Seriály a filmy

1. května 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: Co udělat v KVĚTNU, abyste ušetřili

Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v květnu...

1. Zjistěte, kolik můžete ušetřit za energie

Topná sezona sice skončila, nicméně v tuto dobu je naopak vhodné začít uvažovat o případné změně dodavatele, pokud máte pocit, že platíte příliš vysokou částku za energie. To platí zejména pro ty domácnosti, které elektřinou či plynem vytápějí. Pokud chcete platit méně už příští zimu, je vhodné začít měnit dodavatele ideálně alespoň půl roku před začátkem nové topné sezony kvůli termínům výpovědí smluv. Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v České republice. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Rozdíly mezi cenami jednotlivých dodavatelů jsou tisícové. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Tisíce korun ročně navíc také můžete zbytečně platit kvůli špatně nastavené distribuční sazbě. Týká se to asi pětiny domácností. V následujícím článku si můžete ověřit, zda máte sazbu elektřiny nastavenou správně.

Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, zjistit, který je pro vás nejvýhodnější, nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Dotace na zateplení či solární panely

Pokud plánujete energeticky úsporné bydlení, lze během celého roku také žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám, která poběží kontinuálně ještě několik let. Příspěvky lze získat na zateplování či výměnu oken, stavbu nového pasivního domu či instalaci fotovoltaických panelů na střechu. Žádat lze i zpětně na investice uskutečněné po 1. lednu 2014.

3. Plánujete jet v létě k moři? Měli byste už dovolenou objednat...

Už přemýšlíte, kam letos pojedete na dovolenou? Pokud ano, možná vám naše informace přijde vhod. Chcete-li si dopřát luxus za ucházející cenu, raději se na nabídky dívejte už teď. Cestovní kanceláře mají letos do nejoblíbenějších destinací omezená místa, přičemž největší zájem, nejen u nás, je o dovolené na jihu Evropy. A podle cestovek se budou ceny zájezdů stále zvyšovat. A letos ani nelze sázet na takzvané "last minute". Protože ty budou hlavně do méně oblíbených destinací, jako jsou Egypt nebo Turecko. Pokud tak patříte mezi ty, kteří si vybírají dovolenou na poslední chvíli, budete letos muset slevit ze svých nároků. "Podle současných prodejů zájezdů lze očekávat, že Bulharsko bude brzo vyprodané, nabídka do Španělska byla ze strany zájezdů rozšířena, ale ceny se razantně zvýšily," řekla mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Oblíbené jsou letos i Chorvatsko a Itálie. Tady jsou ceny stabilní, jenže i do těchto destinací bude letos směřovat celá Evropa a tak najít ubytování hned u moře bude později náročnější.

4. Cestovní pojištění (+ případné storno zájezdu)

A na zahraniční cestu nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Leckdy vás samostatně sjednané vyjde levněji než to napojené na smlouvu o zájezdu od cestovní kanceláře. Při sjednávání přes internet také ušetříte přes deset procent. Například do Chorvatska či Itálie jsou ceny v porovnávači na Prima Rádci od 9 korun na den a osobu.

>>> Srovnání cestovního pojištění <<<A pokud ještě nechcete sjednávat cestovní pojištění jako takové, pro všechny případy doporučujeme minimálně sjednat pojištění storna zájezdu pro případ nemoci či ztráty zaměstnání v době, kdy byste měli na dovolenou odjet...

5. Na jaře je vhodné vyčistit autoklimatizaci

Právě teď nastala vhodná doba na kontrolu a vyčištění klimatizace v autě. Přes zimu se v ní uchytila spousta nečistot, které by vám během léta mohly způsobit nejrůznější zdravotní potíže. Autoklimatizaci byste měli dezinfikovat minimálně jednou ročně, filtr a chladicí náplň pak nechte vyměnit jednou za dva roky (nebo po ujetí cca 30 tisíc kilometrů). Zkontrolovat by se měl i výparník, který je díky vlhkosti živnou půdou pro bakterie. Je-li výparník znečištěný, nepříjemně páchne. Nejjistější a nejbezpečnější je nechat klimatizaci vyčistit v servisu. Ceny za kompletní proceduru se pohybují od 300 do 1000 korun. Lze to ale provést i svépomocí, a to formou nejrůznější sprejů, jejichž ceny se pohybují do 300 korun. Více zde:

6. Aktualizace autopojištění

A téma pro řidiče ještě jednou. I letos se pomalu ale jistě zvyšují ceny povinného ručení. Pokud chcete dohodnout nižší cenu u své pojišťovny nebo přejít k jiné, změny se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Ceny se liší o tisíce korun za roční pojistku. Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Ušetřit pak můžete tisíce korun. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<< >>> Srovnání povinného ručení <<<

7. Začala cyklistická sezona, myslete na prevenci i úrazové pojištění

Pojišťovny ročně řeší desítky pojistných událostí souvisejících se zraněním cyklistů nebo bruslařů. Končetiny to odnášejí nejvíc, nejvážnější jsou ale poranění hlavy. Čtyři stovky cyklistů se pak zraní vážně a desítky jich zemřou. Podobný počet lidí se zraní i na kolečkových bruslích. Podle celosvětových statistik jsme tak na předních místech a sezona právě začala. Ačkoliv je ze všeho nejdůležitější prevence, jako je nošení helmy, případně chráničů, pravidelný sevis kola a kontrola brzd či dobrá znalost dopravních předpisů, nezapomínejte ani na úrazové pojištění, které případný úraz pokryje finančně. Úrazové pojištění může být sjednáno samostatně nebo jako součást životního pojištění, lze ho sjednat i jen dočasně na určité období. U dětí bývá úrazové pojištění často automatickou součástí životní pojistky jednoho z rodičů. V případě zájmu kontaktuje finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou pojistku nastavit přesně podle vašich potřeb. Výhodou úrazového pojištění je, že se vyplacená částka přizpůsobí závažnosti zranění.

8. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot nebo prevenci zdravotních obtíží. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc, oznámit záchrance vaši přesnou polohu nebo jak najít cvik, který vám pomůže zhubnout třeba do plavek nebo skoncovat s bolestí zad...

Aplikace, kde najdete cviky na posílení svalů i hubnutí

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

Aplikace Záchranka

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: On-line poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.

9. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

10. Uvažujete o hypotéce? Úroky jsou opět na historickém minimu

Úroky u hypoték se stále pohybují velmi nízko, v únoru dosáhly opět historického minima. Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Navíc nemovitosti začly mírně zdražovat, ale ještě ceny nevystoupaly na svá maxima. Čas na sjednání hypotéky je zdá se teď. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je on-line srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent, rozdíl ve splátce může být i 4 500 korun.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Novinky pro spotřebitele i spoustu tipů na úspory najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.