Seriály a filmy

28. dubna 2015 01:00

Iva Kropáčková

Jak zhodnotit peníze? 6 možností pro vás

Peníze nemusejí ležet jen na běžném účtu. Mohou vám – více či méně – vydělávat. Jaké jsou možnosti a jaké nabízejí zhodnocení?

Na začátku je třeba si říci, jak velkou míru rizika jste ochodni podstoupit a jaké úmysly s penězi máte. Chcete je mít okamžitě k dispozici, nebo je chcete mít zpátky až za několik let? Máte rádi jistotu, nebo vám vyhovuje adrenalin? Ve výsledku můžete spořit, nebo investovat. Spoření je většinou sázka na jistotu, ale s nižšími výnosy. Vyššího zhodnocení dosáhnete investováním, ale hraje zde roli zase vyšší míra rizika...

1. Spořicí účet

Forma bankovního účtu s vyšším zhodnocením peněz. Varianta zhodnocení peněz pro lidi, kteří neradi riskují a mají rádi své jisté. Je pravda, že aktuální úroky na spořicích účtech nejsou příliš atraktivní. Dnes se ty nejlepší sazby pohybují kolem 1,5 procenta. Výhodou ale je, že peníze nezahálejí jen na běžném účtu, kde jsou úroky v podstatě nulové. Navíc si peníze „fyzicky“ oddělíte od zbytku, který používáte na pravidelné platby. Přitom je máte okamžitě k dispozici, pokud například šetříte na dovolenou nebo novou televizi.

2. Termínovaný vklad

Pokud peníze nebudete pár let potřebovat, můžete je dát do termínovaných vkladů. Ty jsou určitou alternativou spořicího účtu, mají ale, až na výjimky, lepší úrokové sazby. Pokud byste peníze chtěli vybrat dřív, může to být nevýhodné – většinou musíte zaplatit vysokou smluvní pokutu. Hodí se pro větší vklady. Nabídka bank je velká, produkty se liší délkou vkladu i výší úroku. Nejvýhodnější sazby se pohybují ve výši 2,9 procent, ty méně výhodné se vyrovnají i úrokům u spořicích účtů, bankovní trh se proto vyplatí porovnat. Ne každý termínovaný vklad nabídne lepší zhodnocení peněz než spořicí účet.

Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi? Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. Pište na info@prima-radce.cz nebo v kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

3. Stavební spoření

Zhodnotit úspory můžete i prostřednictvím stavebního spoření. I tady ale musíte počítat s mnohem nižšími úrokovými sazbami než například před pěti, resp. deseti či patnácti lety. Nicméně podle finančních odborníků se ve srovnání s běžným či spořicím účtem jedná o nadprůměrný produkt. "I přes pokles úrokových sazeb na stavebním spoření, které dneska začínají někde od jednoho procenta, je to stále nejvýhodnější forma spoření, protože díky státnímu příspěvku se celkový výnos pohybuje kolem 4 procent, což vám dnes žádná jiná finanční instituce nedá," říká Michal Koubek, finanční odborník Prima Rádce. Jedinou nevýhodnou je to, že peníze jsou na stavebním spoření vázány poměrně dlouhou dobu.

4. Dlouhodobé spoření – na „důchod“

Část peněz, které teď máte k dobru (i nad rámec jiných spořicích či investičních počinů), můžete ukládat na produkty dlouhodobého spoření, takzvaně na „důchod“. Jedná se například o doplňkové penzijní spoření s příspěvky od státu. Pokud spoříte 300 korun měsíčně a více, získáte nárok na státní podporu ve výši až 2760 korun ročně. Navíc je možné snížit si základ daně až o 12 tisíc korun ročně. Na doplňkové penzijní spoření vám může přispívat také zaměstnavatel.

NÁŠ TIP: Chcete založit doplňkové penzijní spoření? Tady najdete všechny nabídky na trhu...

Podobnou službu vám může zajistit i životní pojištění doplněné o investiční nebo kapitálovou složku. Část vložených finančních prostředků je určena na krytí rizik a část se zhodnocuje. Může vám přispívat zaměstnavatel a máte možnost si snížit základ daně až o 12 tisíc korun ročně. Výnosy z těchto produktů jsou různé, záleží na zvolené strategii i pojišťovně. Výhodnější je z pohledu klienta investiční životní pojištění, kde lze dosáhnout 3–4procentního zhodnocení, někdy i dvojnásobně vyššího, ale záleží na konkrétní situaci a vývoji.

5. Investování do akcií a podílových fondů

Zhodnocovat peníze můžete i nakupováním akcií. A to buď sami za sebe na burze cenných papírů (ne přímo, ale přes tzv. brokery, které jsou v dnešní době on-line a nabízí je většina bank) nebo prostřednictvím otevřených podílových fondů. Investovat může i úplný začátečník. Pokud jde o podílové fondy, podílové listy, které získáte, můžete okamžitě prodat za jejich aktuální hodnotu. Peníze tak máte také hned k dispozici. Není zde ani příliš vysoká míra rizika, jsou vysoce likvidní a vaše peníze mají v rukách zkušení profesionálové. Nicméně výhodnější je hodnotit úspory tímto způsobem spíš v dlouhodobém horizontu. Nevýhodou je, že vklady do podílových fondů nejsou pojištěny a platí se relativně vysoké poplatky.

Trochu víc rizika s sebou přináší přímé investování do cenných papírů, ale i tady záleží na vašem přístupu. Máte-li nějaké peníze navíc, odvahu riskovat a alespoň trochu přehled ve finančním světě, můžete zkusit investovat právě do akcií... Vaše peníze budou stále aktivní. A vy také. Záleží tedy, jak moc a jak často se chcete či můžete sledování kapitálového trhu věnovat. Jsou investoři, kteří věnují obchodování minimálně hodinu denně, jiní přispívají s měsíčním intervalem a jiní nechají obchodovat za sebe makléře. Více o investování do cenných papírů v následujícím článku:

6. Investování do nemovitostí

Stále více lidí kupuje nemovitosti jen za účelem zisku. Nicméně jedná se o variantu investování s vysokými náklady a pomalým výnosem. Nejvýnosnější je v tomto ohledu pozemek, z něj ale většinou neplynou pravidelné příjmy jako například z bytu, který pronajmete. Na druhou stranu se o pozemek nemusíte starat, přitom podle ekonomických ukazatelů zvyšuje svou hodnotu o 4 procenta ročně. Pokud jde o nákup bytu za účelem pronájmu, měli byste vybírat hlavně v lokalitách s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. I tam lze dosáhnout výnosů kolem 4 procent ročně.

NÁŠ TIP: Chcete investovat do nemovitostí? Pořídit je můžete i na hypotéku. Srovnání hypoték všech bank najdete v internetovém porovnávači Prima Rádce. Úroky od 1,79 %.Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky spoření

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.