Seriály a filmy

20. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

Koupili jste byt či dům a našli skryté vady? Možnosti, jak situaci řešit

Práva z vadného plnění je nutno uplatnit nejpozději dva roky po odevzdání věci...

Konečně jste našli dům či byt, který splňuje vaše požadavky. Nemůžete se dočkat, až budete bydlet. Jenže, nadšení rychle vystřídají problémy. Postupně po nastěhování totiž nacházíte vady, na které vás nikdo neupozornil a které vám zůstaly při prohlídkách i při podepisování smlouvy o koupi nemovitosti skryty. Stejnou zkušenost má teď i jedna naše čtenářka, která nám napsala do poradny. "Koupili jsme domek a po dvou týdnech vyplouvají na povrch skryté, zatajené vady. Jak postupovat dál, pokud s vadami nesouhlasím a trvám na odstranění?" ptá se. Je možné, že o vadách prodávající nevěděl, je možné, že se je naopak snažil zakrýt. Co ale teď můžete dělat, jaké máte možnosti?

>>> ONLINE APLIKACE: HYPOTÉKY - SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Více dotčených paragrafů

"V tomto případě je nutné brát v potaz hned několik ustanovení občanského zákoníku, týkající se vašich práv z vadného plnění," upozorňuje advokát Viktor Fojt. V první řadě se prodávající také "může ohánět" proti vám paragrafem § 2103, na základě kterého vám vzniká povinnost respektovat vady, které jste musela s vynaložením obvyklé pozornosti poznat už při uzavření smlouvy. Proto je nutné při dalším postupu zhodnotit míru viditelnosti daných vad. "Dle míry rozsahu vad se totiž může jednat buď o podstatné porušení smlouvy, nebo o nepodstatné porušení smlouvy", doplňuje advokát.

Situace 1: Podstatné porušení smlouvy

V prvním případě máte hned několik možností, přičemž je jen na vás, kterou z nich si zvolíte. Postup musíte oznámit prodávajícímu při oznámení vady nebo bez zbytečného odkladu po tomto oznámení:

  1. Můžete požadovat nový domek stejné kvality bez vad.
  2. Můžete požadovat odstranění vady opravou domku.
  3. Můžete požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny.
  4. Můžete odstoupit od smlouvy.

Podobné články

Situace 2: Nepodstatné porušení smlouvy

Ve druhém případě (nepodstatné porušení smlouvy) máte dvě možnosti:

  1. Buď můžete požadovat odstranění vady, nebo
  2. máte právo na přiměřenou slevu z kupní ceny.

Dva roky času

"Práva z vadného plnění je pak nutné uplatnit v případě skrytých vad uplatnit nejpozději 2 roky po odevzdání věci," uzavírá advokát Fojt.

DOPORUČUJEME: Chcete koupit/prodat dům nebo například vypořádat společné jmění manželů při rozvodu? Nemusíte utrácet za advokáty! V jedinečné internetové aplikaci Generatorsmluv.cz najdete právní dokumenty k řadě běžných životních situací. Aplikaci najdete i na Prima Rádci. Pro prvních 100 zájemců, kteří přijdou od nás, máme také kredit 200 korun na jakékoliv dokumenty zdarma. Ještě můžeme rozdat 30 kreditů...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.