Let 93 – působivá rekonstrukce 11. září z paluby jednoho z letadel

Neuvěřitelná odvaha a duchapřítomnost pasažérů dokázala zhatit plány čtveřice únosců letadla, které mělo ničivě zasáhnout 11. 9. 2001 Washington. Let 93 je výjimečnou poctou jejich statečnosti a snaží se krok za krokem rekonstruovat sled událostí. Prima film vysílá v pátek ve 23.15.

Útok na Dvojčata v New Yorku v roce 2001 omráčil celý svět. Málokdo ale ví, že k teroristickému útoku na USA byla připravena 4 letadla. Tři z nich zasáhla cíl – dvě zničila slavné dvě věže v New Yorku, třetí poškodilo budovu Pentagonu, sídlo Ministerstva obrany USA v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C.

Čtvrté letadlo se však zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii. Film Let 93 mapuje průběh právě tohoto letu a dramatické události na palubě stroje, který měl původně zničit Bílý dům.

Televizní režisér Peter Markle, jenž má bohaté zkušenosti s natáčením úspěšných, převážně kriminálních seriálů, se v Letu 93 pokusil s dokumentární přesností zrekonstruovat, co se tehdy v letadle odehrálo. Letoun společnosti United Airlines měl původně namířeno z Newarku do San Franciska, z ničeho nic ale dispečeři zaznamenali jeho odklon zpět na východ USA. To už na palubě dávno zuřil zběsilý souboj o ovládnutí stroje a následně o zmaření úmyslu muslimských teroristů zasáhnout strategický cíl ve Washingtonu.

Jako podklad pro co nejvěrnější ztvárnění skutečného příběhu posloužily tvůrcům autentické záznamy komunikace posádky a telefonáty cestujících, kterým se podařilo během letu spojit se svými příbuznými. K letu se pojí několik záhad, které jsou dodnes obestřeny jen dohady. Proč se na palubě objevili jen čtyři teroristé, když v ostatních letadlech jich bylo pět? Proč se zmocnili únosci letadla později než ti ostatní, když byl stroj obsazen cestujícími pouze z jedné třetiny? A takových otázek je k tragédii z 11. září 2001 celá řada.

Následné vyšetřování událostí se o nějaká vysvětlení pokusilo, 100% jistotu dnes už ale asi nebudeme mít u žádného z nich. Jedno je však jasné, bez statečnosti 37 cestujících na palubě letu 93 by se teroristům jejich úmysl zasáhnout citlivý symbol USA – Bílý dům – zcela jistě podařil.

Otřesná událost očima filmařů vám přináší:

  • důkladnou rekonstrukci děsivého děje útoku na USA
  • skvěle pojatý střih a kamerové záběry
  • napětí, které vychází ze skutečných událostí

Díky poctivému zpracování všech dostupných dokumentů tak můžete i vy v pátek ve 23.15 nahlédnout přímo do útrob letadla a se zatajeným dechem sledovat nerovný souboj bezbranných pasažérů se zfanatizovanými teroristy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.