Seriály a filmy

17. října 2014 16:20

Markéta Zídková

Kariéra Michala Suchánka i Evy Jeníčkové začala na lyžích. Ve filmu Sněženky a machři

Těšte se na kultovní trojici puberťáků v komedii Karla Smyczka Sněženky a machři z roku 1982. Kdy? V sobotu ve 14.10 na Primě.

O režiséru Karlu Smyczkovi se právem říká, že má obrovský čich na talenty. Za svůj profesní život jich stihl objevit opravdu hodně – Mahulenu Bočanovou, Báru Srncovou, Andreu Sedláčkovou, Jiřího Stracha, Michala Suchánka, Evu Jeníčkovou… Možná se mu to tak daří proto, že sám si jako dítě mnohokrát vyzkoušel hereckou práci. První dětskou roli dostal v roce 1959 v dětském dobrodružném filmu Zpívající pudřenka. Rok nato si zahrál ve Vláčilově filmu Holubice, kde při natáčení poznal krásnou herečku Valentinu Thielovou – ovšem nikoli na place, ale v domě, kde se natáčelo a kde ona zároveň bydlela.

O 23 let později ji rád obsadil právě do komedie Sněženky a machři do menší role profesorky Boženky. Vůbec mu přitom nevadilo, že Valentina neuměla lyžovat. Ve filmu ji nakonec vždy vidíme, jak na lyžích pěkně elegantně stojí, nic víc.

Pro puberťáky to byla bezstarostná jízda

Nejvíc si natáčení užívala samozřejmě ústřední trojice puberťáků Jan Antonín Duchoslav (Viki Cabadaj), Václav Kopta (Radek Převrátil) a Karel Mácha (Michal Suchánek). Zatímco Kopta a Suchánek tehdy studovali konzervatoř, Duchoslav se jako gymnazista na konkurs vnutil, ale byl tak výrazný, že ho Smyczek nakonec vybral. Navíc se hodilo, že výborně lyžoval. Natáčelo se tři měsíce v kuse, což všichni přivítali jako příjemný důvod, proč nemusí chodit do školy. Suchánek to po letech výstižně označil jako bezstarostnou jízdu.

Téma komedie bylo prosté: třída z gymnázia jede na lyžařský výcvik a během něj zažije první lásky, mejdany, vyzkouší účinky alkoholu… Právě onen alkohol byl v době premiéry trnem v oku jistému krajskému tajemníkovi strany, kvůli němuž bylo promítání filmu na nějaký čas zakázáno v Severomoravském kraji.

Marika, Vendulka utěšitelka, Ava Jansen

Kdyby se mělo rozhodovat o tom, kdo prožil od dob natáčení Sněženek nejvíc životních peripetií, byla by to zřejmě Eva Jeníčková alias Ava Jansen, jak si nechá říkat ve Spojených státech. Před kamerou debutovala v patnácti letech v dobrodružném snímku Tři od moře. Největší popularitu jí ale přinesla role krásky Mariky, dcery profesora Kardy (Radoslava Brzobohatého), o jejíž přízeň všichni usilovali.

Následovala Vendulka utěšitelka ve slavné komediální sérii Básníků režiséra Dušana Kleina. A pak změna barvy vlasů z tmavých na blond a změna bydliště – USA. Tančila tam v muzikálech, zahrála si v několika béčkových filmech, fotila se pro Playboy. Když začal v roce 2008 Viktor Tauš točit se stejným obsazením jakési retro ohlédnutí – Sněženky a machry po 25 letech – nemohla herečka tušit, že se během natáčení zamiluje a o dva roky později za režiséra vdá.

Oč klidnější život prožívá třeba Václav Kopta, který přiznává, že „zadumaný čestný Mirek Dušín“, romantický básník Radek Převrátil, je jeho nejlepší filmovou rolí a už nikdy nic lepšího nepřišlo. Kopta se ale také filmováním nerealizuje. V duchu rodinné tradice (otec byl básník a textař, dědeček spisovatel) skutečně píše básně, zabývá se i muzikou a mnoho let je členem souboru divadla Semafor.

Točilo se na horách i v ateliéru

Natáčení provázely od počátku nesnáze. Hlavně s nestálým počasím, ale také s poruchami topení na horské boudě, která „hraje“ ve filmu v mnoha záběrech. Některé zimní záběry se musely pořídit až o několik měsíců později a film šel do výroby se zpožděním. Filmová horská bouda je nakonec poskládaná asi z pěti různých objektů, pokoje profesorek se točily na pražské ubytovně pro stavební dělníky. Nicméně milovníci Krkonoš ve filmu rozpoznají například exteriéry pořízené v Peci pod Sněžkou u chaty Smetánka a interiéry z Moravské boudy ve Špindlerově Mlýně.

Hlášky:

Učitelka Hanka: Slyšíš? Dneska ani nevržou!

Radek Převrátil: Vydrž, Prťka vydrž!

Karel Mácha: Viki, ty máš ale péro!

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.