30. května 2017 09:00
Iva KropáčkováOjetá auta jsou stále častěji terčem zlodějů. Havarijní pojištění má smysl, nemusí být drahé
Prima Rádce - Jak na pojištění ojetin
I když máte starší auto a nechcete platit drahou pojistku, na trhu existují dostupné pojistné produkty, které vás ochrání jak proti krádeži, tak při poruše vozidla…
Šok po příchodu k prázdnému parkovacímu místu zažijí každoročně tisíce majitelů aut, každý den takovou situací řeší průměrně kolem třiceti lidí. „V posledních letech se zájem zlodějů aut přesunul ke starším vozům, a to hlavně kvůli náhradním dílům, na které jsou v drtivé většině téměř okamžitě rozmontovány a součástky jsou dále rozprodány,“ varuje Tomáš Kabele, manažer útvaru pojištění motorových vozidel České pojišťovny. Podle policejních statistik se kvůli tomu daří objasnit jen 15 – 20 procent těchto případů. Kradou se hlavně auta české značky, ale také ty evropské. I u nich je velká poptávka po náhradních dílech.
Nižší hodnota starších aut = nižší cena
Pokud chcete mít jistotu, že v případě krádeže získáte finanční satisfakci, měli byste uvažovat o havarijním pojištění. Každé auto (nejen) proti krádeži, včetně ojetých, vám pojistí každá pojišťovna na českém trhu. U starších aut bude pravděpodobně vycházet z ceny obvyklé v daném čase a místě – tj. ceny obecné, za kterou lze u nás k datu sjednání pojištění pořídit vůz stejného typu, provedení a opotřebení. Nicméně záleží nejen na stáří auta, ale i na tom, jaké je značky, i kde bydlíte.
Krádež nebo porucha? Slušná pojistka pro starší auta
Na trhu lze ale nalézt i speciální produkty zaměřující se přímo na starší vozy, v takovém případě může být cena ještě výrazně levnější. U ojetých aut nebývá pojistné nijak závratné, protože se odvíjí od ceny vozu, která každým rokem významně klesá. Havarijní pojištění pro starší vozy vás ale ochrání nejen v případě odcizení auta nebo havárie, ale i v případě škod způsobených živlem (například krupobitím) či vandalismem. Starší auto si lze u některých pojišťoven pojistit i pro případ poruchy. V takovém případě pak nebudete muset platit za opravu vozu ani za náhradní díly.
Jak ještě víc ušetřit?
Na havarijním pojištění pak navíc ještě ušetříte, pokud ho uzavřete online na stránkách vybrané pojišťovny (slevy se pohybují kolem 20 procent), a ještě víc cenu srazíte dolů, pokud ho sjednáte spolu se zákonným povinným ručením. Dostanete slevu a bonusy z povinného ručení budou uplatněny i na havarijní pojištění. Za každý rok bez nehody pak v rámci bonusových systémů pojišťoven získáváte další slevu, většinou ve výši 5 procent.
Také se vyplatí zvážit, jaká rizika jsou ve vašem případě nejvíc pravděpodobná. Lze pak volit jen některá z nabízených variant krytí – třeba jen vandalismus a odcizení. Pak cena může být zase o něco příznivější.
Cenu ovlivníte i výběrem územní platnosti havarijního pojištění. Pokud často jezdíte do zahraničí, vyplatí se sjednat pojistku s platností v celé Evropě. Pokud s autem jezdíte jen u nás, zvolte územní platnost pro ČR a ušetříte.
Zvažte i služby navíc
Nicméně při sjednávání pojistky by neměla být důležitá pouze cena, rozhodující mohou být i další služby, které k pojistce můžete dostat. Jedná se například o nadstandardní asistenční služby nebo třeba úrazové pojištění. Pojistka by také měla být platná po celé Evropě – měla by pokrýt například i cestu na vaši dovolenou.
Pozor na výluky
Nicméně jako u každého pojištění je vhodné podrobně se seznámit s pojistnými podmínkami a zejména výlukami, aby vás v případě nešťastné události nepřekvapilo, že pojišťovna plnit nakonec nebude. To se týká například povinnosti nechat auto opravit ve smluvním (tj. často dražším) servisu apod. I na podmínkách záleží, zda se vám havarijní pojistka nakonec může vyplatit.