Seriály a filmy

1. března 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: Co udělat v BŘEZNU, abyste ušetřili

Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v březnu...

1. Zjistěte, jak můžete šetřit za energie

Během topné sezony máte šanci ušetřit značnou část peněz. A to jak snížením spotřeby díky úsporným návykům, tak správným nastavením distribuční sazby elektřiny nebo snížením plateb díky přechodu k levnějšímu dodavateli.Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Spoustu úsporných tipů na topnou sezonu najdete v tomto článku:

Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, který je pro vás nejvýhodnější, nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Kotlíková dotace, dotace na zateplení či solární panely

Pokud chcete vyměnit starý kotel za nový způsob vytápění, můžete využít tzv. kotlíkovou dotaci. Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo, které do roku 2022 musí z domácností zmizet úplně (resp. týká se to kotlů 1. a 2. emisní třídy). Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Pokud i vy ještě máte doma starý kotel a čeká vás jeho výměna, máte šanci získat příspěvek na jeho pořízení. V řadě krajů se přijímání žádostí už spustilo, někde začnou o trochu později a někde jsou termíny časově omezené. Sledujte proto informace z vašeho kraje, od kdy a do kdy budete moci právě vy zažádat, informační tabulku s přehledy podle krajů najdete i zde. Podrobné informace o podávání žádostí najdete v tomto článku:

Během celého roku lze také žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám, která poběží kontinuálně ještě několik let. Příspěvky lze získat na zateplování či výměnu oken, stavbu nového pasivního domu či instalaci fotovoltaických panelů na střechu.

3. Podnikatelé, blíží se termín pro podání daňového přiznání

Pokud podnikáte a podáváte si daňové přiznání sami, je načase začít finišovat podklady pro daňové přiznání a nezapomenout ho do konce měsíce podat příslušnému finančnímu úřadu. Daň můžete mít nižší o řadu slev a odčitatelných položek. Můžete si odečíst zaplacené úroky z hypotéky, kterou platíte za nemovitost určenou "na bytové potřeby". Platí to i pro ty, kteří splácejí úvěr ze stavebního spoření a kteří například nejen kupovali, ale i například rekonstruovali. V takovém případě lze v rámci jedné domácnosti odečíst ročně až 300 tisíc korun (max. 25 tisíc korun za každý měsíc splácení). Dále lze od základu daně odečíst zaplacené soukromé životní pojištění (v případě, že smlouva je uzavřena do 60 let věku a výplata je sjednána po 60 měsících a není umožněn dřívější výběr naspořených prostředků) nebo doplňkové penzijního spoření (uplatnit lze částku přesahující 12 000 korun za rok). Mezi odečitatelné položky patří například i poskytnuté dary včetně darování krve – a to jak finanční, tak materiální. Více v článku:

Dále můžete uplatnit zaplacené příspěvky v odborech nebo lze získat slevu na dani za zdravotní postižení. Pokud máte děti v předškolním zařízení, máte možnost na slevu na dani ve formě "školkovného". Potvrzení o platbách za rok 2015 vám vydají přímo ve školce. Kromě automatické slevy na vás (jako poplatníka) máte ještě nárok na daňovou slevu na děti (často ale uplatňováno již měsíčně) či manželku (s hrubým příjmem nižším než 68 tisíc korun ročně; do jeho výše se započítává peněžitá pomoc v mateřství, nezapočítává se rodičovský příspěvek).

4. "Období zimních pneumatik" – Kdy hrozí sankce?

Stále platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Od loňského listopadu do konce dubna musí mít auto zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo se dají vzhledem ke klimatickým podmínkám čekat. Nutné zimní pneumatiky tedy nejsou vždy a všude, nicméně pokud nejste skutečně příležitostný řidič, který může své cesty během zimy plánovat podle příznivého počasí, je vhodné zimní gumy na autě mít. Pokuty i problémy s vyplacením pojistky pak řidičům hrozí jen v případě, pokud bourali při jízdě na letních gumách v době, kdy byl na silnici sníh či náledí.

Podobné články

5. Aktualizace autopojištění

A autopojištění ještě jednou. I letos se mají zvyšovat ceny povinného ručení. Pokud chcete dohodnout nižší cenu u své pojišťovny nebo přejít k jiné, změny se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<< >>> Srovnání povinného ručení <<<

6. Sjednat cestovní pojištění lze během pár minut i na poslední chvíli

Až do poloviny března se ještě v některých regionech děti dočkají jarních prázdnin. Řada z nich s rodinou vyrazila nebo vyrazí o volném týdnu lyžovat. Pokud pojedete na hory i vy, ať už do Alp, nebo kamkoliv jinam, sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu nebo i v den odjezdu (respektive i z místa pobytu, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

7. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc nebo jak najít cvik, který vám pomůže zhubnout nebo skoncovat s bolestí zad...

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny

Aplikace, kde najdete cviky na posílení svalů i hubnutí

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: On-line poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.

8. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

9. Uvažujete o hypotéce? Úroky budou i letos výhodné

I letos má pokračovat trend "výhodných úvěrů na bydlení". Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je on-line srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Co všechno se mění od ledna 2016? Co bude dražší, co levnější a jaké zákonné povinnosti nás čekají? To vše ve SPECIÁLU:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.