Seriály a filmy

5. března 2014 10:59

Markéta Zídková

Kultovní Rambo jde poprvé do akce tento čtvrtek!

Těšte se na pořádnou akční rotyku! Provedeme vás všemi čtyřmi díly Ramba. Ke startu připravit, pozor, teď! Tento čtvrtek ve 20.15 na Primě.

Vietnam byl peklo, ale návrat domů se ukáže být ještě hustější zkouškou ohněm.

Vám však k prožití jeho trampot stačí jenom naladit si nás třikrát ve čtvrtek patnáct minut po osmé (poslední, čtvrtý díl dáváme v sobotu 22. března ve 22.00), nachystat si něco dobrého k pití a vychutnávat klasiku!

Jen pro případ, že byste o Johnu Rambovi nikdy neslyšeli: tenhle veterán vietnamské války se po letech bojů vrací zpátky domů. Nachází zde však pouze nepochopení, je zatčen pro vykonstruovaná obvinění a v lesích svede nelítostný souboj se svými pronásledovateli...

Snímek je prvním dílem postupně-stále-více-krvavější-série (schválně zkuste si počítat počty mrtvých v různých filmech) a ve své době zažehl módní vlnu akčních bijáků plných kulometů, čelenek a upocených triček. Ač byly akční filmy v kurzu už během 70. let, soustřeďovaly se spíše na kung-fu a podobné východní speciality.

Rambo to nenávratně změnil!

Jedním z důvodů může být i to, že v pozadí Ramba stála kvalitní knížka. Snímek totiž vychází z románu First Blood z roku 1972, jenž napsal profesor americké literatury David Morrell. Inspirovaly ho k tomu prý příběhy jeho studentů, kteří prožili americký konflikt ve Vietnamu.

Podívejte se na ukázku:

Zrovna tak i první Rambo se nesl v duchu post vietnamské deprese v americké kultuře. Spíše než bezmyšlenkovité střílečce se totiž podobá promyšleným válečným depkám typu Lovce jelenů. S čímž souvisí i pro nezasvěceného šokující skutečnost, že v průběhu prvního Ramba zemře jen jediný padouch!

Pokud jste Ramba nikdy neviděli, máte jedinečnou možnost doplnit si základní vzdělání už tento čtvrtek ve 20.15 na Primě! Pro ty, kdo viděli: Opakování je matka moudrosti.

Pár fotek:

Chcete vědět víc:

  • filmaři do hlavní role zvažovali Clinta Eastwooda, Michaela Douglase, Steva McQueena, Al Pacina, Johna Travoltu nebo Dustina Hoffmana!
  • Al Pacino roli odmítl, protože filmaři ignorovali jeho návrhy udělat z Ramba psychopata…
  • Sylvester Stallone nesnášel první sestřih filmu; následně se snažil skoupit práva a snímek zničit
  • jméno "Rambo" pochází ze stejnojmenného názvu odrůdy jablek
  • slovo "rambo" je v japonštině překládáno jako "násilí"
  • v knižní předloze Rambo zemře
  • a proto byla natočena i verze filmu, v níž Rambo spáchá sebevraždu. Ještě že ji první diváci shledali příliš depresivní...
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.