Seriály a filmy

16. července 2014 10:00

Gabriela Gabrielová

Léto jinak: Plavci s tělesným handicapem trénují ve Strakonicích

Protože si myslíme, že nejlepší výpověď můžou dát jen sami hlavní aktéři pobytu, požádali jsme dvě plavkyně-vozíčkářky, aby se pokusily vystihnout týdenní pobyt na Plaveckém létě ve Strakonicích.

Jitka Burianová se plavání věnuje od roku 2003 nejprve v Praze, nyní v Českých Budějovicích. S KONTAKTEM bB se poprvé potkala v rehabilitačním ústavu v Kladrubech a byla to láska na první pohled. V běžném životě vystudovala VŠ přírodovědného směru, procestovala pár zemí a ve dvou delší dobu pobyla. Zjistila tam, že se u nás nemáme vlastně tak špatně. Kromě bazénu tráví ráda čas venku v přírodě, třeba na kole.

Zuzka Přibilová s KONTAKTEM bB plave od roku 2003, kdy ji v Kladrubech do vody hodil Jan Nevrkla. Když není v bazénu, sedí v pražské kanceláři jedné stavební firmy, tráví čas s kamarády nebo hraje florbal.

Jaká je tvoje vzpomínka na první Strakonice?

Jitka: Obrovský pokoj se dvaatřiceti lůžky, kde se tehdy přespávalo. Tento pokoj prošel rekonstrukcí, místo něj máme tři pokoje pro pět až sedm lidí, a tak tento kolorit hromadného sdílení patří k minulosti. A pak taky sluníčko a doprovodný program někde vzadu na hřišti.

Zuzka: Bylo to, myslím, v roce 2004 a vzpomínám si na dřevěné palandy na pokoji pro 12 lidí. A obrovské horko, chodili jsme se vždycky cestou na obědy chladit na místní zimní stadion.

S čím si spojuješ letošní Strakonice?

Jitka: S letoškem si spojuji trochu chladnější počasí v druhé půlce týdne, boj o sprchy, zvláštní zařízení nazvané podvodní kamera GoPro, taneční choreografii na španělské téma, rozcvičku před plaváním a plavání v teplé vodě (a to nepříjemné vylézání z vody na chladný vzduch).

Zuzka: Letos si vybavím, jak plavu znak, koukám do těch obrovských ocelově šedivých mraků a cítím chladný severák vždycky, když vytáhnu ruku z vody. Jak se těším do spacáku, ta únava, která s sebou vždycky zároveň nese dobrou zábavu.

Proč jedeš raději do Strakonic než někam jinam?

Jitka: Těžko popsat pár slovy. Strakonice mají zvláštní atmosféru, ať už je to samotné plavání, tak i lidi kolem, kytara Josefa Duška, závěrečný večírek, závody, stoleček před naším ubytováním – místo, které přímo vybízelo lidi k zastavení a popovídání. Cesta na obědy a zpět, večery a spousta dalších a dalších zážitků. Jinde se to těžko zažije.

Zuzka: Týdny ve Strakonicích jsou prostě jedinečné, ničím nenahraditelné a jen těžko se popisují někomu, kdo je nikdy neprožil. Když si beru dovolenou v práci, říkám, že jedu na plavecké soustředění, ale není to tak úplně pravda. V bazénu sice strávíme spoustu času, ale jen o plavání to zdaleka není. Každý rok, když v neděli parkuju před areálem strakonického bazénu, automaticky vypínám hlavu a zapomínám na všechno, co se děje v Praze. Přestože fyzicky je to týden náročný až dost, je to ten nejlepší relax na světě.

Proč by měl jet člověk poprvé do Strakonic?

Jitka: Protože je to něco, na co dlouho nezapomene. Je to intenzivní týden, kdy bude člověk fyzicky unavený, ale přitom ho to všechno pozitivně nabije a potom bude dlouho na všechno vzpomínat. A další rok bude chtít velmi pravděpodobně jet zase.

Zuzka: Protože až z nich bude poprvé odjíždět, bude tušit, že nic podobného dlouho nezažije. Bude unavený, v závislosti na počasí bude pravděpodobně buď překrásně spálený, anebo promrzlý bez jediného suchého ručníku. Zároveň bude odjíždět s pocitem, že je super občas tak trochu překonat sám sebe a třeba se jít koupat ve 12 stupních, protože oběd pak chutná o to líp. A vůbec, alespoň mně pak připadá všechno tak nějak opravdovější.

Pro KONTAKT bB Jitka Burianová a Zuzka Přibilová

KONTAKT bB jedním dechem

• Unikátní projekt plavání tělesně postižených

• 300 lidí s tělesným postižením zapojených každoročně do programu

• Plave se ve střediscích Praha, Brno, Karlovy Vary, České Budějovice

• Díky školicímu programu KONTAKTU bB plavou tělesně postižení i v dalších osmi místech v ČR

• 1000 plavců s tělesným postižením se naučilo plavat díky metodické řadě Kovář–Nevrkla vytvořené zakladateli programu

• V letech 1995–2012 získali plavci vzešlí z programu KONTAKT na Letních paralympijských hrách, mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy 80 medailí

• Tři zlaté medaile Martina Kováře v Aténách 2004 jsou historicky největším úspěchem českého sportovce na Letních paralympijských hrách

• 52 plavců s tělesným handicapem na prvním ze tří týdnů Plaveckého léta KONTAKTU bB ve Strakonicích

• 32 dobrovolníků a pracovníků je doprovázelo na souši i ve vodě

• 8 plaveckých tréninků vyvrcholilo pátečními plaveckými závody Strakonice Cup

Kde se o KONTAKTU bB dozvíte více?

Na webových stránkách nebo na Facebooku

Odkazy:

Web: http://www.kontaktbb.cz/index.php

Facebook: https://www.facebook.com/pages/KONTAKT-bB/413436545147

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 7. 2024

Berani, daří se vám velmi dobře, ale dnes se možná budete cítit soustředěnější než kdy jindy. Cesta před vámi se zdá být jasná a dobře vymezená. Motivovaně očekáváte budoucnost. Možná uvažujete o dlouhé cestě do zahraničí nebo se možná vrátíte do školy, abyste získali vyšší vzdělání. Dnešní den je vhodný k tomu, abyste prozkoumali a dokončili své plány.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.