2. června 2017 09:00
Iva KropáčkováPodnikáte? Váš byznys ochrání pojistka - víme, jak na ni
Rizika, která podnikatelům hrozí, se vyplatí nepodcenit…
Podnikání neohrožují jen malé zisky a konkurence na každém rohu. Na nájezdy zlodějů či vandalů si podnikatelé už zvykli a existuje řada způsobů, jak se proti nim bránit. Je však mnoho situací, které ani po letech podnikání nedokážete předvídat a dokonce je ani ovlivnit. Jeden rok to je velká voda, která může úplně zničit vaši provozovnu, ačkoli jste vždy měli pocit, že jste v dostatečné vzdálenosti od řeky. Další rok může přijít nečekaná sněhová nadílka, jejíž nápor neunesou ploché střechy vašich skladových prostor a zničí podstatnou část uloženého zboží. A ve všech těchto situacích vám může pomoci vhodné pojištění.
Co všechno si lze pojistit?
Základním a nejběžnějším pojištěním je každopádně pojištění proti živelním škodám. Pomůže vám například v případě vytopení provozovny či skladových prostor, zničení majetku požárem, stržení střech pod vahou sněhu a v řadě dalších živelních škod, které mohou být pro řadu podniků až likvidační.
Neméně důležité je pojištění odpovědnosti, které chrání podnikatele v situacích, kdy neúmyslně způsobí škodu třetí osobě, ať už na majetku či zdraví. „Podnikatelé často předpokládají, že součástí pojištění odpovědnosti je i jejich povinnost nahradit újmu, kterou by mohl jejich výrobek způsobit třetí osobě – tedy například zákazníkovi. Mnohdy jsou překvapeni, když zjistí, že to zdaleka není věc automatická. Přitom taková událost rozhodně nepatří mezi výjimečné,“ upozorňuje Jaroslava Nožičková, manažerka útvaru produktového managementu korporátního pojištění České pojišťovny.
Důležité je uvědomit si konkrétní rizika – čísla a analýzy mnohdy jasně ukáží, že pojištění, která podnikateli mohou připadat zbytečná, se opravdu vyplatí. S důkladnou analýzou situace vám pomůže zkušený poradce pojišťovny.
Jak na pojištění ušetřit?
Roli hraje především míra rizik vašeho byznysu a také dosavadní škody či naopak jejich absence. Cestou ke snížení nákladů na pojištění je v první řadě práce s částkami na spoluúčast. Čím větší část nákladů na opravu škod jste jako podnikatel schopen uhradit z vlastních zdrojů, tím nižší je pak cena pojistného.
Pojistné lze snížit také například zlepšením zabezpečení majetku. Čím lépe vaši firmu chráníte – ať proti zlodějům či vyšší moci, tím vyšší je plnění a zároveň platí nižší pojistné. Investice do bezpečnostních opatření se tak vzhledem k dlouhodobým výdajům na pojištění může vyplatit zvlášť tam, kde je součástí pojištění více nemovitostí, např. garáží, skladových prostor či poboček.
Pokud smlouvu už máte, aktualizujte ji
Je také pravděpodobné, že své podnikání již pojištěné máte. V takovém případě je vhodné smlouvu pravidelně kontrolovat a případně aktualizovat. To platí hlavně tehdy, pokud například průběžně nakupujete nové stroje nebo jinak zkvalitňujete provozovnu. „Pokud firma zvýší hodnotu svého majetku, například rekonstrukcí provozovny nebo pořízením nového vybavení, je nutné tyto změny zohlednit i v pojistné smlouvě. Zkrátka pojištění je dobře funkční, jen když se s ním průběžně pracuje,“ doporučuje Jaroslava Nožičková.