Seriály a filmy

9. února 2016 01:15

Iva Kropáčková

Ušetřete peníze i čas pro sebe. Víme, jak mít snadno o tisíce korun víc než teď

Existuje spousta věcí, na kterých lze šetřit, a přitom velmi snadno. Jednoduchý a zásadní tip vám na účtu "zachrání" i tisíce korun ročně.

Mít k dispozici víc peněz během roku, abyste si mohli dopřát i o trochu víc luxusu, není zas až tak těžké. A nemusíte kvůli tomu začít dělat přesčasy nebo hledat druhou práci, nemusíte oželet dovolenou. Pokud máte standardní příjem a platíte pravidelně za domácnost či pojištění, vždy máte určitý prostor pro úspory. Dost peněz navíc vám přinesou více či méně známé taktiky, hledat úspory můžete i díky moderním a stále oblíbenějším online srovnávačům finančních produktů, které se například v Anglii nebo Americe staly už běžnou součástí při plánování rodinných financí. Tyto porovnávače berou data o smlouvách, z pohodlí vašeho domova je srovnají s dalšími produkty na trhu, a vyberou ty nejvýhodnější. A to během několika málo minut.

Ročně 8 tisíc korun a víc k dobru...

Velkou část rodinného rozpočtu "ukrojí" většinou pravidelné platby a ty právě nabízejí možnosti zajímavých úspor. Srovnání se vyplatí hlavně u výdajů za energie, pojištění, případně u splátek úvěru na bydlení. „Mohu potvrdit, že denně evidujeme nárůst zákazníků, kteří si na našem portálu porovnají a také sjednají nějaký finanční produkt. Jejich roční úspora se pohybuje okolo 8 tisíc korun,“ říká Zbyněk Laisek, majitel společnosti, která provozuje porovnávače na Prima Rádci. A 8 tisíc korun? To je částka, která například o několik stovek převyšuje průměrné vánoční útraty Čechů za dárky. Dále pak také mohou pomoci ušetřit pár stovek až tisícovek měsíčně šikovné finanční nástroje či výhodné akční nabídky při běžném nakupování. A v neposlední řadě také to, jak moc chcete utrácet. V řadě případů totiž lidé nakupují věci pro to, aby jim pak ležely nevyužité ve sklepě. Lepší je si "nestandardní" nákup třeba i třikrát rozmyslet...

Zjistěte, o kolik víc peněz můžete mít

Tady vám přinášíme přehled možností úspor, které můžete snadno vyzkoušet hned teď. Pomocí našich online srovnávačů zásadních finančních produktů můžete během jedné až dvou minut zjistit, kolik lze ušetřit. A případně začít hned s úspornými opatřeními. Se sjednáním nové smlouvy vám pomůžeme i po telefonu nebo e-mailu.

1. PLATBY ZA ENERGIE

Vypadá to, že letos ceny energií mírně vzrostou. A to kvůli navýšení regulované složky ceny. Nicméně, ne o moc. Každopádně ušetřit můžete, i když se ceny zvyšují. Tuto otázku byste měli řešit zejména tehdy, pokud elektřinou nebo plynem topíte. Konkurence na trhu energií je obrovská a vy máte možnost porovnat nabídku všech dodavatelů a případně vybrat takového, u kterého budete platit méně, aniž byste museli změnit spotřebu. V případě elektřiny lze přechodem k jinému dodavateli ušetřit průměrně až 1760 korun ročně, u plynu až 7 tisíc korun. V případě rodinného domu, který je vytápěn plynem, lze porovnáním nabídek ušetřit až 12 tisíc korun. Je lepší aktivně porovnat trh, než okamžitě kývnout na nabídku například od podomního prodejce, který zastupuje pouze jednu firmu. Taková smlouva často bývá naopak drahá.

ONLINE SROVNÁVAČE (s možností sjednání):>>> Porovnejte platby za elektřinu.>>> Porovnejte platby za plyn.Výsledky se zobrazí podle vámi zadaných údajů o spotřebě, místě bydliště, velikosti bytu či domu, způsobu vytápění a současném dodavateli.

SPECIÁL: Úsporná domácnost snadno a rychle

V případě energií jsme teď pominuli návyky při využívání elekrických spotřebičů a například zateplení či výměnu oken, ačkoliv to jsou také kroky, které pomáhají každé rodině uspořit velké množství energie a tím vysoké částky z rozpočtu. To vše ale můžete zjistit například v následujícím článku, kde najdete spoustu tipů na šetrné a ekologické chování...

