6. června 2014 15:12
Gabriela GabrielováMark Wahlberg jako Max Payne, nesmiřitelný policista mstící vyvraždění své rodiny
Jestli máte rádi thrillery s prvky nadpřirozena, plné speciálních efektů, výbušnin, přestřelek a akčních scén, budete z této temné kriminálky inspirované stejnojmennou videohrou nadšeni. Nepropásněte ji na Primě v sobotu ve 22:20
Max Payne (Mark Wahlberg) je newyorský policista, který se ve snaze pomstít vraždu své manželky a malé dcerky vydává na nebezpečný boj s temným drogovým podsvětím a nakonec musí dát v sázku i vlastní život.
Pátrání po vrahovi ho dovede až k vysoce postaveným manažerům firmy, pro kterou jeho manželka v minulosti pracovala. Zjistí, že společnost pod pláštíkem oficiálních aktivit provádí přísně utajované ilegální pokusy na lidech, jejichž cílem je vytvoření super vojáka - člověka, který by necítil bolest ani strach. Za tímto účelem firma vytvořila speciální drogu, ovšem při testech se ukázalo, že má závažné vedlejší účinky. U devíti lidí z deseti se v důsledku jejího podání objevily záchvaty agresivity, halucinace a posléze smrt. Jen deset procent testovaných dokázalo drogu přijmout a osvojit si vlastnosti, ke kterým byla vyvinuta.
Drogové podsvětí nebezpečnou látku distribuuje mezi nic netušící uživatele. Množí se podezřelých případů sebevražd, záhadných úmrtí a zjevení démonických okřídlených bytostí.
Max se při svém pátrání musí utkat nejen s drogovými bosy a zabijáckým super vojákem, ale po zradě nejbližšího přítele je postaven před zoufalou volbu: musí si vybrat mezi jistou smrtí podchlazením a požitím oné drogy…
Věděli jste, že…
- Film je volnou adaptací úspěšné videohry, i když mnoho prvků má vlastních. Například ve hře je Max přinucen drogu si vzít, kdežto ve filmu se k tomu rozhodne dobrovolně. Film má taky jiného hlavního padoucha a mnohem větší náběh do mystična. Šéf firmy, která vytvořila původní videohru, byl v první reakci na film velmi kritický. „Jen nevěřícně kroutím hlavou,“ prohlásil. Poté, co film první víkend svého promítání v kinech dosáhl vynikající návštěvnosti, ovšem svůj názor trochu poupravil. „Myslím, že i přes zřejmé rozlišnosti na něj můžeme být hrdí,“ nechal se slyšet.
- Režisér John Moore v jednom z rozhovorů uvedl: „Jen co jsem poprvé zasedl k té videohře, ztělesněním Maxe Payna se pro mě stal Mark (Wahlberg). Bylo velké štěstí, že měl čas a nabídku přijal. Kdyby ne, asi bychom projekt museli dát na nějakou dobu k ledu, protože já si vážně nikoho jiného pro tu roli neuměl představit.“
- Mark Wahlberg zmíněnou videohru údajně nikdy ani nezkusil. Bál se, aby se na ní nestal závislým. K vcítění se do charakteru Maxe Payna mu podle jeho slov stačil scénář. To herečka Mila Kunis, která ve filmu obsadila jednu z hlavních ženských rolí, videohru ještě před začátkem natáčení znala a hrála. Nepostoupila v ní ale příliš daleko. Její oblíbená část přípravy na filmování byl trénink se zbraněmi, v jehož rámci se musela naučit rozebrat a znovu dát dohromady samopal se zavázanýma očima.
- Spojení Wahlberga a Kunis na filmovém plátně se osvědčilo. Po Maxu Paynovi se společně objevili ještě ve filmech Noční rande (2010) a Méďa (2012).