Seriály a filmy

13. března 2017 01:30

Iva Kropáčková

Letošní zima se v energiích prodraží. Víme, kde a jak lze ale šetřit během celého roku

Letošní zima provětrá účty snad všech domácností. Kvůli mrazům jsme logicky víc topili a poznáme to na obsahu našich peněženek. Ušetřit se ale přece jen na energiích dá...

O tom, že mrazivé počasí leze do peněz, se letošní zimu přesvědčíme bohužel asi všichni. Třeba domácnosti, které topí plynem, kvůli chladným dnům zaplatí za vytápění průměrně možná i o šest tisíc korun víc než loni. I přesto ale lze v řadě případů za energie ušetřit, ne jen pokud jde o topení. Podle odborníků si často sami necháváme z našich domácností utéct peníze úplně zbytečně. Tady jsou nejčastější příklady, kde se vám to může stát:

1. Teplo

Aby vám zbytečně neutíkalo teplo, je ideální mít dobře zateplený dům, resp. alespoň okna či střechu. Taková investice je ale velmi nákladná. (Aktuálně lze žádat o dotace na zateplení a rekonstrukci domu v programu Nová zelená úsporám, za zkoušku to určitě stojí.) Každopádně je velmi důležité při veškerých náročnějších investicích promyslet a propočítat, zda se vám to vyplatí. V případě rozsáhlejší rekonstrukce či zateplení se vyplatí taková investice, která se vrátí za 7 let.

Z dalších možností, jak snížit výdaje za teplo, je snížení teploty v pokojích o jeden stupeň. Tím lze ušetřit až 6 procent energie. Pokud jste zimomřiví, nepřekrývejte alespoň radiátory záclonami ani oblečením. Znemožňujete jim tak možnost místnost efektivně a levněji vytopit. Za radiátory můžete také umístit reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 procent tepla.

V zimě větrejte intenzivně, okna otevřete dokořán na 5 až 10 minut a udělejte průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste neměli nechávat otevřenou ventilačku delší dobu.

Ušetřit za energie se dá například i vhodným nátěrem zdí – třeba termoizolační malířskou barvou. Podle pokojových malířů takové stěrky nebo nátěry zlepší tepelnou pohodu v místnosti. Pomocí mikrokuliček odrážejí tepelné vlny zpět a stěna je na pocit teplá, nesálá z ní chlad a díky tomu se může méně topit.

2. Staré spotřebiče a jejich energetická třída

Jednou z energeticky nejnáročnějších místností ve vaší domácnosti kuchyně. Zde se vaří, skladují potraviny, někdy i pere prádlo. Podle průzkumů se průměrné stáří spotřebičů v českých domácnostech pohybuje kolem deseti let. Efektivnější variantou je tedy pořízení nových spotřebičů v energetické třídě minimálně A+.

Myčku také zapínejte, až když je zcela zaplněná nádobím. A není-li nádobí silně špinavé, stačí místo 60 °C použít program na 50 °C. Pravidelně také čistěte filtr.

Lednici nebo mrazák neumisťujte příliš blízko stěny, do rohu, nebo dokonce do výklenku a neumisťujte k jejich blízkosti žádné tepelné spotřebiče, pokud není například provedena dostatečná izolace/zástěna v rámci kuchyňské sestavy. Oba tyto spotřebiče také pravidelně odmrazujte a čistěte.

3. Světlo

Další kapitolou je osvětlení. Velmi úspornou variantou oproti klasickým žárovkám můžou být například žárovky LED, případně kompaktní zářivky. Přičemž nejméně energie spotřebovávají právě LED žárovky, které se hodí v podstatě do všech místností, i na chodbu. Nevadí jim časté spínání a zapínání, vydrží několik let plného provozu i v náročnějších podmínkách (vlhko). Známější a více využívané kompaktní zářivky (úsporné žárovky) také ušetří spoustu energie (oproti klasickým jsou úspornější asi o 60 procent), hodí se ale pouze do místností, kde víte, že budete svítit delší dobu (tedy obývák, pracovna, kuchyně). Těmto typům žárovek nesvědčí časté zhasínání. Nedoporučují se třeba na toaletu. Například pokud v bytě 2+kk máte 6 klasických 60W žárovek a vyměnili byste je za 9W, tak můžete orientačně ušetřit 1800 korun za rok.

4. Stand-by režim – pozor na něj

Ušetřit ale můžete i bez toho, abyste kupovali nové spotřebiče. I u těch stávajících myslete na to, že byste je měli vytahovat ze zásuvky, pokud je zrovna nepoužíváte. Týká se to zejména televize, počítače, DVD přehrávačů a podobně. I když jsou tato zařízení zdánlivě v klidu, spotřebovávají energii v režimu stand-by a za rok tak může vzniknout zbytečný náklad navíc v částce kolem dvou tisíc korun.

5. Zbytečně drahý dodavatel energií

Ušetřit můžete i tím, že změníte dodavatele energií. Dá se hovořit o tisícových úsporách za rok, pokud najdete pro vás výhodnějšího. Na trhu je velké množství dodavatelů, kteří jsou stabilní, a přesto mají výrazně levnější ceny než majoritní společnosti. Obraťte se přímo na vybrané dodavatele nebo porovnejte nabídky online. Použít můžete ověřené srovnávací internetové kalkulačky, jako jsou například i na Prima Rádci.

ONLINE KALKULAČKY: Vyzkoušejte srovnání cen ENERGIÍ

6. Chybná distribuční sazba

Až pětina domácností má podle průzkumů špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny a tím může za rok vyhodit z okna tisíce korun. Energetické společnosti nabízejí několik možností, jak si sazbu můžete nastavit. Podle toho, jak moc a k čemu proud doma, na chatě či v garáži využíváte. Někdo elektřinou jen svítí, někdo i topí, někdo i ohřívá vodu, nebo dokonce využívá tepelné čerpadlo. A podle toho jsou také nastaveny sazby a ceny za takzvaný levný a drahý proud, tedy nízký a vysoký tarif. Až na dvě jsou totiž všechny distribuční sazby dvoutarifní a spotřebitel má tak možnost platit v určitý čas nižší částky za spotřebovanou energii. Levný proud přitom u všech sazeb nestojí stejně, liší se dále podle toho, jak dlouho trvá (8, 20, 22 hodin denně), jak elektřinu využíváte při topení a podobně. Úspory u čtyřčlenné rodiny při přechodu ze špatně nastavené na správnou sazbu jsou kolem pěti tisíc korun za rok. Podrobnosti v článku:

Spoustu novinek i tipů na úspory najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky topení mrazy zima

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.