A mimochodem, pokud například plánujete energeticky úsporné bydlení, ušetřit značnou část peněz z nákladné investice na rekontrukci domu, výměnu oken, kotle či instalaci fotovoltaických panelů na střechu můžete i díky státním dotacím. Podrobně o tom píšeme v tomto článku:

+ Zkontrolujte DISTRIBUČNÍ SAZBU ELEKTŘINY

Jednou z možností, jak efektivně a úsporně využívat elektřinu, je mít správně nastavenou distribuční sazbu. Podle odhadů ji má špatně nastavenou 20 procent domácností. Například běžná rodina (2 dospělí + 2 děti), která bydlí v bytě, využívá bojler k ohřevu teplé vody a má nastavenou nejčastější sazbu D02d, může ušetřit průměrně 5 tisíc korun za rok, pokud sazbu změní. D02d není v tomto případě vhodná, lepší je sazba D25d. V článku Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji? najdete podrobné informace o distribučních sazbách včetně přehledu všech sazeb vhodných pro každý typ domácnosti a jejich efektivním využití.

Podívejte se na rozhovor se Zbyňkem Laiskem o správném nastavení distribučních sazeb.

Pokud si stále nejste jisti, jaká distribuční sazba je pro vás vhodná nebo jak a jestli můžete ušetřit změnou dodavatele, případně co všechno byste měli udělat pro to, abyste ho změnit mohli, obraťte se na naše odborníky prostřednictvím kontaktního formuláře. Zdarma vám poradí a případně pomohou celý proces zrealizovat.

2. PLATBY ZA POJIŠTĚNÍ

Například máte-li sjednané povinné ručení už několik let a zatím jste jeho cenu neměnili, ale pouze vždy zaplatili částku uvedenou na zaslané složence se zelenou kartou, ověřte si aktuální nabídky. Pohybují se v částkách řádově o více než tisícovku méně, někdy se můžete dostat až na polovinu ceny uvedené na složence. Ve chvíli, kdy vám pojišťovna pošle novou zelenou kartu, je ideální doba na porovnání povinného ručení u své, případně i jiných pojišťoven. Máte pak čas na zrušení stávající smlouvy bez sankcí a sjednání nové.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Platby za povinné ručení

A při sjednávání nové smlouvy je vhodné s pojišťovnou vyjednat ty nejvýhodnější nabídky, využít triky, které výslednou cenu srazí o další procenta níž. To vše najdete zde:

Pokud chcete mít či máte sjednané i havarijní pojištění, ušetřit můžete tak, že pojistku uzavřete u stejné pojišťovny spolu s povinným ručením. Ale v každém případě (ať už platíte samostatně nebo s povinným ručením) je dobré havarijní pojistku pravidelně, v době výročí smlouvy, aktualizovat. Už kvůli tomu, že s každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snížíte i výši havarijního pojištění. Například platby havarijní pojistky za auto, které nejčastěji jezdí po českých silnicích, se v případě každoročního aktualizování smlouvy ceny pohybují asi takto:

1. rok: 7 600 Kč; 2. rok: 6 200 Kč; 5. rok: 3 700 Kč

Za první rok ušetříte 800 korun, za pět let už asi 10 700 korun. Pokud byste svou smlouvu nechali být, zaplatíte za pět let 38 000 korun. Budete-li aktivní a každoročně pojišťovnu kontaktujete a vyřídíte nový výpočet pojistného, zaplatíte za stejnou dobu zhruba 27 300 korun. Rozhodně se také vyplatí v době výročí smlouvy porovnat stávající nabídky na trhu. To může také znamenat úsporu až několik tisíc korun.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Havarijní pojištění

Chcete nastavit pojištění na auto tak, abyste platili co nejméně a zároveň byli dostatečně kryti? Kontaktujte naše finanční odborníky, zdarma vám poradí, jak na to, a případně pomohou najít nejvýhodnější nabídky na trhu...

SPECIÁL – Povinné ručení a havarijní pojištění

- hraný on-line seriál

- návody, tipy, informace

- rady na cestu

Také další pojišťění, která si sjednáváte, můžete nastavit co nevíc výhodně a ušetřit přitom desítky až stovky korun. I u své "mateřeské pojišťovny". Ať už se jedná o pojištění bytu, vašeho zdraví a pracovní neschopnosti, či cesty do zahraničí. Pomocí internetového porovnávače zjistíte, jaké jsou nabídky na trhu v případě, že uvažujete o změně. Dlouhodobé pojistky se každopádně vyplatí pravidelně projít a vyhodnotit, zda odpovídají stále životní situaci a pružně na ně reagovat. Pak stačí (ideálně při výročí sjednání smlouvy) oslovit svou pojišťovnu s požadavkem na změnu, pro vytipování výhodného životního pojištění můžete opět využít i bezplatné poradenství s našimi odborníky.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Cestovní pojištění

