Seriály a filmy

22. února 2016 00:55

Iva Kropáčková

Matka dvou dětí doma šetří, kde se dá. Díky tomu nemusí chodit do práce

Ekologicky založená Zoë z Velké Británie chce dokázat, že je možné uživit čtyřčlennou rodinu jen s jedním platem, a to způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí. Jaké má metody?

Vyjít s jedním (běžným) platem lze, tvrdí Zoë Morrison. Má-li rodina ale nižší příjem, musí mít zákonitě i nižší výdaje. Proto jsou podle mladé matky, která o svém úsporném hospodaření píše i blog, nezbytné některé změny v životním stylu. "Tyto změny ve vás probudí kreativitu a velmi často podomácku vyrobené předměty jsou mnohem levnější a zdravější než ty koupené v obchodě," tvrdí 36letá Britka. Způsob života, jaký vede, přinesl rodině asi 11 tisíc liber ročně (to je v přepočtu necelých 382 tisíc korun). Tedy víc, než prý dostala v zaměstnání na pozici auditorky, odkud před čtyřmi lety odešla. Nutno podotknout, že tato žena sice ušetří značnou sumu peněz díky změně životního stylu, zahradničení a způsobu nakupování, nicméně našla i jiný způsob příjmů, a to je například pronájem pokoje nebo garáže v domě, kde bydlí. Za to prý měsíčně získá kolem 505 liber, tedy asi 18 tisíc korun. V přepočtu necelých 5 tisíc korun ušetří i díky solárním panelům, do kterých rodina investovala před pěti lety...

Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy i vrácení až 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online

Metody úspor podle Zoë Morrison

Kromě příjmů, které má rodina z pronájmů části vlastní nemovitosti, získává Zoë Morrison o tisíce liber ročně navíc (oproti době než začala vědomě šetřit) díky následujícím metodám:

Pěstování vlastní zeleniny, ovoce i květin

Oproti řadě lidí má nespornou výhodu. Má vlastní zahradu, navíc přímo u domu. Tam pěstuje ovoce, zeleninu, bylinky i květiny. Díky tomu za rok prý ušetří v přepočtu 15 tisíc korun.

Nakupování z druhé ruky

Vše, co jde, nakupuje z druhé ruky nebo opravuje. A podle Zoë lze takto pořídit v podstatě všechno. Oblečení pro sebe i děti, svým dvěma chlapcům ve věku 5 a 7 let takto pořizuje i hračky. (Má to prý kromě ceny i velkou výhodu, pokud jde o ekologický či zdravotní aspekt: Nové oblečení je plné chemikálií, jako jsou barviva, antibiotika apod. Jediným důvodem, proč se doporučuje nové oblečení vyprat, je zbavení se těchto škodlivin dřív, než přijdou do styku s kůží. Oblečení se "sekáče" je přitom už několikrát vyprané. Navíc Zoë vadí, že kvůli vyrobení nového kousku oblečení často dělníci pracují v nebezpečných podmínkách a za malý plat.)

Úsporně smýšlející "ekoložka" nekupuje knihy, chodí radši do knihovny. Rozbité věci se snaží opravit. V podstatě prý nekupuje ani dárky, balicí papíry či blahopřání. Vše vyrábí, resp. v případě balicího papíru třeba použije kusy látky nebo starého oblečení. Nekupuje moc často ani nové boty. Podle spořivé ženy lze tímto způsobem ročně ušetřit v přepočtu 167 tisíc korun. Konkrétně, pokud pro sebe nakupuje oblečení v bazaru, ušetří prý 658 liber, tedy asi 23 tisíc korun ročně. To, že nemají nové hračky, ani třeba cédéčka či knihy, jim do rodinného rozpočtu přinese úsporu 76 tisíc korun ročně oproti době, kdy tyto věci běžně pořizovali.

