Seriály a filmy

24. února 2016 03:00

Iva Kropáčková

Konec obav ze zdražení elektřiny? Tarify se prý upraví tak, aby nikoho nepoškodily

Plány na změnu zkritizoval premiér Bohuslav Sobotka. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu na kritiku zareagovala okamžitě. Napsala dopis, v němž píše, že navrhne úpravu tarifů elektřiny tak, aby se zabránilo poškození spotřebitelů...

Báli jste se, že budete od příštího roku po změně tarifního systému platit o dost víc za elektřinu? Vypadá to, že už strach mít nemusíte. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že v současné podobě by nové tarify poškodily 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou energie. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na to zareagovala otevřeným dopisem. "Jsme připraveni tarify změnit buď tak, aby nebyla poškozena žádná skupina spotřebitelů anebo celou tu změnu odložit," potvrdil mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Změny jsou nutné, ale takhle ne

Bez ohledu na to, jak tarify budou vypadat, jisté je, že změna je nutná. Současný tarifní systém v elektroenergetice je prý už neaktuální a tak se má zmodernizovat. Přibývá zdrojů obnovitelné energie a tím pádem klesá spotřeba z veřejné sítě. Stoupající cenu elektřiny pak platí ti, kteří si nemůžou dovolit solární panel nebo třeba tepelné čerpadlo. I ti, kdo šetří jsou ale připojeni k veřejné síti a mají jistič. Ten měl být zárukou spravedlivého dělení peněz za spotřebu energie. Kdo měl jistič tak silný jako vybavení domácnosti, nemusel se bát, že bude doplácet. A naopak.

Porovnejte trh online během minuty: >>> Srovnání cen dodavatelů elektřiny <<<

Velké rozdíly pro různé domácnosti

Například paní Libuše Filipská má doma jistič 1x25A. Po zavedení nového tarifu by tak ročně platila pouze o šedesát korun víc. "V mé domácnosti mám běžné spotřebiče, pračku, ledničku, žehličku, vysavač, varnou konvici a malé rádijko. Jinak nepotřebuju nic tady," popsala reportérům Zpráv FTV Prima Libuše Filipská. Kdyby ale paní Filipská bydlela v domě, kam se instalují jističe 3x25A, platila by ročně o dva a půl tisíce korun víc, než dosud.

A co teď?

Podle Jiřího Chvojky jsou v zásadě tři scénáře. "Nová energetická koncepce státu, která řekne, že ty tarify se budou počítat jinak, nebo nejdřív se to zavede pro velkospotřebitele. Anebo se podaří najít takové nové tarify, aby žádná skupina spotřebitelů nebyla postižena," vypočítal Chvojka. Premiér Sobotka také prohlásil, že se zavedením nových tarifů od ledna příštího roku se nemusí spěchat. Energetický regulační úřad ale upozorňuje, že by se kvůli tomu musela změnit státní energetická koncepce a národní akční plán, které s tímto datem počítají, zjistil reportér Zpráv FTV Prima Karel Rychlý.

Související:

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti

- praktické rady a tipy na úspory

- informace o možnostech získání příspěvků od státu

- videa, manuály, ...

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.