Ludvík XIV. nechal vystavět první Invalidovnu, domov pro veterány. Praha se inspirovala

Historie je plná krvavých konfliktů. Život zraněných vojáků a veteránů nebyl zřejmě moc veselý, a tak tomu bylo až do iniciativy krále Francie, který se rozhodl vojákům trochu pomoci s bytím po válce. Domov pro vysloužilé a nemocné veterány zrealizoval Ludvík XIV. Další díl seriálu Versailles ukáže počátky této iniciativy a pravou tvář ne tak docela romantické Francie. Dívejte se v neděli ve 22.00 na Prima LOVE.

Ludvík XIV. se narodil roku 1638, v době, kdy v Evropě zuřila třicetiletá válka. Jeho vláda trvala úctyhodných 72 let. Výbojné Francii se v té době velmi dařilo, rozpínala své území, zastrašovala nepřátele a ukazovala své bohatství a sílu na všechny světové strany. Ludvík XIV. byl zkrátka král činu.

Král, který se považoval za zástupce Boha na zemi, měl své slabé, ale i velmi silné stránky. Každý věděl, že city a zhrzení žen, se kterými měl dohromady 25 dětí, nejsou ničím důležitým, čím by se měl věhlasný panovník zabývat.

Invalidovna v Paříži

Větší starost mu dělal osud válečných hrdinů, kteří bojovali po jeho boku ve jménu Francie. Pro ně nechal zhotovit komplex, který byl samostatně žijící jednotkou a veteráni v ní našli vše, co k životu potřebovali – Invalidovnu. Stalo se tomu tak 24. listopadu 1670. Za 6 let byla stavba dokončena a o několik let později vznikla i kaple. V této Invalidovně bychom našli i ostatky Napoleona Bonaparte, které sem Francouzi uložili až roku 1861.

Jakým způsobem došel k rozhodnutí postavit Invalidovnu, ukazuje 6. díl veleúspěšného seriálu Versailles, který vysílá televize Prima každý víkend na Prima LOVE. Zajímavosti ze života Ludvíka XIV. můžete sledovat i on-line na iPrima.cz.

Podívejte se na exkluzivní ukázku ze 6. dílu Versailles:

Invalidovna v Česku

Projektování pražské Invalidovny probíhalo v letech 1731–1737. Vzorem tohoto projektu byla právě Invalidovna v Paříži. Ta česká však nikdy nebyla zcela dokončena, byla realizována jen pouhá devítina připravovaného projektu.

Více o Invalidovně v Praze se dozvíte v článku na Prima Living.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.