťoven je právě vždy během zimních měsíců vyšší počet pojistných událostí za způsobenou škodu. Ta může dosahovat několik set tisíc až několik milionů korun.

SPECIÁL: Vše důležité o cestovním pojištění

Pojištění odpovědnosti v jiné pojistce

Dříve, než si ale zřídíte na sportovní víkend na horách v tuzemsku cestovní pojištění kvůli odpovědnosti za škodu, nejdřív si zkontrolujte, jestli ho nemáte sjednané už třeba jinde, například u pojištění domácnosti. Pak není nutné sjednávat další. Pro zahraniční výlety to ale neplatí, tam doporučuje sjednat pokaždé nové připojištění.

V zahraničí pomůže asistence

I pokud budete mít sjednané pojištění odpovědnosti, buďte v případě nehody opatrní. Pokud se něco stane, zajistěte si svědky události a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Mohlo by se stát, že po vás poškozený bude požadovat vše zaplatit, a vy vše svým podpisem potvrdíte. I proto je vhodné mít uzavřené komerční cestovní pojištění kvůli asistenční službě, na kterou se můžete obrátit, kdykoliv potřebujete, a operátor vám v rodném jazyce poradí, co a jak je nejlepší v dané situaci udělat. Tuto službu oceníte v zahraničí.

Limit pojistného plnění u komerčního pojištění by se pak měl pohybovat alespoň kolem dvou milionů korun.

Kolik stojí cestovní pojištění?

Komerční pojištění přitom není ani nijak drahé. Pokud si člověk pojistí cestovní pojištění do tuzemska, tak se sazba pohybuje kolem 10 korun na den pro jednoho. Cena na jednoho dospělého lyřaře na týden v Alpách se vším, co potřebuje, pak vyjde podle informací některých pojišťoven kolem 300–420 korun. My jsme ale našli nabídky i pod 100 korun...

Porovnejte si nabídky cestovního pojištění na trhu. Stačí zadat pár údajů a máte okamžitý přehled cen i smluvních podmínek.

Přehled cestovního pojištění on-line

Jak tedy ušetřit?

Na cestovním pojištění tak můžete ušetřit. I při stejných smluvních podmínkách u stejné pojišťovny, na kterou jste třeba zvyklí. A to když pojištění sjednáte přes interntet. V těchto případech pojišťovny nabízejí slevu zhruba 10–15 procent. Ještě víc pak můžete ušetřit on-line porovnáním nabídek napříč trhem. Rozdíl v cenách může být pro jednu rodinu až tisíc korun. Například v internetovém porovnávači na Prima Rádci najdete komerční pojištění do evropských lyžařských destinací pro čtyřčlennou rodinu včetně pojištění odpovědnosti v rozmezí 700–1900 korun.

Stačí si pak vybrat konkrétní pojišťovnu a rovnou objednat. Pojistit na cestu se můžete i na poslední chvíli, dokonce i z místa dovolené. Pokud máte možnost platit kartou přes internet, pojištění je ve většině případů platné okamžikem zaplacení.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.