Když horko škodí
Kůže dospělého člověka má plochu 1,6 až 1,8 metru čtverečního a tvoří 7 % tělesné hmotnosti. Chrání naše orgány, udržuje tělesnou teplotu, ale my občas nechráníme dostatečně svoji pokožku. Škodíme jí hlavně vystavením vysokým teplotám.
Popáleniny a opaření patří k velmi častým úrazům kůže. Stačí okamžik a vylitá horká polévka, dotknutí se rozpálených kamen či trouby, kontakt s otevřeným ohněm či elektrickým proudem mohou způsobit bolestivé a velice závažné poranění. Nepodceňujte ani dlouhý pobyt na slunci.
Zjistěte stupeň popálení a rozsah
Popáleniny dělíme podle závažnosti. První stupeň je zarudlá pokožka, u druhého se už objevují puchýře, při třetím kůže zbledne a objevují se přiškvařené kousky, u čtvrtého stupně je poškození i v hlubokých vrstvách, kůže je zuhelnatělá, díky zničeným nervovým zakončením nebolí, ale začne se rozvíjet šok. Velikost popáleniny se hodnotí podle dlaně postiženého: 1 % odpovídá velikosti jeho dlaně. Za vážné se vždy považují popáleniny dýchacích cest, obličeje, očí a okolí konečníku či přirození bez ohledu na hloubku a velikost postižené plochy.
První pomoc: chlazení a šetrnost
U lehkých popálenin a opařenin začněte postižené místo okamžitě ochlazovat. Teplota se totiž šíří dál tkáněmi, chlazením snížíte rozsah zranění, závažnost a usnadníte následné hojení. Co nejdřív sundejte šperky, hodinky, piercing – popáleniny rychle otékají. Kovové předměty navíc drží teplo, což je kontraproduktivní.
Postižená místa chlaďte vlažnou tekoucí vodou, nemiřte tekoucí vodou přímo na postižené místo, nepoužívejte led ani sníh. U dětí hrozí podchlazení, u nich ochlazujte popáleniny a opařeniny do 3 minut, u dospělých 10-20 minut. Případně opakovaně.
U závažných zranění chlaďte pouze do 5 % postižené plochy. Rozhodně nestrhávejte přiškvařený oděv, předměty, popálené místo přikryjte sterilním obvazem či čistou látkou, pokud ji máte k dispozici, a volejte na číslo 155, přitom kontrolujte vědomí a dech postiženého.
Péče pomáhá rychlejšímu hojení
U popálenin je zásadní, abyste o pokožku následně pečovali, ať už jste si ji spálili o sporák nebo na sluníčku. Spálená kůže potřebuje hydrataci, stejně jako celý váš organismus. Proto dbejte na pitný režim a doplňujte i minerály a stopové prvky. Spáleniny udržujte v čistotě, puchýře nepropichujte, tekutina v nich chrání spálenou kůži, nechte ji regenerovat pod puchýřky. Hojivě působí propolis, který má i antibakteriální účinky. Tinkturou potírejte spálená místa, dokud se nevytvoří strup. Pak hydratujte kůži gely a mastmi s propolisem, aloe vera nebo panthenolem. Pro hojení a úlevu po spálení sluníčkem můžete využít i babské recepty: tvaroh, jogurt nebo nakrájené plátky okurky.
Tip: Už jste slyšeli o službě Lékař online 24/7, díky které máte ordinaci neustále po ruce? Spojte se s lékařem kdykoliv z pohodlí domova.