Seriály a filmy

1. února 2017 03:40

Iva Kropáčková

Platební karta poslouží o pár let víc. Banky jejich platnost prodlužují

Dřív se měnily staré karty za nové standardně po třech letech, nyní je to mnohdy až za čtyři, nebo dokonce pět...

Bezhotovostní karty nepřinášejí výhody pouze svým držitelům, ale i bankám. Díky rozvoji bezkontaktních plateb už není nutné vkládat kartu tak často do terminálů a nedochází v takové míře k jejímu opotřebování. Banky toho využívají a prodlužují životnost karet, čímž šetří i náklady. „Dalším důvodem je ale i snaha bank šetřit kvůli dopadu evropské regulace. Unie od loňského prosince omezila poplatky, které banka vydávající kartu získává z každé platby u obchodníků, z průměrného jednoho procenta na 0,2 procenta u debetní a 0,3 procenta u kreditní karty,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

Ne každá banka...

Prodloužení životnosti karet provedla už například i mBank, která na pětiletou platnost některých karet přešla na přelomu roku a zvažuje to udělat také u zbytku. Pětiletou platnost mají už delší dobu karty ČSOB a Sberbank, čtyřletou pak mají Fio banka a Equa. Česká spořitelna, která zatím zůstala u tříleté platnosti, podobné prodloužení nevylučuje. „Některé banky o prodloužení životnosti ale neuvažují. Mají obavy ze zvýšení počtu reklamací kvůli nefunkčnosti a opotřebení karet. Tak se k věci staví třeba Komerční banka,“ říká Laisek.

Výměna zdarma

Výměna staré karty je pro klienta zdarma. Banky uvádějí, že je vydání stojí zhruba 100 korun za jednu kartu. Prodloužením platnosti ze tří na pět let šetří banka 40 procent ročních nákladů na výrobu karty, což odpovídá 13 korunám za rok na jednu kartu.

Nakupujte výhodně s kreditkou. Získáte slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání KREDITNÍCH KARET online

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.