24. února 2017 00:55
Iva KropáčkováKomplikované sousedské vztahy. Co dělat, když vám dění za plotem dělá ze života peklo
Každý si chce na svém dělat věci podle svého uvážení. Jenže ne vždy může, a pokud to udělá, mají sousedé právo se proti němu právně bránit...
Mít sousedy má spoustu výhod. Třeba i zvědavý soused, který má okno do vaší zahrady, vám může v nouzi rychle pomoci, sousedka pohlídat dítě nebo půjčit pár brambor, když dojdou. Nějaká neshoda mezi vedle sebe bydlícími domácnostmi ale potkala snad každého – ať už žije v paneláku nebo rodinném domě. Každopádně, obecně platí následující: "Každý vlastník je povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku," říká advokát Viktor Fojt. Někdy ale sousedské vztahy dostanou opravdu pořádně zabrat. Právě proto, že nedodržují výše uvedené pravidlo. Kdy a jak se můžete domáhat nápravy a zadostiučinění? Obrátit se na advokáty, úřady či policii? Tady uvádíme pět případů ze života, které se staly našim čtenářům. Ne vždy je ale řešení úplně jednoznačné a může vás, jakožto toho obtěžovaného, překvapit...
1. Sousedův strom
Větve sousedovy jabloně přesahují do zahrady pana Karla. "Ničí mi plot, na podzim tam mám plno listí. Soused chce, abych ho pustil na zahradu, když češe jablka, ale ta shnilá, co spadnou na zem, už uklízet nechce. Ani nechce ořezat větve stromu. Letos ho na zahradu nepustím a padavky mu nahážu přes plot do jeho zahrady. A větve ořežu," rozčiluje se. Může to ovšem udělat? A jak se zkusit domluvit na řešení? Podle advokáta Fojta lze jedině zkusit požádat souseda, aby větve stromu přesahující na pozemek čtenáře odstranil. "Pokud to panu Karlovi působí škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu – což je zřejmě tento případ," říká advokát. Pokud to ale soused neudělá "v přiměřené době", smí pan Karel větve odstranit sám. "K očesání plodů na stromě je ale pan Karel povinen umožnit sousedovi vstup na jeho pozemek. Co se týče plodů spadlých na zem, ty už náleží zase panu Karlovi," dodává Viktor Fojt. Takže ať se to zdá jakkoliv nefér, odhodlání pana Karla nepustit souseda na zahradu a naházet mu spadlé plody do jeho zahrady není dle práva. Dle práva bude postupovat jedině tak, že vyzve souseda k odstranění přesahujících větví.
2. Stáj kousek od plotu
Pan Robin má zase problém s tím, že dva metry od jeho rodinného domu a jeden metr o hranice pozemku si majitelka sousední parcely zřídla stáj pro dva koně, slepičárnu i kachní chov. "Zápach je zřejmý hlavně v létě od hnoje, močůvky, jež přetéká z nadzemí na náš pozemek. Dle inspekce životního prostředí je vše v normálu. Stavební úřad prý nemá ani vůči jakýmkoliv dřevěným stavbám námitky," stěžuje si Robin.
Podle advokáta se na tuto situaci vztahuje § 1013 nového občanského zákoníku, zákona č. 89/2012 Sb. "Toto ustanovení výslovně hovoří o povinnosti vlastníka zdržet toho, aby z jeho pozemku vnikal na sousední pozemek prach, kouř, pach atd. na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům," říká. Zároveň by ovšem podle něj toto vnikání muselo podstatně omezit obvyklé užívání pozemku pana Robina. To už závisí na konkrétním posouzení. Dalším ustanovením, které se na tuto situaci bezesporu vztahuje, je § 1020 výše zmíněného občanského zákoníku. "Dle něj může pan Robin v případě, že pro to má rozumný důvod, požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby v těsné blízkosti společné hranice pozemků, což jeden metr bezpochyby je," míní advokát. Je tedy k zamýšlení, že ani jedna z uvedených institucí čtenářovu situaci nijak neřeší. Ideální je v této situaci asi oslovit advokáta, který by měl pomoci...
