27. ledna 2016 01:00
Iva KropáčkováTarify jinak. Za elektřinu si paradoxně připlatí ti, co mají malou spotřebu
Změny mají začít platit od ledna 2017. Už teď nový systém naráží na kritiku. Šetřit se možná už nevyplatí. Lidé mají celý letošní rok prostor na to zjistit, jaké změny se plánují a kolik by měli platit za elektřinu po revolučních novinkách a případně začít situaci řešit, aby neplatili zbytečně moc.
Současný tarifní systém v elektroenergetice je prý už neaktuální a tak se má zmodernizovat. Co mají přinést změny? Spravedlivě rozložit náklady na provoz elektrizační sítě mezi jednotlivé účastníky trhu. Paušální platba by se měla odvíjet od velikosti jističe a ne od spotřeby. Změní se systém účtování, zákazníkům budou automaticky podle převodní tabulky tarifů převedeny jejich stávající tarify na odpovídající tarif dle nového systému. Nejedná se o celkové zvýšení regulovaných plateb, ale o jejich rozdílné rozložení. Někteří zákazníci tedy můžou zaplatit po změnách více a jiní zase méně.
Porovnejte trh online během minuty: >>> Srovnání cen dodavatelů elektřiny <<<
Lidé s nízkou spotřebou si připlatí
Obecně lze říci, že méně zaplatí zákazníci, kterým je v distribuční soustavě rezervován určitý příkon a jejich spotřeba elektřiny je přiměřená rezervovanému příkonu a přiznané distribuční sazbě. Toto platí hlavně pro velkoodběratele, u nichž se individuálně projeví přechod na objektivnější účtování dle příkonu. Více ale zaplatí zákazníci, kterým je rezervován příkon nebo mají poměrně velký hlavní jistič před elektroměrem a jejich spotřeba elektřiny je velmi nízká. A dále zákazníci, kteří užívají některý z topných tarifů a elektřinou již netopí. A to se týká celé řady domácností, i třeba chalupářů.
Nene, lidé mají šanci ušetřit. Jen musí jednat, tvrdí ERÚ
Energetický regulační úřad naopak mluví o spravedlnosti a věří, že třeba právě chybně nastavený příkon lidé konečně vyřeší. To, že lidé šetří, jim prý totiž někdy může být úplně k ničemu. „Cílem ERÚ je motivovat zákazníky k optimalizaci jejich požadavků na síťová připojení. Ta jsou mnohdy zbytečně naddimenzovaná a zákazníci si tak rezervují příkon sítě, který plně nevyužívají. Například šetrnější elektrospotřebiče snižují spotřebu domácnosti, rezervovaný příkon sítě odběrného místa však v rámci tarifu zůstává ve stejné výši. Správným nastavením velikosti svého požadavku na elektrizační síť mohou zákazníci ušetřit, celkově se také sníží i nároky na celou infrastrukturu. Provozovatelé soustav pak mohou přesunout část svých investičních plánů do oblastí chytrých technologií, místo pouhého rozšiřování a posilovaní elektrizační soustavy,“ řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Pokud si ale lidé budou chtít například nechat vyměnit jistič, bude je to stát několik tisíc.
A co vy? Ušetříte? Budete platit víc?
Jak se právě vás a vašich účtů za elektřinu dotkne nový tarifní systém? To byste měli zjistit v kalkulátoru, který připravil ERÚ na svém webu. V kalkulačce si můžete vypočítat, jak bude vypadat účet podle nových podmínek od roku 2017, v porovnání s tím, co platíte teď. A umožní vám modelovat si změnu plateb za distribuci elektřiny při změně distribučního tarifu nebo velikosti hlavního jističe. Na základě výsledku si pak můžete i upravit podmínky odběru elektřiny. Kalkulačka je dostupná zde.
NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti
- praktické rady a tipy na úspory
- informace o možnostech získání příspěvků od státu
- videa, manuály, ...
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.