3. PLATBA ZA BYDLENÍ (HYPOTÉKA)

Máte hypotéku a končí vám za několik měsíců fixace, případně máte plovoucí sazbu? Je pravý čas prozkoumat nabídky bank a zkusit ušetřit na pravidelných splátkách. V tomto případě můžete ušetřit několik tisíc korun každý měsíc. Navíc to vypadá, že rekordní sazby budou banky nabízet i letos. Stojí za to oslovit svoji i jiné banky a zjistit, co vám nabídnou. Aktuální nabídky napříč českým hypotečním trhem můžete prozkoumat jednoduše i v internetovém porovnávači. Pokud si nejste jisti, že byste uměli „vyhádat“ tu nejvýhodnější sazbu nebo potřebujete s čímkoliv poradit, máte opět možnost obrátit se přímo na odborníky Prima Rádce, kteří vám se vším kolem refinancování hypotéky pomohou. Využijte kontaktní formulář.

SPECIÁL – Vše o hypotékách

- hraný on-line seriál

- tipy, jak vybrat nejvýhodnější hypotéku

- aktuální i praktické informace o úrokových sazbách

ONLINE SROVNÁVAČE HYPOTÉK (s možností sjednání)>>> Porovnání hypoték pro refinancování>>> Porovnání nových hypoték

4. PLATBY ZA TELEFON

Na Prima Rádci nabízíme možnost vyhledat si ten nejlevnější mobilní paušál na trhu a sjednat si jeho zřízení. Výhodou srovnání na našem webu jsou nejnižší ceny, slevy a bonusy, které dostanete pouze u nás. Srovnáním můžete ušetřit až polovinu měsíční útraty za mobil.

>>> ONLINE POROVNÁVAČ (s možností sjednání): Mobilní tarify

5. PLATBY V OBCHODECH (tip pro lidi s platební morálkou)

Za své pravidelné útraty za jídlo či oblečení můžete také získat zajímavé bonusy a slevy, které k běžným nákupů nabízejí kreditky. Ty jsou praktické hlavně pro zákazníky, kteří jsou zvyklí platit kartou v obchodech a mají pravidelný měsíční příjem (navíc ideálně s určitou finanční rezervou po zaplacení běžných výdajů). Transakce u obchodníků jsou zdarma a navíc na některé zboží lze získat i slevu kolem 10 procent. A řada karet nabízí i další výhody při placení.

>>> ONLINE SROVNÁNÍ: Kreditní karty (včetně slev a bonusů)ALE POZOR! Kreditní karta je úvěr, tudíž se utracené peníze musejí bance vrátit. Na to je většinou čas až měsíc a půl – jedná se o takzvané bezúročné období. Vrátíte-li peníze zpět na úvěrový účet do konce daného období, neúčtují se vám žádné úroky. Pokud to nestihnete, úroky jsou naopak vysoké (20 procent a více) a karta se prodraží. Kreditkou také není výhodné vybírat z bankomatu, tam jsou účtovány také velmi vysoké poplatky.

SPECIÁL – Vše o platebních kartách

- hraný on-line seriál

- bezpečné používání karet

- tipy, když jedete do zahraničí

- kreditní karty

6. PENÍZE (aspoň trochu) ZHODNOCUJTE

Ušetřené peníze a ty, které vám případně zbývají každý měsíc nad rámec pravidelných a nutných výdajů, ukládejte stranou – například na spořicí účet, který bývá zdarma. Zhodnotíte je o trochu víc, než na běžném účtu (i když aktuálně úroky nejsou v ideální výši) a hlavně je schováte sami před sebou – nebudete je mít na očích a je pravděpodobné, že je neutratíte za zbytečnosti. Naopak například bezpečně ušetříte na dovolenou. Ale na druhou stranu máte peníze kdykoliv k dispozici, pokud se vám například rozbije pračka a vy dáte nakonec přednost novému spotřebiči. Hodláte-li šetřit, resp. spořit více let, můžete peníze uložit například na termínované vklady, stavební spoření či investovat prostřednictvím podílových fondů (v tomto případě peníze sice můžete také kdykoliv vybrat, nicméně výhodnější je investovat v dlouhodobějším horizontu).

7. TIPY NA ÚSPORNÉ CHOVÁNÍ

Našli jsme i další triky a tipy, které vám můžou pomoci zlepšit finanční rozpočet a mít ve výsledku víc peněz, než dosud. Některé vám zaberou jen několik minut, jiné hodiny, další vyžadují trochu pravidelného úsilí. Všechny jsou ale neuvěřitelně jednoduché, zvládne je každý. A je jasné, že všechny uvedené tipy nejsou určeny pro všechny. Zkuste projít seznam a najít deset až patnáct taktik, které vám budou nejbližší a zkuste je použít. 35 jednoduchých tipů, jak nastavit vaše chování a jednání nejen při nakupování najdete zde:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.