3. Holubi u souseda lákají potkany
Ukázkou komplikovaných sousedských vztahů je také následující situace. Čtenář Robert má zase souseda holubáře, u nějž se nacházejí ve zvýšené míře potkani. "Ti se začínají také nacházet v řádně zamřelém stavu na mém pozemku, to teď řeší policie," napsal nám do právní poradny Robert. Podle něj by byla třeba deratizace. Obrátil se proto na obecní úřad, kde mu bylo sděleno, že nařízení deratizace panu sousedovi není prý právně možné. "Zajímá mě také, jak zabránit přelétání hejn holubů nad pozemkem. U nás se jedná o zahrádkářskou kolonii a tím pádem malé pozemky. Podotýkám, že se sousedem není možná domluva," uzavřel svůj dotaz Robert.
Podle Viktora Fojta je za potkany, kteří se přemnožili na sousedově pozemku a teď se stěhují i na ten Robinův, soused bezpochyby zodpovědný, protože je jako v předcházejícím případě povinen udržovat svůj pozemek ve stavu, který nebude omezovat jiné vlastníky ve výkonu jejich vlastnického práva. "V tomto případě tedy věřím, že policie vše řádně prošetří a vše vyřeší ve prospěch čtenáře," říká advokát. Pokud jde o přelétání holubů nad pozemkem, tady by se eventuálně dalo hovořit o podání negatorní žaloby na vlastníka holubů. "Touto žalobou lze požadovat, aby se kdokoliv zdržel zásahů do čtenářova vlastnického práva. Je ovšem na místě položit si otázku, jak je velká šance na úspěch v takovém sporu. To by už záleželo na kvalitě případného právníka," myslí si advokát.
4. Soused topí odpadky
Každou zimu řeší problém se sousedy pravidelně i paní M."Mám docela problematické sousedy, kteří pálí komunální odpad a PET lahve. Bydlíme ve větší vesnici. Všem, kteří bydlí v rodinných domech, se chystám poslat doporučený dopis, aby přestali nadále spalovat nebezpečný odpad," popsala ve svém dotazu a ptala se, co může dělat, aby přestali. "Pokud sousedi pálí odpad a kouř vás do značné míry obtěžuje, počínají si sousedi protiprávně," uvádí k tomuto problému akvokát Viktor Fojt. Pokud vás také trápí podobné počínání sousedů, můžete si oficiálně stěžovat a je větší šance, že uspějete, než dřív. Úředníci mají od začátku tohoto roku větší pravomoc ke kontrole domácností a způsobu jejich vytápění. Mohou rozdávat tučné pokuty, impulsem ke kotrolám jsou pro ně právě oprávněné stížnosti sousedů, kteří se cítí být ohrožováni.
5. Sousedův pes
Sousedovi paní Aleny zase utekl pes, když pásla své slepice na louce přiléhající k jejímu pozemku. "Přiřítil se a roztrhal mi tři slepice. Řekla jsem sousedovi, ať mi je zaplatí. Byly to dobré nosnice, za každou jsem dala 150 korun. Teď chci za každou tisíc korun. Jenže soused se mi vysmál, že neměly na louce co dělat," stěžuje si paní Božena. Má v tomto případě na náhradu nárok? "Majitel psa odpovídá za škodu, kterou jeho pes způsobí. Na druhou stranu, každý si má počínat při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na vlastnictví, pokud to vyžadují okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života. Bylo by tedy nyní třeba zkoumat konkrétní okolnosti případu a místní zvyklosti (jak byly slepice hlídané, zda je normální tam slepice pást a podobně), aby bylo zřejmé, který z právě uvedených dvou principů převáží a zda škodu případně částečně sama čtenářka nespolupůsobila," upozorňuje Viktor Fojt.
ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se akvokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.
Na otázky v naší poradně odpovídá tým advokátů pod vedením Mgr. et Mgr. Viktora Fojta, zakládajícího partnera advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.
SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Hrozí vám exekuce? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima RÁDCI máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun, některé jsou zdarma.
Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.