Seriály a filmy

8. dubna 2014 00:05

Iva Kropáčková

Nezvaná návštěva: Podomní prodejci za dveřmi. Tipy, co dělat!

S "velmi výhodnou" nabídkou teď přicházejí hlavně zástupci energetických společností. Nebo se tak někteří z nich alespoň tváří. Rozeznat podvodníka a skutečného prodejce ale nemusí být jednoduché. V každém případě je pro vás i vaši peněženku bezpečnější vůbec neotevírat.

Působí velmi mile, jsou elegantní, usměvaví, upravení, vstřícní, svému oboru skvěle rozumí. Často chodí dva. Ideálně pár – muž a žena. Jejich jedinečnou nabídku nemůžete a ani nechcete odmítnout. Přesto pro vás tak výhodná vůbec být nemusí... A druhý extrém. Chovají se agresivně a vulgárně. Už jste také měli tu čest? Zazvonili u vašich dveří podomní prodejci?

Téměř dvěstě měst a obcí už podomní prodej zakázalo. Pokud se u dveří místních obyvatel tito upravení elegáni s výhodnými smlouvami objeví, mohou dostat pokutu až dvě stě tisíc korun. Další města se zřejmě brzy k zákazu připojí. Přesto je ale stále mnoho míst, kde mají podomní prodejci volné pole působnosti. A hojně toho využívají.

Jedinečná nabídka či zkrachovalý dodavatel

Nezřídka lidé po otevření dveří slyší informaci, že jejich stávající dodavatel zkrachoval a aby měli stále připojení k elektřině, musí přejít jinam. Nebo se prodejci snaží vyvíjet nátlak a vnutit slevu či jedinečnou, časově omezenou nabídku, která přestane platit, pokud smlouvu klienti hned nepodepíšou.

Výhodné nabídky vám přitom prodejci často nabízejí jménem stávajícího distributora. Tvrdí, že můžete jen ušetřit, pokud podepíšete. Žádná změna distributora energie. Jenže je v tom malý háček. A to rozdíl mezi dodavatelem a distributorem. Abyste doma mohli rozsvítit, potřebujete dodavatele energie (například ČEZ energie) a distributora energie (ČEZ distribuce). Změnit můžete dodavatele energie, ale ne jejího distributora, který je fixně spojen s lokalitou. Pokud vám bude obchodník tvrdit, že nadále zůstanete u ČEZ, může mít na mysli distributora, ale ne dodavatele.

PRIMA TIP: Chcete ušetřit za elektřinu nebo plyn? Porovnejte si v klidu a z pohodlí domova nabídky všech dodavatelů energií na trhu. Sjednejte si novou smlouvu zcela bezpečně, bez zbytečných rizik.

Další finty: lež a falešná jména

Kromě toho, že vám prodejce může zamlčet, že se jedná o změnu dodavatele, nemusí vás pravdivě informovat o podmínkách smlouvy ani o dodatečných poplatcích. Lživě také nadhodnocuje spotřebu, aby úspora vypadala vyšší. „Klient se nechá přesvědčit podomním prodejcem k přechodu k levnějšímu dodavateli, protože se mu to při jeho spotřebě vyplatí. Finálně zjišťujeme, že reálná spotřeba klienta je mnohem nižší,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

Může se stát, že jméno, kterým se prodejce představí, popřípadě firma, kterou jmenuje, ani neexistuje. Často se také prodejci vydávají za pracovníky distribučních firem, kteří kontrolují elektroměry či plynoměry.

Tipy – co dělat, pokud u vás zazvoní?

  • To nejlepší, co můžete udělat, pokud u vás podomní prodejce zazvoní, je neotevírat.
  • Pokud jste otevřeli a začal vám nutit své služby, požádejte ho o nezávaznou kalkulaci více dodavatelů na trhu. Nebude schopen vám vyhovět, protože spolupracuje pouze s jedním dodavatelem. O cenách jiných dodavatelů tak nemá ponětí.
  • Pokud již máte před sebou smlouvu a chcete ji podepsat, pořádně si ji přečtěte. Nenechte se vynervovat nervózním podupáváním nohou nebo poznámkami, že jste zbytečně opatrní. Přečtětěte si i plnou moc a obchodní podmínky. Tady je důležité pročíst si například sankce za pozdní zaslání zálohy, aktivační a deaktivační poplatky a podobně. Je dobré si také informace ověřit na internetu.
  • V případě, že již budete vědět, že se jedná o smlouvu na změnu dodavatele energií, ujistěte se, že je smlouva uzavřena na dobu neurčitou nebo na dobu určitou s tím, že víte, na jak dlouho. Jinak hrozí, že podepíšete smlouvu, kde jste nezaškrtli, na jak dlouho se zavazujete, a podomní prodejce toho využije. Jakmile vám zmizí z očí, zaškrtne nejvyšší možnou vázanost. Má z toho totiž víc peněz.

"Až při bližším zkoumání odhalíme, že jsou klienti uvázáni. A to až na několik let. Tedy bohužel nemohou přejít k novému dodavateli, ale musí dodržet vázanost smlouvy, aby se vyvarovali velkým sankcím za předčasné ukončení smlouvy." Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce

  • Pokud jste již smlouvu podepsali, máte od začátku letošního roku nárok na odstoupení od smlouvy (bez sankce i bez udání důvodů) do čtrnácti dnů od začátku poskytování služeb. Ještě loni to bylo do čtrnácti dnů ode dne uzavření smlouvy. Pokud však odstoupíte, musíte za odpovídající období uhradit částku za poskytnuté služby. Odstoupit musíte písemně. Dopis posílejte doporučeně, ideálně s dodejkou.
  • Nikdy nepodléhejte nátlaku. Nenechte se do ničeho nutit.
  • Nikdy nic nepodepisujte ve spěchu, vše si v klidu pročtěte. Poraďte se nejdřív s rodinou. Pokud vám prodejce nechce nechat čas na rozmyšlenou, není to správný partner pro uzavření obchodu. Odmítněte jakoukoliv další spolupráci.
  • Jakmile máte pochybnosti o chování podomního prodejce, zavolejte na pomoc policii.

Příště budeme v tématu pokračovat. Přečtete si příběhy lidí, kteří se stali oběťmi podomních prodejců – podvodníků.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.