Seriály a filmy

15. září 2015 00:00

Gabriela Gabrielová

Nemluvný, leč nezničitelný Terminátor, dějství první

Filmová klasika, vůči které byste neměli zůstat lhostejní, ani pokud tenhle žánr není zrovna váš šálek horké čokolády. V pátek, ve 22.35 na Primě!

9 věcí, které o Terminátorovi možná nevíte, ale rozhodně byste měli:

1. Nezničitelný robot vypadající jako člověk je z roku 2029 poslán zpět do roku 1984, aby zde zabil servírku Sarah Connor, jejíž nenarozený syn v budoucnosti povede lidstvo ve vzpouře proti strojům. Tolik ve zkratce.

Režijní taktovky prvního Terminátora (1984) se ujal James Cameron, který je rovněž duchovním otcem celého příběhu. Za oboje – režii i příběh – získal několik filmových cen.

2. Tento snímek stojí na samém počátku slavné sci-fi-kybernetické série. O sedm let později ho následoval Terminátor 2: Den zúčtování (1991), dále Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003), Terminator Salvation (2009) a poslední, letošní a netrpělivě očekávaný Terminator Genysis.

3. Jak se vlastně myšlenka na Terminátora v hlavě Jamese Camerona zrodila? V Římě při premiéře svého snímku Piraňa II: Létající zabijáci Cameron náhle onemocněl a zdál se mu sen o kovovém torzu těla, které se s námahou sune z místa exploze a v ruce drží kuchyňské nože. „Všichni mí současníci dělali v té době horory. Hororové filmy na úrovni byly tehdy prostě v módě,“ nechal se James později slyšet. „Tahle moje noční můra byla jako vystřižená z pořádného drastického hororu a stala se odrazovým můstkem k celému příběhu.“

4. Každý den po dobu jednoho měsíce trénoval Arnold Schwarzenegger se zbraněmi. Učil se je sestavovat a rozebírat, to vše se zavřenýma očima, aby se jeho pohyby naprosto zautomatizovaly. Strávil hodiny a hodiny na střelnici, kde se učil střílet různými typy zbraní bez dlouhého míření a také bez nutnosti dívat se na ně při nabíjení. A všechno to musel zvládnout obouručně, tedy pravačkou i levačkou.

5. Produkce snímku se zpozdila o devět měsíců kvůli práci Arnolda Swarzeneggera na filmu Barbar Conan. James Cameron nechtěl po tuto dobu jen tak sedět se založenýma rukama, ale devět měsíců by mu na natočení nového filmu nestačilo. Pustil se tedy do psaní a vytvořil scénář ke snímku, který o pár let později (v roce 1986) i zrežíroval. Možná jste o něm slyšeli. Jmenuje se Vetřelci.

6. Agent Jamese Camerona příběh původně zamítl a žádal Camerona, aby začal pracovat na něčem jiném. Režisér ale agenta vyhodil a na příběhu pokračoval.

7. Schwarzenegger chtěl původně hrát kladného hrdinu, Kylea Reese, který je z budoucnosti poslán, aby Sarah Connor před Terminátorem ochránil. Jenže James Cameron měl jinou představu a viděl Arnolda jako ústřední postavu. Řekl mu: „Tenhle film není o hrdinovi. Je o Terminátorovi.“ Nicméně v druhém pokračování, ve snímku Terminátor 2: Den zúčtování, se Arnold přece jen dočkal a zahrál si hrdinu i Terminátora v jednom.

8. Produkce snímku si na dnešní poměry vystačila s opravdu směšným rozpočtem pouhých šesti a půl milionu dollarů. Tržby se přitom vyšplhaly až k osmdesáti milionům.

9. Zkuste si tipnout, kolikrát Terminátor ve snímku promluví. Napovíme, že je to ještě méněkrát než ve filmu Barbar Conan, kde má 24 vstupů. Myslíte, že je to méně než dvacetkrát? Klidně ještě uberte. Slovo dostane přesně čtrnáctkrát.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.