Seriály a filmy

7. května 2020 10:00

Gabriela Gabrielová

Pasti, pasti, pastičky sklapnou v neděli na Primě. Film byl natočen podle skutečné události

Úžasně slabošský Miroslav Donutil, roztomile narcistický Tomáš Hanák a po všech stránkách geniální Zuzana Stivínová. Mrkněte na další kontroverzní snímek Věry Chytilové – tentokrát o znásilnění a následné kastraci – v neděli ve 22.10 na Primě!

Černá komedie o tom, co všechno se může stát, když se dva staří kamarádi rozhodnou vyhodit si z kopejtka na cizí účet a pak musí nést nečekané následky svého konání.

Někteří filmoví kritici sice snímku vyčítají přílišné míchání žánrů (komedie, drama, psychologické drama, krimi...) a velkou škálu témat (násilí na ženách, korupce, politika, investigativní žurnalistika, ochrana přírody), ale to je holt úděl kritiky – kritizovat. Jestli si chcete vychutnat inteligentní český film s celou řadou vtipných hlášek a s bezvadnými hereckými výkony, dívejte se. A počítání žánrů a témat nechme kritikům.

Architekt Petr (Tomáš Hanák) a náměstek ministra životního prostředí Pepa (Miroslav Donutil) jsou kamarádi ze školy, jejichž cesty se opět zkříží díky velkopodnikatelovi Bachovi (Milan Lasica). Petr mu má vymyslet reklamní kampaň na jeho slavné čokoládové bonbóny a Pepa zase zařídit povolení na umístění jeho billboardů v chráněné krajinné oblasti.

Tady se oba kamarádi setkávají a odtud vyrážejí na vzrušující jízdu kabrioletem, která ovšem skončí podle úplně jiného scénáře, než si asi oba představovali. Když u silnice uvidí stát bezbrannou Lenku (Zuzanu Stivínovou) s prázdnou nádrží, v hlavě jim uzraje plán, jak se trochu pobavit a přitom povzbudit Pepovo uvadající libido. Lenku naloží, zavezou na opuštěné místo v lese a tam, zatímco ji Petr drží, Pepa ji znásilní.

Jenže při potyčce se Lenka bouchne do hlavy a ztratí vědomí. Oba muži se vyděsí, že ji zabili, a už plánují, jak se zbaví jejího těla, když se Lenka probere a předstírá, že si nic nepamatuje. Muži ji zavezou na její chatu a po chvíli přijímají i pozvání na kafe. Jenže Lenka nejenže si všechno pamatuje, ale je rozhodnutá se i pomstít. Muže uspí a jako zkušená zvěrolékařka je vykastruje. Jejich varlata jim nechá v mističce na stole a zmizí. Vzhledem ke svému postavení (Petr si pěstuje image bouřliváka a playboye a Pepa má před sebou slibně se rozvíjející politickou kariéru) se oba muži rozhodnou držet incident v utajení. To ovšem přirozeně roztočí spirálu tragikomických situací, ze kterých zkušená filmařka Chytilová vytěžila naprosté maximum.

  • Nutno říct, že film má grády nejen díky rázné režisérské taktovce, ale i díky osobitým hereckým výkonům.
  • Miroslav Donutil neboli náměstek ministra životního prostředí Pepa Dohnal je klasický pablb v saku a v kravatě a bezskrupulózní šmejd.
  • Tomáš Hanák neboli architekt Petr Lacina si zase stabilně drží rovinu svobodomyslného bohémského zbohatlíka a frajírka obsypaného ženami, pro kterého není nic problém.
  • No a Zuzana Stivínová? Ta za svoji celovečerní filmovou premiéru dostává známku úplně nejlepší. Přerod silné osobnosti v traumatizovanou rozechvělou trosku zvládla s bravurním citem a vkusem.

Věděli jste, že…

... film byl natočen v roce 1998 podle skutečné události?

Mrkněte na další kontroverzní snímek Věry Chytilové – tentokrát o znásilnění a následné kastraci – v neděli ve 22.10 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.