(Ne)bezpečná inflace: 4 praktické tipy, jak se bránit zdražování

Čeká nás na podzim opětovné zavádění protipandemických opatření? Koronavirová krize zůstává hlavním společenským tématem již řadu měsíců, ale ekonomové nyní upínají svou pozornost k další závažné otázce: jaký bude vývoj spotřebitelských cen? Podle pesimistických prognóz nás čeká dlouho nevídaná vlna zdražování. Přinášíme 4 jednoduché tipy, jak se plíživé inflaci (u)bránit.

1. Nešetřete, investujte

Podle Českého statistického úřadu činí současná inflace 2,8 % (srpen 2021). Meziroční míra zdražování se tedy vyšplhá v průměru na 3 %. Co to znamená pro vás?

Pokud odložíte své peníze na spořicí účet, získáte sice úroky, ale ty budou nižší než inflace a vaše úspory budou pomalu ztrácet na hodnotě. Pokud chcete víc, peníze investujte do nástrojů, jejichž cena stoupá rychleji než inflace – například do starožitných šperků, podílových fondů nebo firemních akcií.

Pokud jste ve finančním světě nováčkem, najměte si zkušeného poradce, který vám na začátku investorské dráhy poradí. Investování s sebou přináší určité riziko, ale také možnost násobně zhodnotit vložené finance, které by jinak ležely bez užitku na vašem bankovním kontě.

2. Pořiďte si nemovitost

Ačkoli současné ceny za nemovitosti v některých lokalitách stoupají do závratných výšek, poptávka po bydlení neklesá. Jestliže máte k dispozici větší finanční obnos, možná je nejvyšší čas vyhlédnout si (nový) byt v lukrativní čtvrti.

O bytové jednotky v atraktivních oblastech je zájem neustále, o čemž svědčí i jejich pořizovací ceny: v roce 2021 dosáhla průměrná cena bytu v cihlovém domě 110 000 korun za metr čtvereční.

Výběr a nákup nemovitosti vám zabere jistý čas, proto je vhodné začít na tuto možnost pomýšlet s předstihem. I přes vysoké počáteční náklady se vám investice v dlouhodobém horizontu vrátí.

3. Vsaďte na energetickou soběstačnost

Nárůst cen se nevyhýbá ani energiím. Od října 2020 do srpna 2021 vzrostly velkoobchodní ceny elektřiny o 66 %, což znamená jediné – další zdražování nás nemine. Jestliže elektřinu využíváte nejen pro chod spotřebičů, ale také k vytápění domu, možná uděláte lépe, když si zajistíte vlastní zdroj elektřiny.

Fotovoltaické elektrárny představují zajímavé řešení, jak omezit emise v životním prostředí a zároveň chránit vlastní rozpočet před rostoucími cenami elektrické energie. Rozhodnete-li se navíc pro ostrovní fotovoltaiku, nebudete závislí na elektřině od svého distributora a ušetříte nemalé peníze.

4. Pěstujte vlastní potraviny

Rostoucí inflace se podepisuje také na cenách běžných potravin, zdražují mléčné výrobky, pečivo, ovoce i zelenina. Máte už po krk přemrštěných cen za suroviny nevalné kvality? Začněte pěstovat některé bylinky nebo plodiny svépomocí.

Majitelé zahrady ocení prostorný skleník, ve kterém se bude dařit rajčatům, okurkám nebo dýním, obyvatelé panelového domu si mohou v truhlíku na kuchyňském parapetu vypěstovat čerstvá rajčata nebo nenáročné rostlinky, jako je řeřicha, petržel nebo pažitka.

Jako vždy platí, že prevence je nejlepším řešením. Využijte některý z uvedených tipů, a rostoucí ceny spotřebního zboží váš rozpočet nezruinují.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.