Seriály a filmy

22. dubna 2015 12:00

Gabriela Gabrielová

Nahlédněte s Primou do červeného kontejneru

Prima jede...za Vámi vyráží v sobotu 2. května. Uvidíme se spolu v patnácti českých a moravských městech. Tešit se jako vždy můžete na unikátní zpravodajský kamion, známé moderátorské tváře a spoustu zábavy. Partnerem na cestách bude Primě červený kontejner, respektive společnost ASEKOL.

Společnost provozuje v Česku červené kontejnery na vysloužilé elektrospotřebiče. Kdo se přijde podívat na vysílání ze zpravodajského kamionu Primy, určitě ji nepřehlédne.Řeč je o speciální maketě červeného kontejneru v reálných rozměrech, která bude umístěna na váze, aby bylo vidět, kolik kilogramů starého elektra obsahuje. „Lidé totiž budou moci přinášet staré elektro na náměstí a vhazovat ho do makety červeného kontejneru.

HERNÍ ŘÁD Soutěže ve sběru vysloužilých drobných elektrozařízení „Koruna za kilo – soutěž měst s Primou“

U každého sběrače budeme evidovat, kolik elektra přinesl, a ten nejpilnější si odnese značkový chytrý telefon,“ vysvětluje Martina Ďaďová ze společnosti ASEKOL. Nebude to ale jediná soutěž, kterou ASEKOL pro lidi připraví. Odměněný bude také člověk, který přinese nejoriginálnější kousek elektra.

Co je ASEKOL a proč má smysl třídit elektroASEKOL se stará o to, aby vysloužilé elektrospotřebiče nekončily na skládkách, ale byly ekologicky zlikvidovány a zrecyklovány. ASEKOL provozuje přes dva tisíce červených kontejnerů, ale pomáhá sbírat elektro i přes sběrné dvory. ASEKOL také provádí osvětu v oblasti sběru vysloužilého elektra. Češi ročně vyprodukují desítky tisíc tun elektroodpadu. U drobného elektra se ale podaří vysbírat a zrecyklovat jen čtvrtinu vysloužilých spotřebičů, zbytek končí mezi běžným odpadem. Staré elektrospotřebiče přitom obsahují nejen cenné suroviny, ale také nebezpečné látky, které by na skládkách končit neměly.

2129 Tolik červených kontejnerů už je dnes v Česku!

„Občas nalézáme v červených kontejnerech opravdové kuriozity, výjimkou nejsou ani sto let staré elektrospotřebiče nebo třeba elektrospotřebiče, které vůbec nejsou běžné. A právě takové spotřebiče mají šanci zvítězit,“ říká Ďaďová. Kromě toho, že diváci pomůžou sběrem vysloužilého elektra životnímu prostředí, udělají také dobrý skutek. Za každý kilogram, který vhodí do makety červeného kontejneru, pošle ASEKOL 10 Kč nadačnímu fondu Rovná šance, který spolupracuje s Národní radou osob se zdravotním postižením. Rovná šance pomáhá hendikepovaným s financováním rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů, a umožňuje jim tak najít si zaměstnání.

Co je drobné elektro Počítače, PC příslušenství jako myši, klávesnice, reproduktory, sluchátka, USB kabely, elektronické hračky, elektronické nářadí, varné konvice, sendvičovače, toastery, kuchyňské roboty, domácí drobné spotřebiče, telefony, fény, kulmy, kalkulačky, tiskárny, malé stolní kopírky, videokamery, fotoaparáty včetně příslušenství, osvětlení (ovšem nikoliv žárovky a zářivky)Co není drobné elektroTelevize, monitory, zářivky, žárovky a velké domácí spotřebiče jako např. ledničky, pračky nebo chladničky

www.cervenekontejnery.cz

www.korunazakilo.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.