Úspora za jídlo

Na jídle samozřejmě také rodina hodně ušetří. Kromě toho, že si pěstují ovoce a zeleninu (v nejrůznějších nádobách od vyřazeného nábytku po starou vanu), také například nekupují zbytečně drahé potraviny zaměřené přímo na děti. Dětem dává Zoë normální svačiny, sýry, kousky ovoce apod. A pijí většinou vodu. Čaje rodina pije pouze domácí, z bylinek ze zahrádky. Čaj nebo kávu si nekupuje ani v restauracích, tam ostatně chodí minimálně. Snaží se většinou vařit doma, i jídlo na výlet. Nakupují také ve velkém. Zoë přestala používat i cukr a pít sladké nápoje. Zřídkakdy se napije alkoholu. Kuřecí maso nakupuje na farmě. Díky tomu všemu prý ušetří na jídle v přepočtu 106 tisíc korun ročně oproti dřívějšímu životnímu stylu.

Kosmetika a drogerie

Zoë nepoužívá mycí prostředky z drogerií, ale domácnost čistí pomocí vody, octa, citronové šťávy, soli, ale i vodky. Pokud jde o kosmetiku, make-up teď třeba nepoužívá vůbec, stejně tak drahé kosmetické krémy (občas použije olivový olej) či ubrousky a ani jednorázové dámské vložky (místo nich má menstruační kalíšek). Ke kadeřnici chodí dvakrát ročně. A na jeden měsíc se navíc v rámci nedávného ekologického experimetnu vzdala toaletního papíru (myla se vodou), šamponu a pasty na zuby. Výsledek? Za měsíc ušetřila v přepočtu asi 500 korun. Po skončení experimentu se ovšem k toaletnímu papíru opět vrátila, nicméně místo šamponu používá olivové mýdlo. Úsporné kroky v této oblasti rodině pak přinesou cca 635 liber, tedy asi 22 tisíc korun za rok.

Zábava a dovolená

Zahraniční dovolenou si rodina dopřeje, ale jen sporadicky, pokud to jde, jezdí spíš za příbuznými či známými. Do kina chodí, ale když jsou u nich v sobotu ráno levnější přestavení. Děti si hrají na hřišti, které je zdarma. Ušetří tak 1 750 liber ročně, pro představu je to 60 tisíc korun.

Kompletní přehled úspor, který vypracovala tato spořivá žena, je k v angličtině k dispozici na webu Eco Thirfty Living.

Jak to vidíme my?

Ačkoliv jsme pro představu uvedli výši úspor na koruny, nebudeme teď porovnávat, zda je možné tímto způsobem dosáhnout přesně takových úspor i u nás. To asi zdaleka ne. Záleží na mnoha vstupních podmínkách (místní ceny, výše příjmů a útrat rodiny před začátkem šetření apod.). Pokud jde ale pouze o tipy, proč a jak zbytečně neutrácet, některé můžou být inspirativní, jiné jsou ale dost na hraně. Ne každý má navíc zahradu a vlastní dům s volnými prostory k pronájmu. Nicméně, chce-li někdo zkusit dosáhnout takových úspor, aby mohl nahradit v rodině jeden plat, nebo naopak je nucen uživit rodinu jen s jedním platem či nižšími příjmy, určitě to jsou více méně nápady (v rámci možností), nad kterými je vhodné se minimálně zamyslet a některé z nich i zkusit. A pokud jde o to, že byste díky úsporám a například příjmům z pronájmu nemuseli pracovat, je nutné u nás ohlídat i daňové povinnosti a případnou nutnost platit zálohy na pojištění.

A jde-li o úspory, máme také jeden jednoduchý tip k dobru. Využijte online srovnání finančních produktů, jako jsou platby za energie či pojištění. Tady lze velmi snadno najít úspory v řádech několika tisíc korun ročně.

NÁŠ TIP: Spočítejte si v online kalkulačkách, kolik můžete ušetřit či vydělat:>>> Energie>>> Povinné ručení>>> Hypotéka>>> Mobilní tarify

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky úspory jídlo

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.